Kedilerde Amfetamin Zehirlenmesi Belirtileri, Nedenleri

Kedilerde amfetamin zehirlenmesi nedir? Kedilerde görülen farklı rahatsızlıklara bağlı olarak kullanılan ilaçların içeriğinde bazı durumlarda amfetamin yer alması mümkündür. Bu ilaçların kedilere yüksek miktarda ya da bazı durumlarda normal dozda dahi verilmesi sakıncalı olabilir. Ayrıca kedi sahiplerinin kullandığı ilaçlarda da amfetamin içeriği olması mümkündür çünkü genellikle dikkat arttırıcı, kilo vermeye yardımcı pek çok ilaçta amfetamin yer alması olasıdır. Bu durumda kedinin sahibinin ilaçlarını yutması da aslında amfetamin zehirlenmesine bir neden olabilir. Bunun yanı sıra kedilerin ilaçlarında yer alan amfetamin tüketimi de zehirlenme nedeni olabilmektedir. Peki, kedilerde amfetamin zehirlenmesi belirtileri, nedenleri ve tedavileri nasıl olur?

Kedilerde amfetamin zehirlenmesi genellikle ilaçlardan kaynaklanır ancak doğrudan uyarıcı madde olarak amfetamin zehirlenmesine maruz kalmaları da mümkündür. Kedilerin özellikle de ilaç tüketimine bağlı olarak amfetamin zehirlenmesi yaşadığını söylemek mümkündür. Bu durumda da aslında amfetaminin kedilerin vücudunda ciddi şekilde etki gösterebileceğini söylemek mümkündür.

Kedilerde Amfetamin Zehirlenmesi Nedenleri Nelerdir?

Kedilerde görülen amfetamin zehirlenmesi genellikle ilaç kullanımına bağlıdır ve pek çok ilacın amfetamin içerebileceği unutulmamalıdır. Kedi sahiplerinin de amfetamin içeriğine sahip ilaçlar kullanması ve kedilerin bunları yutması mümkündür. Özellikle de dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun, kilo kontrolünün ve daha pek çok farklı rahatsızlığın da tedavisinde kullanılan ilaçların amfetamin içeriğine sahip olduğu söylenebilir. Bu ilaçların içeriğinde yer alan amfetamin özellikle de dikkat arttırıcı, iştah azaltıcı etkisi ile bilinir.

Bunların yanı sıra bir doping olarak pek çok sporda da kullanımı mümkündür. Bu ilaçları kedilerin bulup yutması ise ölümcül zehirlenmelerin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu durumlarda vakit kaybetmeden veteriner desteği almak gereklidir. Aksi takdirde kedilerde meydana gelen amfetamin zehirlenmesinin ölüm ile sonuçlanabileceğini söylemek yanlış olmaz.

Kedi Amfetamin Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Kedilerde görülen amfetamin zehirlenmesi genellikle normal bir zehirlenme gibi belirtiler ile kendini gösterse de etkileri çok daha büyük çaplı şekilde görülebilir. Kedilerde amfetamin zehirlenmesi olduğu zaman kusma, ishal gibi durumların gözlemlenmesi mümkündür ve genellikle bu maddeler yutulduktan kısa bir süre sonra mide bulantısı başlar ve kusma gerçekleşebilir. Bunun yanı sıra titreme, kaslarda kontrolsüz şekilde görülen hareketler, felç, uyuşukluk gibi durumların gözlemlenmesi de olasıdır.

Kedilerde zehirlenme olduğu zaman ani şekilde görülen salya artışı, ağızdan kan gelmesi, bilinçsizliğin meydana gelmesi, nöbet halinin gerçekleşmesi mümkündür. Bu durumlar kedinin sağlığının iyi olmadığının bir göstergesidir ve kedilerde genellikle zehirlenme sırasında bir uyuşukluk hali gözlemlenir. Kedilerin hareket etmekte ve miyavlamakta bile zorlanması mümkündür çünkü tüm vücutlarında koma benzeri bir uyuşukluk hali gözlemlenebilir. Bunun yanı sıra kaslar istemsiz şekilde hareket edebilir.

Kedinizin ayrıca amfetamin zehirlenmesine bağlı şekilde solunum güçlüğü yaşaması da olasıdır ve bu durumda vakit kaybetmeden veteriner desteği almak gereklidir. Aksi takdirde meydana gelen nöbete, solunum güçlüğüne ya da başka bir neden bağlı olarak kedinizin hayatını kaybetmesi olasıdır.

Kedilerde Amfetamin Zehirlenmesi Tedavisi Nasıl Olur?

Kedilerde görüle amfetamin zehirlenmesi sırasında gösterdiği belirtilere dikkat etmek çok önemlidir. Eğer nefes alma güçlüğü, kasılma, kalp atışlarında yavaşlama ve ilaç içeriğinde kusturulmaması gerektiği yazıyorsa kesinlikle kedileri kusturmamak gereklidir ve vakit kaybetmeden veterinere gitmek hayati öneme sahiptir.

Zehirlenmeye zamanında müdahale edilmezse kedilerin ölmesi mümkündür ve kedilerin yaşamları kısa zaman içinde büyük riske girebilir. Bu nedenle de eğer kedinizin alması gereken miktardan çok ilaç aldığını düşünüyorsanız, sizin haplarınızı yuttuğunu düşünüyorsanız ya da amfetamin içeriğine sahip bir ilaç aldığından şüpheleniyorsanız vakit kaybetmeden veterinere gidin ve gerekli müdahalenin zamanında yapılmasını sağlayın.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap