Gerçek Scottish Fold Renkleri Nelerdir?

Scottish Fold Renkleri

Bu ırkın rengi çoğu kişi için gri olarak bilinmektedir, fakat scottish ırkının birden fazla rengi vardır. Bu scottish fold renkleri en çok bileni ve Türkiye’de en çok besleneni gri rengidir. Gri tonları her zaman daha çok tercih edilmektedir. Bu renkleri sizler için derledik ve nasıl eşleşmeler ile üredikleri hakkında bilgi vereceğiz.

Golden Scottish Fold

Golden Scottish Fold

Altın renginde olan scottishler genellikle serece belgeli olan anne ve baba kedilerin yavrularıdır. Çok özel bir renk olan golden rengi silver veya golden rengi eşleşmesiyle ortaya çıkabilir. Genellikle golden rengi kendi rengi ile eşleştirilir, bunun dışında silver rengi ile çapraz eşleşme yaptıklarında kesinlikle tabby yavru çıkmaz. Yavruların rengi ya silver yada golden olarak doğmaktadır. Gözleri sürmeli yeşil rengindedir, tüy renklerinin kodları bulunmaktadır. Genellikle kedi güzellik yarışmalarında golden rengi bulunmaktadır. Çok özel ve nadir bulunan bu renk en çok Rusya’da beslenilmektedir. Bu renk genelde şecere belgelidir, şecere belgeleri kurulan kedi federasyonlarından alınmaktadır. Ülkemizde uluslar arası federasyonlara bağlı kedi dernekleri bulmak mümkündür.

Eğer sizde kediniz ile güzellik yarışmasına katılmayı ve derece almayı planlıyorsanız bu renkte bir scottish sahiplenebilirsiniz. Güzellik yarışmalarında kedinizin bakımının çok önemli olduğunu unutmayınız.

Golden scottish fold fiyatları genellikle sereceli oldukları için 8 bin ile 20 bin tl arasındadır.

Silver Scottish Fold

Silver Scottish Fold

Yine çok nadir bulunan renklerin başında silver rengi genellikle güzellik yarışmalarında görmeniz mümkündür. Özellikle Rusya’da bu kedilerin üretimleri konusunda çok fazla çaba gösterilmektedir. Tüy yapıları vb. özellikleri için çok ekstra çabalar sergilenmektedir. En güzel renklerden biri olduğunu bilmenizi isteriz. Bu renk golden rengi ile eşleşebilir ve yavruları 2 renkten başka bir renk doğurmaz. Bu tamamen genetik ve gen ile alakalıdır, gri renk ile eşleştirdiğinde yavrular silver tabby olarak doğacaktır.

Safkan silver kediler genellikle şecere belgeli ve nadir bulunan renklerin arasındadır. Rusya ve Ukrayna ülkelerinde en çok beslenen renklerin başında silver rengi gelmektedir. Yurt dışından bu yavruyu getirmek istediğinizde şecere belgesini almayı sakin unutmayınız. Şecere belgeli şekilde getirmeniz durumunda, Türkiye’de bulunan kedi derneklerine kayıt ettirmeniz ve yıllık bir ödeme yapmak zorundasınız.

Bu rengin gözleri sürmeli yeşil rengindedir. Lütfen silver tabby rengi ile silveri karıştırmayın ikisi farklı renklerdir.

Silver scottish fiyatları golden rengi ile genellikle aynı fiyatdadır, 8 bin ile 20 bin tl arasındadır.

Gri Scottish Fold

Gri Scottish Fold

Türkiye’de en çok beslenen rengin gri olduğunu söyleyebiliriz, çoğu kedi sever bu ırkın sadece gri renkten oluştuğunu sanmaktadır. Gri ve tonları olarak bu ırkı görmeniz mümkündür. Grilerin en güzel ve nadir bulunan tonları lilac rengidir. Ülkemizde bu rengi kolaylıkla bulabilirsiniz. Kedinizin safkan ve gri renkte olmasını istiyorsanız şecere belgeli bir yavru sahiplenmeniz gerekmektedir.

Gri scottish fold fiyatları genellikle 3 bin tl ile 7 bin tl arasındadır.

Scottish Fold Golden Tabby

Scottish Fold Tabby Renkleri

Genellikle çapraz eşleşme ile meydana gelmektedir. Farklı renklerin eşleşmesi ile melez bir renk olarak doğmaktadırlar. Özellikle saf silver ve golden renkleri ile karıştırılıyor, fakat tabby olan renkler kesinlikle saf silver veya golden değildir. Bunu almanız için desen veya belirgin çizgi olmaması gerekmektedir. Tüy yapılarının dışında gözlerinin sürmeli yeşil olmasından anlayabilirsiniz. Ara renklerin hepsi scottish fold tabby olarak geçmektedir.

Tabby scottish fold fiyatları genellikle 2500 tl ile 5 bin tl arasında değişmektedir.

bicolor scottish fold

Scottish Fold Bicolor Rengi

Bu renk tüy yapısından birden fazla renk olan kediler için kullanılmaktadır. Bu rengi üreten kedi üreticileri var bazı bicolor renkleri desenleri o kadar güzel ki adeta sanatsal olarak işlenen halıların desenlerine benzemektedir. Rusya’da bu konuda oldukça özen göstererek üretilen kedi ırklarını bulmanız mümkün olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye’de gri tonlarının bi colorlarına rastlamanız daha mümkün gibi görülmektedir.

Bu renklerin fiyatları genellikle 3500 tl ile 10 bin tl arasında değişmektedir. Sereceli bicolor kediler çok daha yüksek ücretlerede satılabiliyor. Özellikle Rusya’da 2000 bin euro’ya bile bu renkten bulmanız mümkündür.

Scottish Fold Blue Point

Scottish Fold Blue Point

Gözleri mavi gözlü olan ve siyam ile britishin ters eşleşmesi ile meydana gelen bu ırk zamanla scottish ile eşleşmesi ile meydana çıkmaktadır. Tüy renkleri gri ve beyaz renk tonlarından oluşmaktadır. Çok fazla yaygın olmayan nadir renklerden biri olduğunu bilmenizi isteriz. Blue point ters eşleşmesi ile meydana gelen renklerden biridir. Bembeyaz olup az gri renklerinde bulunduğu yavru kedilerde görebilirsiniz. Yavruyken daha beyaz olan fakat zaman geçtikçe renkleri biraz daha grileşeceğini bilmenizi isteriz.

Bu rengin fiyatları 3500 tl ile 6 bin tl arasında değişmektedir.

Scottish Fold Beyaz

Scottish Fold Beyaz

Bütün bedeni beyaz renkte olan bir kediyi sahiplenmekten kesinlikle kaçının. Bunun nedeni ise her tarafı beyaz olan kediler %90 oranında sağır olurlar. Bu yüzden eğer beyaz renkte bir scottish sahiplenecekseniz, ense bölümünde farklı bir renk görmenizi öneriyoruz. Genellikle çok az bu rengi gördüğünüzde içiniz rahatlayabilir. Eğer küçükte olsa bu renk kedinizde var ise kediniz sağır olmayacaktır. Bunun dışında bem beyaz olan scottishleri sahiplenmekten kesinlikle kaçınınız ve hiç bir zaman her tarafı beyaz olan bir kediyi eşleştirmeyiniz. İleride yaşayabileceğiniz sağlık sorunlarının nedeni siz olursunuz.

Bu renklerin fiyatları ortalama 2 bin tl ile 6 bin tl arasında değişmektedir.

Scottish Fold Cinnamon

Tarçın renginde olan bu renk çok nadir bulunmaktadır. Genellikle şereceli kedilerin bu renkte olduğunu bilmenizi isteriz. Rusya ve Ukrayna’da daha çok beslenilmektedir. Ülkemizde bulunması nadir olan renklerin başında gelmektedir. Adeta çikolataya benzeyen bu yavru kediler diş görünüşüyle herkesi büyülerler. Sahiplenmenizi önereceğimiz renklerin başında gelmektedir. Tabi ki renk seçenekleri kişiye göre değişebiliyor. 🙂

Cinnamon yani tarçın rengi genellike şecere belgeli yavrular olduğu için ortalama fiyatı 5 bin ile 12 bin tl arasındadır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap