Tahılsız Kedi Mamaları Sağlıklı Mı? Faydaları Nelerdir?

Tahılsız kedi mamaları nelerdir? Tahıl, kedilerin temel besin ihtiyaçlarından biri değildir. Kedilerin en temel besin ihtiyaçları protein ve yağdır. Protein ve yağ içeriği yüksek olan mamaların da aslında kediler için daha besleyici olduğunu söylemek mümkündür. Ancak günümüzde üretilen hazır mamaların pek çoğu az miktarda tahıl içerdiğinden bahsettiğinde bile yaklaşık %20 tahıl içeriğine sahiptir. Bu oran da aslında bir kedinin alması için gereğinden yaklaşık olarak 10 kat fazladır. Kedilerin %1-2 oranında karbonhidrat tüketmesi yeterlidir. Yani aslında bu mamalar az tahıllı olsa bile yine de bu miktar kediler için yüksek bir karbonhidrat kaynağı olmaktadır. Bu durumda da kedilerin obezite ve benzeri pek çok rahatsızlık ile karşılaşması mümkündür. Peki, tahılsız kedi mamaları sağlıklı mı? Faydaları nelerdir?

Tahılsız Kedi Mamaları Sağlıklı Mı?

Tahılsız kedi mamalarının, tahıllı kedi mamalarına göre daha sağlıklı ya da sağlıksız olduğunu söylemek pek mümkün değildir çünkü aslında tahılsız olarak üretilen kedi mamalarında da tahıl yerine patates, bezelye ya da havuç kullanılmaktadır ancak bu pek çok mamada patates olarak kendini gösterir. Patates ise yüksek karbonhidrat içeriğine sahip olan bir gıdadır ve bu nedenle de aslında kedilerin aşırı karbonhidrat tüketimi söz konusu olacaktır. Aşırı karbonhidrat tüketimi sonucunda ise kedilerin pek çok hastalığa sahip olması mümkün olacaktır. En kısa şekilde anlatmak gerekirse; eğer bir mama tahıl içermiyorsa ancak karbonhidrat yüzdesi fazlaysa bu aslında kediler için yararlı değil aksine zararlı olacaktır.

Tahılsız kedi mamalarında eğer patates benzeri yüksek karbonhidrat içeriğine sahip ürünler yoğun miktarda yer alıyorsa o zaman bu mamaların kedilerin sağlığın olumsuz şekilde etkileyeceğini söylemek mümkündür. Bunun aksine eğer tahılsız kedi mamalarında yağ ve protein oranı daha fazla ise kediler için daha faydalı olduğunu söylemek de mümkündür.

Tahılsız Kedi Mamalarının Faydaları Nelerdir?

Tahılsız kedi mamaları, içeriğinde tahıl yerine protein ve yağ barındırıyorsa bu mamaların kediler için faydalı olduğunu söylemek mümkündür. Kediler doğal yaşam ortamlarında da yoğun miktarda protein ve yağ ile beslenen ve avlanarak hayvan eti de yiyen hayvanlardır. Doğal ortamlarında yedikleri tahıl miktarı da aslında neredeyse %2’den bile azdır. Bu nedenle de aslında kedilerin yoğun karbonhidrat veya tahıla maruz kalmamaları gerekir. Bu durumda kedilerin obezite, şeker, kalp ve benzeri rahatsızlıklar yaşamaları da mümkün olacaktır.

Kedilerin bazılarında tahıla karşı duyarlılık da mevcut olabilir. Bu durumda kedilerin tahıl yemeleri tehlikeli de olabilmektedir. Bazı kedilerde tahıl alerjik reaksiyonlara neden olabileceği için de aslında içeriği karbonhidrat yoğunluğuna sahip olsa da tahılsız kedi mamalarının tercih edilmesi daha doğru olacaktır.

Dengeli şekilde ve doğru miktarda tahılsız ancak protein ve yağ bakımından zengin mamaların tüketimi kedilerin ihtiyaç duyduğu besinleri almasına, doğru ve doğalarına uygun şekilde beslenmelerine katkı sağlayacaktır.

Tahılsız Kedi Maması Seçimi ve Tüketimi

Tahılsız kedi maması seçerken özellikle de mamaların içeriğine ve sonrasında da kedilere verilen miktara dikkat etmek gerekir. Kedilere patates ve benzeri karbonhidrat içeriği yüksek olan mamaların verilmemesi tavsiye edilir çünkü karbonhidrat onları ihtiyaç duyduğu bir besin kaynağı değildir. Bunun yanı sıra fazla miktarda tahılsız kedi maması tüketimi de kedilerin kontrolsüz şekilde kilo almasına, obeziteye, şeker ve kalp hastalıklarına neden olabilmektedir.

Tahılsız kedi maması seçimi sırasında içeriğinde doğal protein ve yağ miktarı yüksek olan mamaların tercih edilmesi gerekir. İçeriğinde karbonhidrat miktarı yüksek olan mamalar ise tahıllı mamalardan daha yorucu bir sürece neden olabilmektedir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap