Kedi Veteriner Kontrolü: Veterinere Ne Sıklıkla Gidilir

Kedi veteriner kontrolü atlanmaması gereken bir durumdur. Kedilerin veterinere ne sıklıkla gitmesi gerektiği konusu genellikle kedi sahiplerinin en merak ettiği sorundur. Çünkü kedilerin yalnızca aşı zamanlarında veterinere gitmesi kimi zaman rutin kontrollerin aksamasına da neden olabilmektedir. Ayrıca kedilerin veterinere bazı durumlarda götürülmesi de gerekli olabilir. Bu tarz durumlar göz önüne alındığı zaman kedilerin veterinere gitme sıklıkları büyük oranda değişiklik gösterebilir. Peki, kediler veterinere ne sıklıkla gitmeli? Veterinere hangi durumlarda gidilmelidir?

Kediler Veterinere Ne Sıklıkla Gitmeli

Kedilerin veterinere gitmesi için belli bir zaman aralığı yoktur. Ancak özellikle de yavruluk dönemi kedilerin en sık veteriner ziyareti yapacağı dönemdir. Bu dönemde hem sık şekilde aşılar uygulandığı için hem de kedilerin veterinere alışması ve kontrollerinin düzenli şekilde sağlanması için veteriner ziyaretlerinin sık şekilde gerçekleştirilmesi önemlidir. İlerleyen dönemde de kedinizin yaşadığı hemen hemen her sorunda veteriner kontrolüne gitmesi gereklidir. Ayrıca yaşam boyu devam eden aşı uygulamaları nedeniyle de kedinizin ölene kadar veterinere gitmesi gereklidir.

Kedi Veteriner Kontrolü: Aşı Zamanlarını Takip Edin

Kedinizin aşılanma zamanlarını yavruluk döneminden itibaren takip etmeniz gerekir. Kedinizin ilk aşıları 6 – 8 haftalık dönemde uygulanmaya başlar. Daha önce de veteriner kliniğini ziyaret etmesi mümkün. Bu dönemde yeni doğan ve yeni büyümeye başlayan yavrunuzun gerekli kontrollerinin sağlanması için onu veterinere götürmeniz gereklidir.

Yavruluk dönemi boyunca aşı takvimine uygun olacak şekilde düzenli olarak veterinere götüreceğiniz kedinizin olası sağlık problemlerinde de veterinere gitmesi gerekir. Kedinizin birkaç ayda bir yapılacak olan aşıları düzenli şekilde sağlayın. Bu dönemde de veterinere gitmek gerekecektir. Ayrıca kedinizin herhangi bir sağlık sorunu olmasa bile veterinere götürülmesi, onun bu ortama alışmasını sağlar.

İç ve dış parazit aşıları gibi iki ayda bir kez uygulanan farklı aşılar mevcut. Ancak karma aşılar ve benzeri farklı aşıların senede bir kez uygulanması mümkündür. Bu dönemlerde kedinizin veteriner ziyareti yapması gerekir.

Kedi Veteriner Kontrolü: Meydana Gelen Rahatsızlıklar İçin Ziyaret Edin

Kedinizin pek çok sağlık sorunu yaşaması mümkündür. Ağrılar, incinmeler, enfeksiyonlar, hazımsızlık problemleri ve daha pek çoğu gün içinde sıklıkla görülebilecek olan farklı sağlık problemleridir. Genellikle çok ciddi olmasalar da veteriner kontrolü ile gerekli ilaçların temin edilmesi gerekir. Ayrıca kedinizde olacak olan muhtemel hastalıklar için de veteriner kontrolü sağlamanız gereklidir. Bu hastalıklar kimi zaman farklı belirtiler ile kendini belli edecektir.

Rutin Ziyaretler Haricinde Veteriner Ziyaretleri

Kedinizin veteriner ortamını tanıması ve bu alanda kendini daha rahat hissetmesi için veteriner kliniğine yalnızca rutin kontroller veya aşı için gitmemelidir. Kedinizin bu ortamı ve veterinerini daha güvenli görmesi için ortamdaki nesneleri tanıyacağı bir zamanı olması gerekir. Ayrıca veteriner ile de iletişim kurması önemlidir. Bu nedenle de rutin kontroller haricinde de onu gezmek için veterinere götürün ve ortamdaki nesneleri tanımasına, veteriner ile iletişim kurmasına izin verin. Bu sayede veteriner korkusunu aşmasını sağlamanız da mümkündür. Bu ziyaretler sırasında kedinizin veteriner tarafından kontrol edilmesi de mümkündür. Kedinizin olası sağlık sorunları bu sırada kontrol edilir. Herhangi bir problem olup olmadığı da görülebilir.

Görüldüğü üzere veterinere gitmek için belli bir zamanı beklemek gerekmez. Ayrıca kedinizin hasta olması ya da özellikle veterinere gidilmesi gereken bir duruma sahip olması da beklenmez. İstediğiniz zaman kedinizin ortamı tanıması ve korkusunu yenmesi için dahi veterinere gitmeniz mümkündür. Veterineri ile sağlıklı iletişimi olan kediler veteriner kliniğinde kendini çok daha rahat hisseder.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap