Erkek Kediler Çiftleşmek İstedikleri Zaman Ne Yapar?

Erkek Kediler Çiftleşmek İstedikleri Zaman Ne Yapar?

Erkek kedilerde çiftleşme belirtileri, öncelikli olarak yaşadıkları yere fazla bir koku yaymalarıdır. Erkek kediler dişi kedilerden daha fazla koku yayma özelliğine sahiptirler. Erkek kedilerin sadece yaydıkları kokuya bakılarak bile kızgınlık dönemlerinin girdiği anlaşılabilir. Ayrıca daha fazla yemek yeme, daha fazla uyuma, agresif olma ve işaret bırakma gibi belirtiler de gösterebilirler. Özellikle evde yaşayan erkek kediler çiftleşmek istedikleri zamanlarda evin her yerine koku bırakabilirler. Vahşi doğada yaptıkları gibi çevreye yaydıkları koku sayesinde dişilerinin kendilerini bulacaklarını düşünürler ancak evin içinde bu davranışı sergilemeleri evde yoğun bir idrar kokusu olmasına neden olabilir.

Kızgınlık Döneminde Erkek Kedi Nasıl Rahatlatılır?

Erkek kedilerin kızgınlıkta rahatlatılmaları veterinerler ile görüşülmesinden sonra kendilerine uygun bir beslenme ve hareket programlarının yapılması ile sağlanabilir. Ancak temel olarak erkek kediler kısırlaştırılmadıkları sürece sürekli kızgınlığa girmeye yatkınlık duyacaklardır. Bu yatkınlık sebebiyle de sürekli hem kendileri farklı etkiler yaşayacak hem de sahiplerini asla rahat bırakmayacaklardır. Kedilerin eğer kısırlaştırılmaları için herhangi bir engel yoksa, kısırlaştırılması kesin sonuç yaratacak ve kediler rahatlayacaktır.

Erkek Kediler Ne Zaman Kızgınlığa Girer?

Erkek kedilerin kızgınlık zamanları, ergenliğe girmelerinden sonra her an olabilir. Erkek kediler, dişi kediler gibi belirli aralıklarla kızgınlığa girmezler. Dişi kedi kokusu almaları veya dişi kedilerin kızgınlıkta olmaları erkek kedilerin de kızgınlaşmalarını sağlayacaktır. Pek çok kedi türü 6 aylık olmalarından sonra ergenliğe girerler. Ancak bazı kedi türlerinde bu süre 12 aya kadar uzayabilir. 6-12 ay aralığında ilk kızgınlıklarına giren erkek kediler, bu süreden sonra her an dişi kedilerle çiftleşebilecek olduklarından çiftleşmelerine dikkat edilmelidir.

Erkek Kedi Erkek Kedinin Üstüne Neden Çıkar?

Erkek kedilerin üst üste oluşları, kedilerin çiftleşme isteklerinden kaynaklanır. Çevrelerinde dişi bulunmayan erkekler doğal olarak kızgınlığa girdikleri zamanlarda dişi bir kediyle beraber olmak isteyeceklerdir. Ancak dişi bir kedinin etraflarında olmadığı zamanlarda da erkek kedilerle bir araya gelebilirler.

Erkek Kediler Yılda Kaç Kez Kızgınlığa Girer?

Erkek kedilerin kızgınlık dönemleri, belli olmamasından dolayı kızgın oldukları zamanlar için söylenecek belirli bir dönem de mevcut değildir. Erkek kediler her an kızgınlığa hazır olabilirler. Bunun için de dişi kedilerde olduğu gibi çiftleştirilmek istendiklerinde belirli bir dönem için beklenmelerine gerek yoktur. erkek kediler çiftleşmek istedikleri zamanlar gösterdikleri belirtiler ile takip edilmelidir.

Erkek Kedimin Kızgınlık Dönemi Geçmiyor Ne Yapmalıyım?

Erkek kedilerde kızgınlığın geçmemesi durumu, ancak kedilerin kısırlaştırılması ile çözülebilecek bir sorundur. Kızgınlığa girmiş olan erkek kediler, çiftleştirilmemişlerse belirli bir süre çiftleşme isteklerinin geçmesi ve sakinleşmeleri gerekecektir. Eğer kedilerde herhangi bir şekilde sakinleşme belirtisi görülmüyorsa, mutlaka veterinere götürülmelidir. Veterinerler kedilerin bir kez çiftleşmelerinden sonra kısırlaştırılmalarını daha uygun görürler. Bunun için daha önce hiç çiftleşme yaşamamış köpekler için bir yemek ve egzersiz düzeni verilebilir. Ancak ilk çiftleşmelerini yaşamalarından sonra mutlaka kısırlaştırılması gereklidir.

Erkek Kedi Kızgınlık Dönemi Ne Kadar Sürer?

Erkek kedilerin kızgınlık süreleri, 1 ile 3 gün arasında sürer. Köpeklerin kızgınlık dönemleri gibi uzun sürmez ve eğer erkek kediler, maksimum 3 günlük bu sürede çiftleşirlerse kızgınlıkları geçmiş olacaktır.

Erkek Kedi Kızgınlık Döneminde İşer Mi?

Erkek kedilerde çevre işaretleme en yaygın görülen kızgınlık belirtisidir. Kızgınlık döneminde işeme alışkanlığı, kedilerde genetik olarak aktarılan bir durumdur. Bundan dolayı evde yaşamaları kedilerin etrafa işaret bırakmalarına engel olmaz. Kedilerin tümü, kızgınlıklarında karşı cinslerinin kendilerini daha rahat bulabilmeleri ve çiftleşebilmeleri için kızgınlık döneminde işeme tepkisini verecektir.

Erkek Kediler Neden Cinsel Organını Yalar?

Kedilerde cinsel organ yalama durumu, kendilerini pis hissettikleri zamanlarda temizleyebilmek için olur. Özellikle erkek kediler, çiftleşmelerinden sonra kendi cinsel organlarında kalan pisliklerden arınmak için cinsel organlarını yalarlar.

Kısır Erkek Kedi Çiftleşmek İster Mi?

Kısırlaştırılmış kedilerde çiftleşme isteği, üreme organlarını artık kullanamadıklarından dolayı yoktur. Kediler, diğer canlılarda olduğu gibi üremeyi kendileri talep etmezler çünkü bu durum kendilerinde içgüdüsel olarak zaten vardır. Kısırlaştırılmış olan kediler erkek veya dişi olsun çiftleşmek istemeyeceklerdir.

Erkek Kedi Ne Kadar Arayla Çiftleşir?

Erkek kedilerin çiftleşme aralıkları, dişilerde olduğu gibi belirli değildir. Erkek kediler, çiftleştikleri zamandan hemen sonra da yeniden çiftleşebilirler. Yani, erkek kedilerin çiftleşmeye her an hazır oldukları da bu durum dolayısıyla söylenebilir.

Kediler Çiftleşme Döneminde Acı Çeker Mi?

Kedilerin çiftleşmelerinde acı çekmesi durumları, özellikle dişi kedilerin kızgınlığa girdikleri zamanlarda normalde olduklarından farklı sesler çıkarmalarından dolayı pek çok kedi sahibi tarafından düşünülen durumlar arasında yer alır. Ancak özellikle dişi kediler, çiftleşme dönemlerinin geldiğini diğer kedilere duyurabilmek amacıyla böyle bir durum içine girerler. Acı çekme veya can yanması gibi bir durumları söz konusu değildir. Çiftleşmelerinden sonra seslerinin çıkmaması da canlarının yanmadığından değil çiftleşmeye ihtiyaçlarının kalmamasından kaynaklanır.

Erkek Kedi Kısırlaştırma Şart Mı?

Kedilerde kısırlaştırma, şart bir durum olarak görülmez. Ancak özellikle evde bakılan kedilerin kısırlaştırılmaları hem kendi sağlıkları hem de rahatlıkları açısından gerekli görülür. Bundan dolayı evde bakılan, 1 yaşını geçmiş ve ilk çiftleşmesini yaşamış olan kediler kısırlaştırılır. Kısırlaştırılan kedilerin ömürlerinin daha uzun olduğu ve daha iyi bir hayat sürdükleri bilinir.

Kısırlaştırılan Erkek Kedinin Huyu Değişir Mi?

Kısırlaştırılan kedilerde huy değişimi, doğru bilinen ancak yanlış bir bilgidir. Pek çok erkek kedi, kısırlaştırılmasından sonra farklı bir karakterde görünmeye başlar olarak bilinirler. Ancak kısırlaştırılmaları, erkek kedilerde çiftleşmeyi istedikleri zamanların tamamen bitmesinden başka bir duruma neden olmaz. Kedilerde huy değişimi görülmez ancak kısırlaştırılmalarından sonra daha sessiz ve sakin olabilirler.

Ayrıca Bakınız: Dişi Kediler Kızgınlığa En Geç Ne Zaman Girer?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap