Kediler Neden İnsanlara Sürtünür?

Kedilerin insanlara sürtündüğünü sıklıkla görmek mümkündür.  Bunun temel nedeni iletişim kurmak ve bağ geliştirmektir. Yani aslında kedilerin size sürtünmesinin sizinle olumlu bir ilişki geliştirme amacında olduğunu söylemek de mümkündür. Feromon salgılayan kediniz adeta kokusunu sizin üzerinize bırakır. Bu sayede bölgesini işaretlediğini, sizi benimsediğini, size güvendiğini söylemek de mümkündür. Farklı bezlerden salgılanan feromonlar farklı amaçlara hizmet edecek şekilde salgılandıkları için kedilerin pek çok noktaya sürtünmesinin altında yatan nedenler birbirinden farklıdır. Peki, kediler neden insanlara sürtünür? Kedilerde sürtünme ne anlama gelir?

Kediler Neden İnsanlara Sürtünür? Kedilerde Sürtünme Ne Anlama Gelir?

Kedilerin farklı bezlerden salgıladığı feromonların sürtünme ile bulaştırılması mümkündür. Bu bulaştırmanın farklı amaçları olarak görülmektedir. Ancak kediler genellikle bölgelerini işaretlemek ve belirlemek için bunu yapma gereksinimi duyarlar. Yani aslında kedinizin sizi “Bu bana ait.” gibi bir benzetme ile feromonları aracılığıyla işaretlemesi mümkündür. Aynı şekilde kedinizin evdeki farklı alanlara da sürtündüğünü görmeniz mümkündür. Bu alanlara sürtünen kedinizin de aynı şekilde “Bu alan benim.” gibi bir güdü ile sürtündüğünü söylemek mümkündür.

Bölge Koruma Amaçlı Sürtünme

Kediler çoğunlukla kendi bölgelerini işaretlemek ve korumak amacı ile sürtünürler. Bunu özellikle de farklı kediler ile aynı evde yaşayan kedilerin ya da sokak kedilerinin yapması mümkündür. Yine de evinizde tek bir kediye sahipseniz de bu hareketi güdüsel olarak alanını korumak ve belirlemek amacı ile yapması mümkündür.

Kediler salgıladıkları feromonları belli alanlara bırakır. Bu sayede diğer kedilere o alana yaklaşmamaları gerektiğine yönelik bir mesaj vermek isterler. Size sürtünmeleri de bundan dolayı olmaktadır. Bu durumda sizi sevdiğini, size güvendiğini düşünmeniz de mümkündür. Çünkü sizi kendi alanına ait bir parça gibi görmektedir.

Kediler Sevgilerini Nasıl Gösterir

Kedinizin onu sevmeniz için size sürtünmesi mümkündür. Kafasını okşamanız için ya da onunla ilgilenmeniz ve oyun oynamanız için sürtünebilirler. Bu durum özellikle de evde tek yaşayan kediler için sıklıkla görülmektedir. Sizden ilgi ve sevgi beklerler. Özellikle de sizi gün boyunca evde göremedikleri zaman bu hareketi yapmaları mümkündür.

Oyun oynamak isteyen kediniz sizi yanında istediğini sürtünmesi ile belli edebilir. Bunu gördüğünüz zaman onunla oyun oynamanız ve ilgilenmeniz önemlidir. Bu sayede kediniz sevildiğini ve ilgi gördüğünü bilerek mutlu olacaktır. Kedinizin sizden ilgi istediğini göstermesinin en sevimli hali size sürtünmesidir. Yanınıza oturması, miyavlayarak size oyuncaklarını getirmesi gibi size sürtünmesi de ilgi beklediği anlamına gelebilir.

Uyarı Amaçlı Sürtünme

Kedinizin etrafında diğer kediler olduğu zaman size ya da başka nesnelere sürtünmesi, onlara bir çeşit uyarı vermek amacına girer. Yani “Burası benim bölgem, buradan uzak dur.” demek gibi bir davranış biçimine girer. Bu da tıpkı bölgelerini işaretlemeleri gibidir. Ancak kediniz bu hareketi yaparken daha agresif görülür. Ayrıca uyarının yerine getirilmediğini görürse saldırganlaşması da mümkündür. Bu nedenle de kedinizin başka hayvanların yanında bunu yapması, onu rahatlatmanız ve kendini güvende hissettirmeniz için işarettir.

Kediler kendi bölgeleri olarak belirledikleri alanlara başka kedilerin yaklaşmasından hiç hoşlanmazlar. Bu nedenle de salgıladıkları feromonlar ile bölgelerini işaretlerler. Diğer kediler de bu kokuyu aldığı zaman başka kedilerin bu alanda olduğunu anlarlar. Bu sayede bir bölge işaretleme yarışı doğar. Kediniz kendi özel alanını ve bölgesini korumak için saldırgan şekilde sürtünme davranışı gösterebilir. Bu da aslında diğer hayvanlara ve özellikle de kedilere bir uyarı niteliğine sahiptir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap