Kedilerin Sürtünmesi: Kediler Neden Sürtünür?

Kedilerin sürtünmesi en karakteristik kedi davranışlarından biridir. Hatta bazı kediler bacaklara sürtünme konusunda oldukça ısrarcı olabilirler. Fakat birçok insan kedilerin sürtünmesinin ne anlama geldiğini bilmemektedir. Kedilerin sürtünmesi kediler arasında farklılıklar gösterebilir. Bazı kediler sürekli sürtünürken bazı kediler sürtünmeyi kısa sürede bırakabilir. Aynı zamanda kedilerin nasıl ve neden sürtündüğü de kediler arasında farklılıklar gösterebilir. Bazı kediler kafalarının tek bir yanı ile sürtünürken bazı kediler vücutlarının yan tarafı ile sürtünebilir. Bazıları ise kafalarından kuyruklarına dek tüm vücutları ile sahibine sürtünebilir. Kediniz sizle hiç temas kurmadan yanınızdan öylece geçip gidebilir. Bu durum kedinizin sizi sevmediği anlamına gelmez. Her kedi teması sevmez ve bazıları sahiplerini uzaktan sevebilir.

Kedilerin Sürtünmesi: Kedilerin Cisimlere Koku Bırakması

Kedilerin sürtünmesi birçok farklı sebebe dayanabilir. Bazı kediler gerginken bir kapı kenarına ya da sandalyenin bacağına sürtünmeyi tercih edebilir. Kendine güveni olan kediler dahi tanımadıkları kişiler karşısında bir cisme sürtünebilirler. Kedilerin sürtünme hareketini bir cisme yönlendirmesi, karşısındaki insanın onu ittirip uzaklaştırma ihtimaline karşılık cansız bir cismin onu itemeyeceğini bilmesidir. Bu gibi durumlarda kediler kafalarını bir cisme sürterek aslında koku bezleri ile kokusunu cisimlere bırakırlar. Kedileri kağıt kaplı cisimlere sürtünmeyi ikna edince bu kağıtların evde yaşayan diğer kediler için ilgi uyandırdığını görebilirsiniz. Kediler özellikle ağaç dallarına sürtünmeyi ve koku bırakmayı tercih ederler. Fakat kedinizin yönlendirilmiş sürtünme davranışı, kendi isteğiyle sürtündüğünde bıraktığı kokuyu bırakmamasına neden olabilir.

Kedilerin Sürtünerek Sevgi Göstermesi

Kediler genel anlamda karmaşık psikolojilere sahiptir. Bu nedenle sürtünmenin bir sevgi göstergesi olduğunu anlayabilirsiniz. Çoğu kedi en tutkulu sürtünmesini beslendikleri ana saklarlar. Bu nedenle ucunda bir ödül varken kedilerin daha sık sürtündüğüne şahit olabilirsiniz. Fakat çok az kedinin sadece ödül beklediğinde sürtünme davranışı gösterdiğini de bilmelisiniz. İki kedi birbirine sürtündüğünde aralarında bir yiyecek ya da başka bir şeyin alışverişi gerçekleşmez. İki kedi birbirine sürtündükten sonra önceden yaptıkları işlerine devam ederler. Kedilerin birbirlerine sürtünmesi tamamen birbirlerine dostça davranmalarından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle kedilerin sürtünmesi genellikle hem kedi cinslerinde hem de insanlar arasında bir sevgi belirtisi olarak düşünülebilir.

Kediler Vücutlarının Hangi Bölgesiyle Sürtünür?

Vücutlarının farklı bölgeleri ile sürtünmeyi tercih edebilirler. Kediler yanaklarını, kafalarını ve hatta gövdelerini kullanarak sürtünebilirler. Aslında kediler sürtündükleri bölgeyi rastgele seçmezler. Kedilerin sürtündükleri bölgelerde feromon salgılayan bezler bulunmaktadır. Feromon kedilerin alın, çene, yanak ya da ağız kısımlarında bulunan bezler tarafından salgılanan ve iletişim amacıyla kullanılan bir maddedir. Feromon özellikle kedilerin ürüme durumlarında birbirlerine bilgi vermelerini sağlamaktadır. Aynı zamanda feromon kullanarak işaretleme yapabilirler. Vücutlarını, yanaklarını ve kafalarını size, diğer kedilere ya da cisimlere sürterek, sürttükleri alana feromon maddelerini bırakırlar. Aynı zamanda kediniz size ısrarla sürtündüğünde dikkat çekmek istediğini de anlayabilirsiniz. Kediler her ne kadar yalnızlığı seven özgür canlılar olarak görülse de onların da sık sık ilgiye ve sevgiye ihtiyaçları bulunur. Kedinizle ilgilenmeyi ertelediğiniz zamanlarda kedinizin size sürtünmesi ilgi beklentisinden kaynaklanabilir.

Kedilerin Sürtünerek Kendini Ödüllendirmesi

İki kedi birbirlerine sürtündükleri zaman bunu aynı oranda gerçekleştirmezler. Aynı dengesizlik kediler diğer hayvanlara ya da insanlara sürtündüğünde de görülebilir. Farklı boyutlarda iki kedi birbirlerine yaklaşırsa genelde küçük kedi büyük kediye sürtünür ve büyük kedi ona karşılık vermez. Aynı şekilde insanlar söz konusu olursa kedilerden daha uzun boylu olmamız ve kontrolün bizde olması, kedilerin karşılık beklemeden bize sürtünmesine neden olmaktadır. Yani kedinizin size sürtünürken karşılık beklemeden bu hareketi yaptığını anlayabilirsiniz. Kediler sahiplerine sürtünmeyi bir ödül olarak yorumlarlar. Kediler dost olarak gördükleri diğer kedilere de sürtünürler ve yaşlansalar da bu davranıştan vazgeçmezler. Fakat 2 aylık kediler yeni bir eve geldiğinde nasıl iletişim kuracağını bilemez ve kısa süre içerisinde sahiplerine sürtünme davranışını gerçekleştiremezler. Fakat alışkanlık kazandıklarında bu davranışları ömür boyu devam eder.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap