Scottish Fold Kaç Yıl Yaşar?

Scottish Fold Kaç Yıl Yaşar?

Scottish Fold kaç yıl yaşar? En fazla 14 yıl boyunca hayatını devam ettiren Scottish Fold kedileri de bulunmaktadır. Scottish Fold kedileri yaşamlarının bir çoğunu sağlık problemleri ile geçirir. Bu nedenle yaşam süresi beklenenden daha kısa sürer. Satılık Scottish Fold kedi ilanlarına bakarken kedinizin genel sağlık durumu hakkında bilgi almalısınız.
Satılık Scottish Fold kedisi sahiplenmek istediğinizde, ilk merak edeceğiniz konu sizinle kaç sene yaşarlar. Kedinizin bakım ve beslenmesine dikkat ettiğiniz sürece uzun süren sağlıklı bir hayatları olur. Scottish Fold kedileri kalıtsal hastalıklarının yanı sıra aşırı ilgisiz kaldığında da problemler yaşar ve ömürleri kısalır. Kedilerin ömrü ortalama 12 ila 16 yıl arasında değişir.

Scottish Fold Kedinin Yaşını Öğrenme

Satılık Scottish Fold kedi ilanlarından genel sağlığı en iyi olan kediyi seçmelisiniz. Aynı zamanda kedinizin yaşını bilmeniz, ne kadar süre ömrü kaldığını anlamanıza yardımcı olur.

  • Scottish Fold kedinin yaşını tüy yapısına bakarak öğrenebilirsiniz. Genç kedilerin tüyleri daha yumuşak olur. Yaşlı kedilerin tüyleri ise daha sık ve kalındır.
  • Yaşça büyük kedilerin gözlerinde çatlak ve çentikler bulunuyor. Özellikle 12 yaş ve üzeri kedilerin gözlerinde bulanık bir tabaka görünür. Genç Scottish Fold kedilerin gözleri akıntısız ve parlaktır.
  • Kedinizin dişlerini kontrol ederek yaşı hakkında fikir edinebilirsiniz. Yavru Scottish Fold kedilerde 26, yetişkin kedilerde ise 30 diş bulunur.
  • Genç Scottish Fold kedilerin bacakları ve sırtı daha güçlüdür. 10 yaşından sonra kas kütlesinde azalmalar başlar.

Scottish Fold Kedinizin Ömrünü Uzatmak İçin Yapılabilecekler

  • Doğru Mama Seçimi: Scottish Fold kedinizin doğru mamalar ile beslenmesi, ihtiyacı olan vitamin, mineral, yağ asitleri ve proteini almasını sağlar. Böylece kediniz daha sağlıklı beslenir. Aynı zamanda kedinizin obez olmasını istemiyorsanız mama seçimlerini doğru şekilde yapmalısınız. Scottish Fold kedileri sakin ve hareketsiz bir yaşam tarzı sürdüğü için kilo alması oldukça kolaydır.
  • Kısırlaştırma: Scottish Fold kedilerinin sevimli halleri düşünüldüğünde kısırlaştırma fikrine sıcak bakmayabilirsiniz. Ancak doğum yapan kedilerin çeşitli hastalıklara yakalandığı ve bu nedenle uzun bir ömür süremediği bilinmektedir.
  • Düzenli Veteriner Kontrolü: Scottish Fold kedinizin veteriner kontrollerini ihmal etmemelisiniz. Her kedinin sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmesi için veteriner kontrollerine ihtiyacı bulunur.
  • Ev Kazalarından Korumak: Scottish Fold kedileri ne kadar uysal ve sakin olsalar da diğer kediler gibi ev kazaları yaşar. Eviniz kedinizin yaşayacağı tehlikeli durumlara oldukça açık bir alandır. Elektrik çarpması ve zehirlenme gibi kazalar kedinizin hayatını kaybetmesine sebep olur.
  • Diş Sağlığı: Kedilerin diş sağlığı genel sağlıkları bakımından önemlidir. Kedinizin uzun bir hayat sürmesi için diş sağlığına dikkat etmeniz gerekir. Scottish Fold kedinizin diş sağlığı için yumuşak gıdalar ile beslenmesine dikkat edebilirsiniz. Kedinizin dişlerinde biriken artıkları temizlemek için dişlerini sık sık temizlemelisiniz. Ancak bu şekilde diş çürüklerini ve taşlarını önleyebilirsiniz. Dişleri çürüyen kedinizin düzenli olarak yemek yemesini bekleyemezsiniz. Düzenli şekilde beslenemeyen kediniz sağlıklı ve uzun bir hayat süremez.

Scottish Fold Genel Sağlık Durumu

Diğer kedi ırklarında olduğu gibi Scottish Fold kedilerinde de genetik hastalıklar bulunur. Scottish Fold kedilerin kulak yapıları, kulak enfeksiyonuna yatkınlıklarını göstermektedir. Bu nedenle kulaklarının düzenli aralıklarla kontrol edilmesi ve temizlenmesi gerekir. Ayrıca dejeneratif eklem hastalıkları gibi hastalıklarla da karşılaşırlar. Scottish Fold kedilerinin yaşam süresi yedikleri mamanın ne kadar kaliteli olduğuna, düzenli veteriner kontrollerine bağlıdır. Scottish Fold kedinizin iyi bir bakım görmesi daha uzun bir hayat sürmesini sağlar. Obeziteye yakalanan kedilerde eklem hastalıkları görülür. Eklem hastalıkları, birden fazla kıkırdağın zaman içerisinde iltihaplanmasıdır. Scottish Fold kedilerini sağlık sorunlarından korumak adına programlı şekilde beslenmesi ve ideal kilolarını koruması gerekir. Kedinizin egzersiz yapmasını sağlayarak da kilosunu kontrol altında tutabilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap