Kediler Neden Öksürür? Kedilerde Öksürük Nasıl Geçer

Kediler neden öksürür? Kedilerin pek çok neden bağlı şekilde öksürmesi mümkündür. Kedinizin öksürmesi her zaman ciddi bir rahatsızlığa işaret etmese de kimi durumlarda bir rahatsızlığın belirtisi de olabilmektedir. Kedilerde görülen öksürüğün nedeni genellikle solunum sistemlerindeki, kalp ve damar sistemlerindeki rahatsızlıklara bağlı olabilmektedir. Bu nedenle de kedinizin öksürdüğünü fark ettiğiniz zaman veteriner desteği almanız önemlidir.

Kediler Neden Öksürür? Öksürük Nelere İşaret Eder?

Kalp rahatsızlıklarının, solunum yolu hastalıklarının ve çeşitli enfeksiyonların bir belirtisi olabilir. Kedilerde öksürük, kedilerin ciddi sorunların yaşamasına neden olabilir. Kedilerin gösterdiği öksürük belirtisi kimi zaman ciddi bir durumdan kaynaklı olmasa da rahatsızlıkların habercisi olabileceği için veteriner kontrolü gerekebilmektedir.

Kedilerde Öksürüğün Nedeni: Astım Tehlikesi

Kediler neden öksürür? Kedilerde görülen öksürük problemi kimi zaman astım rahatsızlığının bir habercisi olabiliyor. Erken dönemde önlem almak için gerekli kontrollerin düzenli olarak sağlanması gereklidir. Öksürük gözlemlendiği zaman ise veteriner kontrolü gerekir. Kedilerde sıklıkla görülebilen astım probleminin en belirgin belirtisi öksürüktür.

 • Polenler,
 • Kedinin sigara dumanına maruz kalması,
 • Çeşitli alerjiler,
 • Stres ve benzeri pek çok faktör kedilerde astıma neden olabilecek faktörlerdir.

Kedilerde Öksürük: Akciğerlerde Görülen Mantar Enfeksiyonları

Kedilerde görülen mantar enfeksiyonları çoğunlukla öksürük ile kendini gösterir. Burunda ve akciğerlerde sıklıkla gözlemlenebilen mantar enfeksiyonları kolaylıkla tedavi edilebilmektedir.

Kedinizin Sahip Olduğu Alerjiler Öksürüğe Neden Olur

Kedilerin pek çok alerjene karşı duyarlı olması mümkündür. Bu alerjenler kimi zaman parfüm, deterjan, temizlik ürünleri gibi yoğun kokulu ürünler olabilmektedir. Bu nedenle de kedilerin yaşadığı alanlarda yoğun kokusu olan temizlik ürünleri ve parfümleri kullanmamak gerekir. Ayrıca farklı alerjenlere karşı kedinizin veteriner desteği alarak çeşitli testlere tabi tutulması da mümkündür.

Kedilerin Öksürmesine Neden: Kalp Hastalıkları ve Enfeksiyonlar

Kedilerde görülen kalp hastalıklarının öksürük ile kendini ortaya koyması mümkündür. Bu durum genellikle ciddi sağlık problemlerine neden olabileceği için kedinizde öksürük problemi gözlemlediğiniz zaman veterinere başvurmanız önemlidir.

Kedilerin ayrıca bakteriyel ve viral enfeksiyonlar nedeniyle de öksürük belirtisi göstermesi mümkündür. Kimi durumlarda bu enfeksiyonların pek ciddi rahatsızlıklara neden olmaması da mümkündür ancak yine de sağlıklı gelişim ve güçlü bir bağışıklık sistemi için kedinizin sahip olduğu enfeksiyondan kurtulması önemlidir.

Kedilerde Aşırı Öksürüğe Akciğer Kanseri Tetikleyebilir

Kedilerde çok sık gözlemlenmese de akciğer kanserinin meydana gelmesi mümkündür. Bu durumda da öksürük belirtisi görebilirsiniz. Bunun yanı sıra yoğun halsizlik, kusma ve benzeri pek çok belirtinin görülmesi olasıdır. Öksürük ciddiye alınmazsa kanserin kısa sürede ilerleme kaydetmesi mümkün olacağı için veteriner kontrollerinin erken dönemde sağlanması gerekir.

Kedilerde Öksürüğün Meydana Gelmemesi İçin

Kedilerde öksürüğün meydana gelmemesi için şunların uygulanması mümkündür:

 • İç ve dış parazit aşılarını düzenli şekilde olması
 • Aşı takvimine uygun olacak şekilde aşılarını düzenli olarak olması
 • Sevimli dostunuzun yanında sigara içilmemesi
 • Kedinizin yoğun kokuya sahip temizlik ürünlerinden uzak olması
 • Kedinizin kilo kontrolünün sağlıklı şekilde sağlanması
 • Stresten uzak olması
 • Kedi kumunun sık sık değiştirilmesi
 • Tozlu ya da pudralı olmayan kedi kumlarının tercih edilmesi

Görüldüğü üzere kedilerde öksürüğün meydana gelmemesi için ve çeşitli öksürük nedenlerin uzak kalması için belli koşulların uygulanması önemlidir. Kedilerin tozlu, pis, alerjenlerin mevcut olduğu ortamlarda sık sık öksürmesi mümkündür. Bu nedenle de evlerin temizliği sırasında dikkatli olmak önemlidir. Ayrıca kedinizin kumunu düzenli olarak değiştirmeniz de öksürüğün önlenmesinde katkı sağlar. Kedinizin kumunu seçerken mümkün olduğunca az tozlu, pudrasız ve kokusuz ürünleri tercih etmeniz gerekmektedir. Böylece kedilerde meydana gelebilecek öksürük etkenlerini ortadan kaldırmanız mümkün. Yine de kedinizde öksürük gözlemlediğiniz zaman veteriner kontrolünün sağlanması, çeşitli rahatsızlıkların erken dönemde tespit edilmesi için önemlidir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap