Kedilerin Kısırlaştırılma Zamanı Var mı?

Kedilerin Kısırlaştırılma Zamanı Var mı?

Kedilerin kısırlaştırılma zamanı veteriner hekiminiz tarafından önerilir. Karşılaştırma genellikle cinsel olgunluğa ulaşmadan önce yaklaşık 6 aylıkken yapılmalıdır. Bununla birlikte bulunduğunuz ülke ve veterinerinizin tavsiyesine bağlı olarak 8 haftalık sürelerde de kısırlaştırma işlemi yapılabilir.

Kedilerin Kısırlaştırılması

Kedi kısırlaştırılması işlemi erkek ve dişi hayvanlarda farklı şekilde gerçekleştirilir. Erkek hayvanların kısırlaştırılması testislerin alınmasıdır. Dişi hayvanların kısırlaştırılması ise genellikle veteriner hekimlerin tercihine göre yumurtalıkların ve rahmin alınması ile gerçekleştirilir. Bu sayede üremenin yanında hormonlar da ortadan kalkacaktır. Bu yöntemlerin her ikisi de hayvan sahiplerine ve kedilere önemli avantajlar sağlar. Kediler doğaları gereği diğer kedilerle yaşamayı tercih etmez. Evcil hayvanlar kısırlaştırılmadığında iki cinsiyet te çiftleşmek için kedi arayışına girecektir. Kısırlaştırılmayan erkek kediler, diğer kedi ve insanlara karşı oldukça saldırgan eğilim gösterirler. Ayrıca bölgelerini işaretleyerek daha fazla gezinme ihtiyacı hissederler. Bu kediler bahçelerin etrafına, mobilyaların üzerine idrar püskürterek bölgelerini işaretlerler. Pek çok evcil hayvan sahipleri için bu gibi durumlar hiç hoş karşılanmaz.

Kedilerde Kısırlaştırmanın Faydaları Nelerdir?

Kedi kısırlaştırmanın faydaları şunlardır:

  • Erkek kediler dövüşme eğilimli oldukları için kısırlaştırma sonrasında daha sakin ve yumuşak tavır sergilerler.
  • Kedi AIDS, FIV gibi ciddi hastalıklara karşı yakalanma riski taşıyan erkek kediler kavga anında yaralandığında uzman bir veteriner hekime götürülmelidir. Aksi halde kedinizin vücudu ağır apselere maruz kalabilir.
  • Kısırlaştırma işlemi sonrasında erkek kediler çok fazla dolaşma eğilimi göstermezler.

Dişi kedilerde kısırlaştırmanın faydaları ise şu şekildedir:

  • Dişi kediler yılın belli zamanlarında hamile kalmadıklarında kızgınlık dönemine geçiş yapar.
  • Veteriner hekimler kedi ebeveynlerinin sık sık kedilerin acı içinde kıvrandığını gözlediklerini söyleyen telefonlar aldığını belirtmiştir.
  • Kızgınlık döneminde böyle davranışların sergilenmesi olağandır. Kısırlaştırma sonrası kedilerin bu davranışları tamamen son bulur.

Popüler inançlara göre tüm kedilerin en az bir kez doğum yapması önerilse de bu düşünce kesinlikle yanlıştır. Hamileliğin doğumun anne ve yavru kediler için büyük riskler taşıdığı unutulmamalıdır. Kedilerin kısırlaştırılma işlemi dişi kedilerin sağlığı açısından pek çok avantaja sahiptir. Meme tümörünün riskini azaltan kısırlaştırma ile kedinizin rahminde hayati risk taşıyan ciddi enfeksiyon ve piyometra oluşma risk,  ihtimali ortadan kalkar.

Yavru Kediler Kısırlaştırılmalı mı?

Yavru kedilerin kısırlaştırılması işlemi cinsel olgunluğa eriştikten 4 aylıktan itibaren gereklidir. Erkek yavrularda bu işlem daha erken olabilirken dişi yavrularda 6-7 aydan daha geç olabilir. Dişi yavruların 4 – 5 aylıkken kızgınlığının gitmeyeceği düşünülmemelidir. Bazı kediler erken dönemde kızgınlığa girerek cinsel olgunluğa erişir. Cinsel olgunluk kazandığını çeşitli davranışlarıyla gösterebilir. Cinsel olgunluk kazandıkları an, zaman zaman kızgınlığa girerler. Bu da çiftleşmek istediklerini gösterir. Kızgınlık döneminde kediler aşırı agresif, hiperaktif, saldırgan, sinirli yapıda olabilir. Daha da kötüsü erkek kediler idrar püskürtme davranışı gösterebilir. Erkek kediler, dişileri kendine çekebilmek için belirli noktalara idrar püskürterek kokusunu bırakır. Bu gibi durumlar ev sahipleri için oldukça problemlidir. Zira evinizin pek çok yerinde idrar kokusu sindiği için evin doğal, sağlıklı, hijyenik yapısı olumsuz yönde etkilenir.

Yavru Kedi Kaçıncı Ayda Kısırlaştırılır?

Genellikle Yavru kedilerin kısırlaştırıldığı ay 4. aydan sonradır. Bu çok erkenmiş gibi görünse de yavru kediler 4 aydan sonra cinsel olgunluğa erişir. Kedinizi ne kadar erken kısırlaştırırsanız kendileri için o kadar faydalı bir işlem yapmış olursunuz. Evcil hayvanlarınız her yaşta kısırlaştırılabilir. Bunda herhangi bir tehlike ve risk bulunmamaktadır. Uzmanların pek çoğu kedilerin en az 4 aylıkken en az kiloya sahip oldukları an kısırlaştırılabileceğini vurgulamıştır. Bununla birlikte erkek yavru kediler dişilere göre erken kızgınlığa girdiği için 4 – 5 aylık olduğunda kısırlaştırılabilir. Dişi yavru kediler ise 5 – 7 ay arasında kısırlaştırılarak sağlıklı, rahat şekilde hareket edebilir. Dişi kedilerinizi kısırlaştırdığınızda kontrolsüz üreme, rahatsız edici ses,  refah, maddi sorunlar, sağlık sorunları, sokak kedileri ile oluşabilecek pek çok sorunu önlemiş olursunuz.

Yavru Kedi Hangi Durumlarda Kısırlaştırılır?

Yavru kedilerin kısırlaştırılma zamanı cinsel olgunluğa erişip, yavru doğuracak yaşa geldikleri andır. 4 aydan sonra istenmeyen hamileliklerle karşılaşılabilir. Önceden kediler 6 aylıkken kısırlaştırılırken günümüzde bu durum değişmiştir. Uzman veteriner hekimlerin tavsiyesi ile kediler yaklaşık 4 aylıkken kısırlaştırılmalıdır. Bu tavsiyeler ülkeden ülkeye farklılık göstermekte olup veteriner hekiminize danışarak onlardan tavsiyeler almanız süreci doğru, eksiksiz, sağlıklı şekilde atlatmanızda büyük fayda sağlar. Kedinizi kısırlaştırmak için asla gecikmiş sayılmazsınız. Bu yüzden henüz yapmadıysanız hala kısırlaştırma için zamanınız var demektir.

Kedinizin metabolizması kısırlaştırma işleminden sonra yavaşladığı için hızla kilo alabilir. Bunu önlemek için operasyondan sonra farklı mama desteği almak için veteriner hekiminize başvurmalısınız. Kediniz hala büyüme döneminde ise veteriner hekiminizden bilgi almadan hayvanınızın mamasını hiç bir şekilde değiştirmemelisiniz. Yıllar boyunca pek çok kedisi olan kedi aileleri, kısırlaştırma konusunda herhangi bir tereddüt yaşamamalıdır. Kedilerin kısırlaştırma avantajları risklerinden katbekat daha fazladır Dünyada istenmeyen pek çok hayvan olduğunu, kedilerin üreyen canlılar olduğunu unutmamanız, onları kabul eden bir ev bulduklarında çok daha rahat ve sağlıklı yaşadıklarından emin olmanız gerekir. Yapılan araştırmalar veteriner hekimlerin yavru ve yetişkin kedilerin kısırlaştırılması gerektiğini her fırsatta tavsiye ettiklerini göstermiştir.

Ayrıca Bakınız: Kedilerin Yediği Yeşillikler Nelerdir?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap