Kedilerde Tüy Yumağı Nedir? Ne Gibi Sorunlara Yol Açar?

Kedilerde tüy yumağı neden olur? Her kedi sahibi, kedilerin kendilerini sık sık temizlediğini bilir. Öte yandan tüy yumaklarını boğmak oldukça rahatsız edicidir. Siz ve kediniz için, bu süreç önemlidir. Bu yazıda kedinizin vücudunda neler olduğunu açıklayacağız.

Kedilerde Tüy Yumağı Nedir

Teknik jargonda trichobezoars olarak da adlandırılan tüy yumakları, tipik bir kedi problemidir. Ancak tavşanlar ve yaban gelinciği gibi kendi kürklerini temizleyen diğer evcil hayvanlar da etkilenir. Yutulan saçlar genellikle kusulur, ancak ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Basit yollarla kedinizi ilk etapta çok fazla saç yutmaması için rahatlatmanız mümkündür.

Kedilerde Tüy yumağı bir sorun mu?

Kediler kaba dillerini kürklerinin arasından çekerek ölü ve gevşek tüyleri çıkarır. Tavşanlar ve gelincikler de tımarlama yoluyla çok fazla kıl alırlar. Ancak bunlar midede sindirilemez. Küçük miktarlarda saç, normal bağırsak yolu yoluyla dışkı ile birlikte atılır. Kedi, periyodik olarak öğürerek ve saç topları tükürerek büyük miktarda tüye tepki verir.

Tüy yumakları yalnızca artık boğulamadıklarında ve midede keçeleşmiş top çok büyüdüğünde sorun haline gelir. Sonuç, mide aktivitesinde bir kısıtlama, mide çıkışının tıkanmasına kadar mukoza zarındaki değişiklikler veya bir bağırsak tıkanıklığıdır. Anatomileri nedeniyle tavşanlar hiç kusamazlar! Yutulan saç bu nedenle her zaman doğal yollarla sindirim sisteminden geçmelidir. Bu olmazsa, burada bir bezoar oluşumu hızla yaşamı tehdit eder hale gelir.

Kedilerde Tüy yumağı Oluşumu

Uzun tüylü hayvanlar ve çok fazla astarı olanlar özellikle hassastır. Ek olarak, fazla kilolu, yaşlı ve hareketsiz olmak – kabızlık ile sonuçlanır – bezoar oluşumuna yardımcı olur. Bu, ev kedilerinin ve angora tavşanlarının özellikle risk altında olduğu anlamına gelir. Bununla birlikte, midede kıl birikmesi de gelinciklerde (özellikle yaşlı hayvanlarda) çok yaygın bir fenomendir. Bunların çıkarılması pahalı ve riskli bir cerrahi prosedüre yol açabilir.

Bir tüy yumağının boğulmasını teşvik etmek için, kediler çim gibi bitkilerin iri taneli kısımlarını yutarlar. Ev kedileri de içgüdüsel olarak bitki lifinin boğulma ve tüy yumağı atma konusunda çok yardımcı olduğunu biliyor gibi görünüyor. İç mekân bitkilerine saldırmayı severler.

Ne yazık ki, kediler nadiren kedi otu ile dekoratif ev bitkileri arasında ayrım yapar. Bu sadece güzel yeşillikleri etkilemekle kalmaz, aynı zamanda zehirlenme riskini de artırır. Çünkü çoğu ev bitkisi, ev kaplanlarıyla uyumsuzdur. Keskin kenarlı çimler ayrıca ağız ve boğazda yaralanmalara neden olabilir. Temelde kedinin tüy yumağını diğer şeylerin yanı sıra kedi otu yiyerek dışarı atması bir avantajdır. Ancak halıdaki ve hatta yatağındaki bu küçük “sürpriz paketler”, anlaşılır bir şekilde sizde tiksinti yaratır. Bir evcil hayvan sahibi olarak tüy yumağının oluşmasını önlemek için ne yapabilirsiniz?

Kedi Tüy Yumağına Ek Besleme Yoluyla Çözüm

Malt macunları (“bezoar müshiller”) gibi gıda takviyeleri, yutulan saçı kaplaması ve kaygan hale getirmesi gereken yüksek oranda yağ ve sıvı yağ ile karakterize edilir. Bu, saçın daha doğal bir şekilde yok edilmesini sağlar. Bunun avantajı, çoğu kedi ve gelincik tadı sevmesi ve bu ödülü kabul etmekten mutluluk duymasıdır.

Bununla birlikte, istenen etki sadece macun düzenli olarak uygulandığında meydana geldiğinden, bu her zaman fazladan bir yağ kısmı anlamına gelir. Buna göre, artan bir kalori alımı var. Bu ters etkidir ve özellikle aşırı kilolu hayvanlar ve evde beslenen kediler söz konusu olduğunda kaçınılmalıdır. Ayrıca dışkılar yumuşar ve ishal meydana gelebilir. Özellikle açık havada işlerini yapmayan hayvanlarda hızla çok rahatsız edici hale gelebilen bir etki.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap