Karanlıkta Kedilerin Gözleri Parlaması Nasıl Olur?

Karanlıkta kedilerin gözleri parlaması diğer birçok hayvandan daha gizemli ve ilginç görülmektedir. Kedilerin gözleri loş ışıkta ve karanlıkta parlar. Bunun nedeni ise gözlerinde bulunan tapetum lucidum tabakasıdır. Bu katman kedilerin gözlerinde ki ışığı yansıtma özelliğine sahiptir. Aynı zamanda kedilerin ışık yoğunluğunun düşük olduğu şartlarda daha iyi görmelerini sağlamaktadır.

Karanlıkta Kedilerin Gözleri Parlaması: Kedilerin Göz Yapısı

Kedilerin gözleri gece gibi parlayarak karanlıkta oldukça dikkat çekici hale gelebilmektedir. Çünkü gözlerine gelen ışık mercek yardımıyla gözün arkasındaki retinaya odaklanmaktadır. Tapetum lucidum katmanı ışığı aynı bir ayna gibi yansıtır ve ışığın sinir hücreleri tarafından algılanmasını sağlar. Bu sayede kedilerin gece görüşü iyileşir. İnsanların gözlerinde bu gibi bir katman bulunmamaktadır. Bu nedenle kediler geceleri insanlardan daha net görebilme imkanına sahiptir.

Kedilerin Görüş Alanı

İnsanlar, karşılarında duran herhangi bir nesneye baktığında 180 derecelik açı ile görmektedir. Bu sayede odak alınan nesnenin sağ, sol, alt ve üst tarafları kısmen görülebilir. Fakat kedilerin görüş açısı insanlarınkinden 20’şer derece daha geniştir. Bu sayede odaklandıkları nesnenin etrafını daha net görebilirler. Fakat kedilerin miyop insanlara benzediklerini de unutmamak gerekir. Belli uzaklıkta ki nesneleri insanlar kadar iyi göremezler. İnsanların 30 metre uzaklıkta gördükleri nesneleri net görebilmeleri için nesnenin 6 metre yakınına gelmesi gerekmektedir. Kedilerin oyuncaklara ya da uzakta kalan mama kasesine yaklaşarak dikkatli ve temkinli bakmalarında ki temel sebep budur.

Kedilerin Gözünden Dünya

Kedilerin dünyayı nasıl gördükleri ya da nasıl algıladıkları uzun zamandır teoriler üretilen bir konudur. Yapılan araştırmalar sayesinde kedilerin retinaları ile insanların retinası arasında çok fazla farklılık olduğu anlaşılmıştır. Bu sayede kedilerin dünyayı insanların gördüğü gibi görmediği bellidir. Fakat aynı şekilde yapılan araştırmalar kedilerin renk körü olmadıklarını da ortaya çıkarmıştır. Kediler de aynı insanlar gibi renkleri görebilirler fakat daha soluk görürler denilebilir. Kedilerin dünyayı siyah-beyaz ya da sarı tonlarında gördükleri fikri yanlıştır. Kediler üç ana rengi; mavi, yeşil ve kırmızıyı görebilirler. Bu üç ana rengi ayırt etme becerileri bulunmaktadır. Fakat ara renkler konusunda gözleri yetersiz kalır ve daha pastel renkler olarak algılayabilirler.

Kedilerin Neden Karanlıkta Daha İyi Görür?

Kedilerin karanlıkta nasıl insanlardan daha iyi görebildikleri her zaman merak edilmiştir. Kedilerde ki hücreler gece görüşünü ışığı yansıtarak arttırmaktadır. Işığın fazla olduğu koşullarda retinayı korumak için tamamen kapanır ve ışığın incecik, uzunlamasına bir yarıktan geçmesine izin verir. Söylenildiği gibi kediler zifiri karanlık içerisinde insanlardan çok daha iyi, tamamen aydınlık şekilde göremezler. Fakat yinede, insanlardan 6 kat daha iyi görebildikleri kanıtlanmıştır. Aynı zamanda kedilerde karanlıkta daha iyi görmelerine neden olan yarasa ekolokasyonu duyusu bulunmaktadır. Kediler göz merceğinin boyutunu değiştirmeye yarayan kaslardan yoksundurlar. Bu nedenle karanlıkta olabildiğince net bir şekilde görmeleri mümkün değildir. Çevrelerini üç boyutlu haritalamak amacıyla hafif titreşimler tespit eden vibrissae’ya güvenirler. Kediler ayrıca çevreyi haritalamak amacıyla kulaklarını da kullanırlar. Düşük frekansta işitme yetileri insanlara oldukça yakındır. Kediler 64 GHz’e kadar olan daha yüksek sesleri dahi duyabilirler. Bu aralık köpeklerin duyma yetilerinden daha yüksek bir oktavdır. Kedilerin sesin kaynağını bulmak amacıyla kulaklarını çevirdikleri de bilinmektedir.

Kediler Sahiplerini Nasıl Görür?

Yapılan araştırmalar dahilinde kedilerin köpeklere kıyasla daha az evcilleştikleri belirlenmiştir. Kedilerin %80’i evcilleşmemiş kedilerle çiftleşmektedir. Bu nedenle insanların yanında gösterdikleri tavırlar evcillikten öğrenilmiş hareketler değil, tamamen içgüdüsel davranışlardır. John Bradshaw isimi ünlü antrozoolojici, kedilerin köpekler gibi evcil olmadıklarını ve hatta hala vahşi olduklarını belirtmektedir. Kedilerin sahiplerini ve diğer insanlarını da büyük birer kedi olarak gördüklerini söylemektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap