Dişi Kedilerde Kızgınlık Döneminde Bilmeniz Gerekenler

Dişi kedilerde kızgınlık belirli zamanlarda görülmesi olağan bir durumdur. Dişi kediniz kızgınlık dönemine girmek üzere mi? Yoksa çoktan kızgınlık dönemine girdi ve ne yapacağınızı bilmiyor musunuz? Kedinizin kızgınlık dönemini en iyi şekilde anlamanız ve ona en iyi şekilde yaklaşmanız için derlediğimiz dişi kedilerde kızgınlık dönemi hakkında bilmeniz gerekenler ve bu döneme dair önerilerimizi sizlerle paylaşıyoruz.

Eğer kedinize bir eş bulamadıysanız petyasam.com üzerinden en uygun eşi bulabilirsiniz.

Dişi Kedilerin Kızgınlık Dönemi

Dişi kedilerde kızgınlık döneminde önünüze iki yol çıkmaktadır. Ya kedinizi çiftleştirecek ve yavrulamasına izin vereceksiniz ya da kedinizi kızgınlık döneminin sonunda kısırlaştırarak onun tekrar kızgınlık dönemine girmesini engelleyebilirsiniz. Eğer kedinizin yavrulamasını istiyor ve yavrularına bakacak maddi durumunuz varsa onun annelik hissini tatmasını sağlayabilirsiniz, öteki türlü kedinizi kısırlaştırmak onun ömrünü uzatacak en sağlıklı opsiyon olacaktır.

Çiftleşmeden Kedi Kısırlaştırmak Kötü Mü?

Kedilerde annelik duygusu tamamen hormonal olduğundan yavrular büyüdükten sonra yavrular da anneler için potansiyel eş adayı olacaktır. Bizdeki gibi ömür boyu bir anne – çocuk, aile ilişkisi kedilerde gözlemlenmemektedir. Bir kedi bir yıl içinde ortalama 3 kez kızgınlık geçirdiğinden kediniz için en sağlıklı ve kesin çözüm onu kısırlaştırmanız olacaktır.

Dişi Kedi Kızgınlık Dönemi Ne Zaman Başlar?

Dişi kedilerin gelişme sürecine göre ne zaman kızgınlık dönemine gireceği değişim gösterecektir. Ancak kedilerde kızgınlık ne zaman başlar diye merak ediyorsanız dişi kedilerde bu süre 5-8 ay arasıdır. Dişi kediler genel olarak 5 aya kadar yavru sayılmaktadır.

Kedilerin Kızgınlık Dönemi Belirtileri

Dişi kedilerde kızgınlık dönemlerine girdiklerinde erkek ve dişi kedilerde birbirlerinden farklı belirtiler gözlemlenmektedir. Genel olarak dişi kedilerde gözlemlenen kızgınlık belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Sürekli olarak miyavlarlar ve tuhaf sesler çıkarırlar.
  • Yerde yuvarlanıp kıvranırlar.
  • Yine dişi kedi kızgınlık belirtileri arasında erkek kedileri çekebilmek için bulundukları yeri belli etmeye çalışırlar. Bunun için çok yüksek sesle, ulumaya benzer sesler çıkarırlar. Özellikle uyuduğunuz gece saatleri bu miyavlamaların en aktif olduğu zamandır.
  • Sizden çok fazla ilgi isterler. Sürekli kucağınıza gelerek kendilerini sevdirirler.
  • Evden kaçmaya çalışırlar. Bu dönem bu nedenle yüksek yerlerden dahi atlama ihtimalleri olduğundan sakatlık ve ölüm gibi riskler de taşır.

Kedilerde Kızgınlık Dönemi Ne Kadar Sürer?

Dişi kedilerde kızgınlık dönemi 6-7 günden birkaç haftaya kadar sürebilir. Bu sürenin ne kadar olacağı kedinizin hormonal durumuna göre değişim gösterecektir. Yine dişi kedilerde kızgınlık dönemi geçip geçmediği kedinin davranışlarından anlaşılacaktır. Eğer kedinizin davranışları normale döndüyse kızgınlık dönemi geçmiş demektir.

Kızgınlık Döneminde Dişi Kedi Nasıl Sakinleşir?

Eğer kızgınlık döneminde dişi kedi nasıl rahatlatılır diye merak ediyorsanız sizinle şu önerileri paylaşabiliriz:

  • Kedinizin son mamasını siz uyumadan önce verirseniz kediniz de uyuyacağından gece miyavlamaları ile uykunuz bölünmeyecektir. Aynı zamanda uyuduğunuz için de kedinizin atamadığı enerjisiyle strese girmeyecektir.
  • Kedinizin için rahatlatıcı bir ortam hazırlayın. Onu sakinleştirecek müzikler dinletin.
  • Onunla bol bol oynayarak enerjisini atmasına yardımcı olun.
  • Oyunun ardından yemek yemesini sağlayarak huzurlu bir uyku çekmesini sağlayın.

Dişi Kedi Kızgınlık Döneminde Kısırlaştırılabilir Mi?

Kediniz kızgınlık dönemindeyken onu kısırlaştırmak istiyor olabilirsiniz ancak kısırlaştırma operasyonu kızgınlık ve hamilelik dönemlerinde yapılmayan operasyonlardır. Eğer kedinizi kısırlaştırmaya karar verdiyseniz bu kısırlaştırma işlemi ancak o kızgınlık döneminden çıktıktan sonra yapılabilecektir. Bunun için de kedinizi veterinere götürebilirsiniz. Veteriner kedinizi iyice inceledikten sonra dişi kedi kızgınlığı döneminin bitip bitmediği ve kedinin kısırlaştırmak için uygun bir aday olup olmadığını size söyleyecektir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap