Kedilerde FIV Hastalığı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavileri

Kedilerde FIV hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavileri konusunda yapılan çalışmalarda bu virüsün bulaşıcı etkisi gözlemlenmiştir. Feline Immunodeficiency Virus olarak bilinen FIV, genel anlamda sokak kedilerinde görülen bir hastalığa neden olur. İmmun sisteme saldıran FIV, kedilerin bağışıklık sistemlerinin zayıflamasına neden olabildiği gibi gösterdikleri belirtiler ile de fiziksel anlamda zorluk yaşamalarına neden olabilir.

FIV ile enfekte olmuş bir kedinin başka bir kediye bu virüsü bulaştırması için bazı koşulların sağlanması gerekir. Bu durumlar ise genellikle sokak kedileri ile olan temaslarda gerçekleşir. FIV kedilerden insanlara ya da başka hayvanlara bulaşmaz ancak kediler arasında bulaşıcı olduğunu söylemek mümkündür.

Kedilerde FIV görüldüğü zaman farklı belirtiler ile hastalık kendini ortaya koyar. Bu hastalık kedilerin bağışıklık sistemlerini ciddi ölçüde etkileyebileceği için pek çok hastalığa karşı da kedilerin daha açık hale gelmesine neden olur. Kedilerde görülen FIV hastalığının nedeni, Feline Immunodeficiency Virustür. Bu virüse bağlı şekilde yalnızca kedilerde FIV hastalığı görülmesi olasıdır.

Kedilerde FIV Nasıl Bulaşır?

Kedilerde FIV genellikle ısırma yoluyla bulaşır. FIV pozitif olan bir kedinin başka bir kediyi ısırması, onunla kavga etmesi gibi durumlarda FIV bulaşması olasıdır. Bunun yanı sıra kedilerin anne sütünden de FIV alabildiği görülmüştür. Çiftleşme sırasında bulaşma oranının düşük olduğu saptanmış olsa da yine de çiftleşme ile de nadir de olsa bulaşabilen bu virüs, yalnızca kedilerin kedilere geçebilen bir rahatsızlıktır.

Kedilerden insanlara ya da başka hayvanlara bulaşma durumu olmayan FIV, kediler içinde bulaşma riskine sahip olan bir hastalıktır. Kedilerin bağışıklık sistemlerinde sorunlar meydana getiren FIV, immun sistemi oldukça yavaş şekilde tahrip eder.

Kedilerde FIV Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Kedilerde FIV’e bağlı olarak farklı belirtilerin gözlemlenmesi mümkündür. İştahsızlık, kilo kaybı, mide bulantısı, ishal, ateş, tüylerde dökülme, tümörlerin meydana gelmesi gibi durumlar FIV’e bağlı olarak görülebilir. Bunların yanı sıra ağız ve diş etlerinde görülen problemler, solunum sistemi rahatsızlıkları, idrar kesesi problemleri de kedilerde görülebilir.

Kedilerde davranış değişikliklerinin bu virüs hastalığına bağlı olarak görülmesi olasıdır. Bu durumlarda FIV, kedilerin saldırganlaşmasına ve ısırma gibi davranışlar sergilemesine neden olabilir. Kedilerin gösterdiği bu davranışlar ayrıca saklanma, ses çıkarmama ve yanıt vermeme gibi durumlar da olabilir. Tüm bu farklı davranış değişimleri kedilerde bir problem olabileceğinin en iyi göstergesidir.

Kedilerde FIV Hastalığı Tedavisi

Evde bakım gören kedilerin FIV hastalığına sahip olma oranları genellikle daha düşüktür. Yine de evde bakılan kedilerde de FIV hastalığının gözlemlendiği durumlar olmuştur. Bu durumlarda kedilerin hastalıklarının erken dönemde teşhis edilmesi büyük öneme sahiptir. Özellikle de belirtilerin takip edilmesi ve veteriner desteği alınması oldukça önemlidir.

Kedilerde görülen FIV hastalığının tedavisi konusunda tartışmalar hala devam etmektedir. FIV virüsü almış bir kedi, ömrü boyunca enfekte kalacaktır ancak verilecek olan ilaçlar ile kedilerde görülen belirtilerin ortadan kaldırılması mümkündür. Antibiyotikler genellikle FIV tedavisinde kullanılabilmektedir ve meydana gelen enfeksiyonları önlemede de etkili olabilmektedir. Ayrıca kedilerin immun sistemlerinde görülen zayıflama nedeniyle farklı rahatsızlıkların da oluşması mümkündür. Bu rahatsızlıkların da kısa sürede teşhis edilmesi gereklidir. Ayrıca zayıf düşen immun sistem, belirtilerin sıklıkla ve tekrarlayan şekilde görülmesinin de önemli nedenlerindendir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap