Kediler Neden Geceleri Miyavlar?

Kediler neden geceleri miyavlar? Kedilerin geceleri aniden miyavlamaya başlayarak sahiplerini uyandırmaları ve bazen sabaha kadar süren miyavlamaları ile uyutmamaları mümkündür. Bu durum her ne kadar kedi sahipleri için yorucu ve bıkkınlık veren bir aşama olsa da aslında kediniz bir problemi olduğu için miyavlıyor olabilir. Bu durumda da onu kontrol etmek, bir sorunu olup olmadığını görmek gerekir. Peki, kediler neden geceleri miyavlar? Gece miyavlamalarının nedeni nedir?

Kediler Neden Geceleri Miyavlar?

Kediler genellikle çok uzun saatler boyunca uyuyabilirler ancak eğer gün içinde yeteri kadar yorulmamışlarsa, uykuları henüz gelmemişse ya da herhangi bir problemleri varsa uykuya dalamaz ve miyavlayarak sorunlarını anlatmaya çalışabilirler. Bu durumda istek ya da ihtiyaçlarının ne olduğunu anlamak aslında rahat bir gece geçirmek için yardımcı olacaktır.

Kedinizin Mama veya Su İstemesi

Kediler yatmadan önce biraz mama yemek ya da su içmek isteyebilirler ancak mama ya da su kaplarını boş gördükleri zaman sizi uykunuzdan uyandıracak kadar güçlü şekilde miyavlayarak dertlerini anlatmaları mümkündür. Bu durumda da kedinizin rahat bir uyku uyuması ve size de sakin bir gece sunması için mama ya da su kaplarını kontrol etmenizde fayda vardır.

Kedinizin Yalnız Başına Uyumaya Alışamaması

Kediler eğer yeni bir eve taşınıldıysa, yeni bir sahibe verildiyse ya da genel olarak yeni sahiplenmişse ortamı yabancı görebilir ve alışmamadan dolayı da uyku uyuyamaz. Bunun nedeni bir çeşit “sürekli tetikte olma” durumu da olabilir. Kediler yabancı ortamlarda kendilerini güvende ve rahat hissedemeyecekleri için buna alışana kadar belli bir zaman geceleri miyavlama davranışı göstermeleri mümkündür.

Kedinizi Eşyalarında Değişim Yapmanız

Kedinizin yatağında, tuvaletinde ya da mama kabı gibi özel eşyalarında değişiklik yaptıysanız kediniz bunlara alışamayabilir ve aslında yabancı gördüğü yatağına yatması ya da yabancı gördüğü eşyaların bulunduğu alanda güven içinde uyuması da pek mümkün olmaz. Bu sebeple de onun yeni yatağına onun kokusunun sindiği bir battaniye koymanız, bir parça havlu ya da benzeri kumaşı yatağının içine yerleştirmeniz aslında yeni ortamına alışmasını ve benimsemesini daha kolay hale getirebilir. Yine de zorunlu olmadıkça kedinizin eşyalarında büyük değişimler yapmamanız tavsiye edilir.

Kedinizde Olabilecek Rahatsızlıklar

Kedinizin uyumadan önce mama yediyse bu midesini rahatsız etmiş olabilir, hasta olabilir ya da ağrıları olabilir. Bu gibi durumların anlaşılması için onu kontrol etmek ve bir sorunu olup olmadığını görmek iyi olacaktır. Eğer etrafında hiçbir sorun yoksa ve yorgun ya da uykulu olmasına rağmen hala miyavlayıp uyuyamıyorsa o zaman hasta ya da rahatsız olduğunu söylemek mümkündür.

Kedinizin Uykusunun Olmaması

Kediler neden geceleri miyavlar? Kedilerin de uyumaları için bizim gibi uykularının gelmesi ve yorgun düşmeleri gerekir. Eğer kediniz normalde çok aktif bir kediyse ve büyük ölçüde enerji harcıyorsa ancak gün içinde o kadar aktif bir gün geçirmediyse gece uyumakta zorlanması da normaldir çünkü hala bir şeyler yapmak için enerjisi vardır. Bu durumda miyavlamanın yanı sıra kalkıp oyun oynaması, sizin yanınıza gelmesi, sizinle oynamak için üstünüzde gezinmesi ve evdeki eşyaları karıştırması mümkündür.

Kediniz Sıkılmış Olabilir

Kediler de geceleri sıkılabilir ve sizinle oyun oynamak istediği için ya da sadece ışıkların açılması için dahi miyavlıyor olabilir. İhtiyacının oyun olup olmadığını anlamak ise oldukça kolaydır. Sizi gördüğü anda zaten oyuncu tavırlar gösterecektir.

Kedinizde Alzheimer

Kedilerde ilerleyen yaşa ya da besinlerindeki eksikliğe bağlı olarak ve bazen genetik etkenlerden dolayı da bunama benzeri bir hastalık görülebilmektedir. Bu rahatsızlık kedilerde kafa karışıklığı yaratabilir ve gece uyanıp nerede olduklarını, ne yapacaklarını bilememelerine bağlı olarak miyavlamaları mümkündür.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap