Kedilerde Saçkıran Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kedilerde saçkıran hastalığı, farklı belirtiler ile kendini ortaya koyan bir hastalıktır. Kedilerin genellikle bakımsız, sağlıksız bir görünüme kavuşmasına neden olmaktadır. Bu sebeple de kedilerde saçkıran belirtisi tespit edildiği zaman tedavinin erken dönemde başlaması önemlidir. Bir mantar enfeksiyonu olan saçkıran hastalığı, cildin üst tabakasında etkisini gösteren bir hastalıktır. Bu nedenle de aslında düzenli şekilde bakımı ve temizliği yapılan kedilerde kısa sürede fark edilebilen bir rahatsızlık olduğu söylenebilir. Peki, kedilerde saçkıran belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Kedilerde Saçkıran Hastalığı Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Kedilerde saçkıran hastalığı genel anlamda her cinsiyetten ve her yaştan kedide meydana gelebilmektedir. Bir mantar hastalığı olan saçkıran, kedilerin tüylerinde ve cildinde farklı pek çok probleme neden olabileceği için kısa sürede tespit edilebilir ve tedaviye erken dönemde başlanabilir.

Kedilerde Saçkıran Belirtileri Nelerdir?

Kedilerin ciltlerinde ciddi tahribatlara neden olan saçkıran hastalığı, ciltte döküntülerin ve yaraların meydana gelmesine neden olabilir. Kedilerin bu yaraları kaşırken daha da büyük ve ciddi problemlere neden olması mümkündür. Ayrıca ciltte rastgele şekilde meydana gelen şişliklerin ve kızarıklıkların da oluşması mümkündür. Bunların yanı sıra dayanılmaz kaşıntılar görülebilir ve kediler genellikle bu ciddi kaşıntılar nedeniyle ciltlerine zarar vermektedir. Mevcut yaraların daha kötü bir hal almasına ya da yeni yaraların meydana gelmesine de neden olabilmektedirler.

Kedilerde ayrıca saçkıran hastalığının bir belirtisi olarak aşırı şekilde tüy dökülmesi görülmesi mümkündür. Genel anlamda yuvarlak izler şeklinde görülebilen bu mantar enfeksiyonu durumu kedilerde halkalar şeklinde oluşan yaralar, halkalar şeklindeki tüy dökülmelerine ve ayrıca halkalar şeklindeki kızarıklıklara neden olabilmektedir. Bu durum gözlemlendiği zaman veteriner desteği almak gerekir çünkü saçkıran hastalığı kedilerin tüylerini cansız hale getirip derilerinde ciddi tahribatlara neden olabilecek olan bir rahatsızlıktır.

Kedilerde Saçkıran Nedenleri Nelerdir?

Kedilerde görülen saçkıran hastalığının en temel nedeni, microsporum canis mantarıdır. Bu mantar türü, kedilerde saçkıran hastalığının ortaya çıkmasına neden olur ve halkasal şekilde gözlemlenen lekelerin, izler ve döküntülerin nedeni de aslında bu mantardır. Oldukça kolay şekilde bulaşabilen bu mantar türü, birçok farklı hayvan türünde de etkilerini göstermektedir.

Kedilerde Saçkıran Tedavisi Nasıl Olur?

Kedilerde saçkıran hastalığının erken dönemde fark edilmesi büyük öneme sahiptir çünkü temizlik ve bakım sırasında bu tür durumların gözlemlenmesi oldukça kolaydır. Erken dönemde belirtilenen mantar enfeksiyonu, fazla yayılmadan ve etrafa ya da başka canlılara bulaşmadan tedavi edilebilir. Ayrıca hayvanlardan insanlara bulaşma riski de olan bu mantar türünden kısa sürede kurtulmak için tedavi tamamlanana kadar kedilerin bulundukları ve temas ettikleri her alanın dezenfekte edilmesi gereklidir.

Saçkıran hastalığının tedavisi sırasında kimi zaman ağız yolu ile alınan ilaçlar, kimi zaman da merhemler tercih edilebilir. Görülen mantar enfeksiyonuna karşı etkili olacak olan farklı tedavi yollarından birinin kedilerde kullanımı mümkündür. Bu sayede kedilerin de kısa zamanda iyileşmesi mümkün hale gelir. Uygulanacak olan tedavi türü seçileceği zaman kedilerde görülen farklı hastalıkların mevcut olup olmadığı kontrol edilebilir, saçkıran hastalığının ne kadar ilerleme kaydettiği gözlemlenir. Bu sayede nasıl bir tedavi uygulanması gerektiğine kolayca karar verilebilir.

Veterinerlerin önerdiği ilaçlardan başka ilaç kullanmak, kedinin genel sağlığına zarar verebileceği için yalnızca önerilen ve tedaviye uygun olan ilaçlar tercih edilmelidir. Bunun yanı sıra kedilerin cildi için daha uygun farklı şampuanların tercih edilmesi, mantarı önleyecek olan şampuanların bu dönemde kullanılması da mümkündür. Kedilerin sağlıklı ve düzenli beslenmesi, ilaçların düzenli şekilde kullanılması kısa zamanda saçkıran hastalığını ortadan kaldıracaktır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap