Kedilerin Evden Kaçması: Kediler Neden Evden Kaçar?

Kedilerin evden kaçması kedi sahiplerinin sık karşılaştığı durumlardan biridir. Bir kedi sahiplendiğinizde mutluluk kaynaklarınız gibi endişe kaynaklarınız da artacaktır. Yeterince beslenip beslenmediği, sağlığının iyi olup olmadığı ve psikolojisinin ne durumda olduğu gibi sorular sizi oldukça meşgul edebilir. Kedilerin evden kaçması birçok kişi tarafından kontrol altında tutulması zor konulardan biridir. Kediler doğaları gereği meraklı canlılardır. Bu nedenle doğalarının peşinden kaçmaya eğilim gösterirler. Birçok farklı nedenle evden kaçmaya çalışabilirler. Kedilerin evden kaçması birçok farklı nedenle olabilir ve bu nedenlerin tespit edilerek ortadan kaldırılması önemlidir. Aksi halde kedinizin evden kaçmasını engellemeniz oldukça zor olacaktır. Kediniz evden kaçtığında başına birçok tehlikeli durum gelebilir. Bu nedenle kediniz için gerekli önlemleri almalısınız.

Kedilerin Evden Kaçması Nedenleri

  • Çiftleşme dönemi: Kedilerin evden kaçmak için ilk sebepleri çiftleşme dönemlerinin gelmiş olmasıdır. Kediler genellikle 6 ay sonrasında ergenliğe girerler. Bununla birlikte çiftleşme hormonları salgılanmaya başlar. Bu zamanlarda erkek kediler dişi bir kedi bulmak için evden çıkmak ve gezinmek isterler. Dönem içerisinde kediniz idrarını evin farklı noktalarına yaparak bölgesini işaretlemek isteyebilir. Bu şekilde diğer erkek kedilerin kendi alanına gelmesini önlerken aynı zamanda çiftleşmek için dişi kedilere mesaj verir.
  • Evde değişiklikler olması: Kediler monoton hayattan hoşlanan canlılardır. Bu nedenle herhangi bir değişiklik onların hayatını rahatsız eder. Bu gibi durumlarda kedilerin rahat ve kaostan uzak alanlarda kalmaları daha uygundur. Evde bir organizasyon verilmesi ya da misafirlerin gelmesi kedinizin evden kaçmasına neden olabilir.
  • İçgüdüsel olarak avlanma: Kedilerin atalarından miras kalan avlanma içgüdüsü onların kovalama duygusunu daha fazla arttırmaktadır. Bu nedenle çevrelerinde gördükleri sinek, fare, böcek gibi avlayabileceklerinin peşinden gitmeyi tercih ederler.
  • İlgi yetersizliği: Kedinize yeteri kadar zaman ayıramamanız ve ilgi göstermemeniz kediniz için yaralayıcı olabilir. Bu durum onun dışarı çıkma eğilimini arttırmaktadır. Kedinizle yeterli ve olumlu vakit geçirmeyi ihmal etmemelisiniz. Evinize yeni bir bebek ya da evcil hayvan gelmesi ile ilginizin eksilmesi kedinizi olumsuz etkileyecektir.

Evden Kaçmayı Deneyen Kedileri Durdurmak

  • Evden çıkışını keyifsiz hale getirebilirsiniz. Kediler konforlarını her durumun önüne koyabilirler. Kedinizin evden çıkma ihtimali olan alanlara bant takılması onlara yasak bölge algısını kazandırır.
  • Evden kaçmasını engellemek için eğitimin gücünü kullanabilirsiniz. Kediler eğitilebilir canlılardır. Bu sayede kediniz evden çıkmaya çalıştığında onu sert olmayan fakat kararlı ve net bir ses tonu ile uyarabilirsiniz.
  • Kedinize eğlenceli alternatifler sunabilirsiniz. Kediler yeni keşifler yapmak isterken ona eğlenceli vakit geçirmesini sağlayacak tekliflerde bulunursanız muhtemelen evde kalmayı tercih ederler.
  • Kedinizin evden kaçmasını engellemek için onu kısırlaştırabilirsiniz. Kızgınlık yaşayan kediler üreme istekleri nedeniyle evden kaçmaya çalışırlar.
  • Kediniz için gerekli güvenlik önlemlerini almalısınız. Kaçma eğilimi olan kediler için güvenlik tedbirleri bile zaman zaman etkisiz kalabilir. Bu nedenle kedinizi muhtemel tehlikelere karşı korumalısınız.

Evden Kaçan Kedi Nasıl Geri Döner?

Evden kaçan kedilerin geri dönme nedenleri genellikle evde beslenme ihtiyaçlarını karşılayabilmesi olarak görülür. Fakat yapılan araştırmalara göre bu durum tam olarak doğru değildir. Oregon Üniversitesi, evde yaşayan 50 kedi üzerinde bir araştırma gerçekleştirmiştir. Bu kediler evden birkaç saatliğine uzaklaştırılmış ve yiyecek, su, oyuncak, sosyal etkileşim, insanlar ve diğer kediler olmayan bir alanda tutulmuştur. Bu sürenin sonunda ise serbest bırakılan kedilerin %63’ü insanlarla iletişim kurmayı, %37’si ise yemek yemeyi tercih etmiştir. Yapılan bu araştırmaya göre, kedilerin sahipleri ile çok güçlü bir bağ kurabildikleri açıktır. Kediler sürekli sevgi ve ilgi görmek isteyebildikleri gibi sahiplerini karşılık beklemeden sevebilirler. Bu gerçek sayesinde kedilerin bencil oldukları fikri hakkında daha farklı düşünmek gerekebilir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap