Kedilerde Davranış Bozuklukları

Kedilerde davranış bozuklukları farklı şekillerde görülmesi mümkündür ve genellikle saldırgan ya da fazla korkmuş durumlar davranış bozukluğu olarak adlandırılsa da aslında oynadıkları oyunların da bir çeşit davranış bozukluğu ve problemleri içermesi mümkündür. Bu durumlar kedilerin tırmalamaları, ısırmaları, eşyaları saklamaları ve bir nevi çalmaları gibi farklı eylemler olabilir. Bu davranış bozukluklarının bazıları kedilerin doğasında bulunan güdülerinden kaynaklansa da bazılarının aslında tamamen kedinin karakterinde görülen değişimlere bağlı olduğunu söylemek de mümkündür. Peki, kedilerde davranış bozuklukları nedir? Bu davranış bozuklukları nasıl ortaya çıkar ve önlenebilir?

Kedilerde Davranış Bozuklukları Nedir?

Kedilerde davranış bozukluklarının farklı şekillerde olabilmesi mümkündür. Örneğin çok uysal kedilerin bir anda saldırgan davranışlar göstermesi ya da tam tersi şekilde saldırgan kedilerin bir anda çok uysal bir hal alması gibi durumlar da birer davranış bozukluğudur. Bunun yanı sıra kedilerde görülen farklı hareketler de birer davranış bozukluğu örneğidir.

Kedilerde Tırmalama ve Isırma

Kediler kendini korumak için tırmalama ve ısırma davranışı gösterebilirler ancak bunu sürekli olarak ve zarar verici şekilde yapmaları aslında bir davranış problemidir çünkü kedilerin sahiplerinin yanında, evlerinde ve kendine ait eşyaların bulunduğu bölgede kendilerini güvende hissetmesi gerekir. Eğer bu alanda kendilerini sahipleri ile beraberken bile güvende hissetmedikleri için tırmalama ya da ısırma gibi koruma davranışları gerçekleştiriyorlarsa ortada bir davranış problemi olduğunu söylemek mümkündür.

Çok uysal ve sakin kediler bile bazen ortada hiçbir problem yokken ısırma ve tırmalama eğilimi içinde olabilirler. Bu durumların aslında örneklerine sık sık rastlanmaktadır ancak yine de bunun bir davranış bozukluğu olduğunu söylemek mümkündür. Kedilerin kendilerini güvende hissetmemesinin yanı sıra bazı durumlarda ruh hallerinde görülen ani değişimlere bağlı olarak da bu hareketleri yapmaları olasıdır.

Kedilerin Eşya Saklama Davranışı

Kediler güdülerine bağlı olarak eşya saklama eğilimi içinde olabilirler ancak bu durum bazen aşırı bir hal alabilir ve etrafta buldukları kendilerine ait olmayan eşyaları da adeta çalıp saklama davranışı gösterebilirler. Bu durum da bir davranış bozukluğu olarak adlandırılabilmektedir. Bazı kediler bunu bir çeşit oyun amaçlı yapıyor olsa da bazı kedilerin davranışlarındaki ciddi değişimlerin de buna neden olduğunu söylemek mümkündür.

Kedilerde Görülen Bitki Yeme ve Toprak Karıştırma

Kediler yine güdülerine bağlı olarak evdeki saksıları devirebilir ve onların toprağını eşeleyebilir. Adeta bir şeyler saklıyor gibi toprağı kazmaya çalışabilir ve karıştırabilir. Bunun yanı sıra bitkilerin yapraklarını yeme ya da çiçekleri yeme gibi davranışlar sergilemeleri de mümkündür. Bunlar kediye sağlık açısından zararlı olabileceği gibi bir davranış bozukluğunun görüldüğünü söylemek de mümkündür.

Kedilerin Zamanla Değişen Davranışları

Kedinizin zamanla davranışlarının değiştiğini düşünüyorsanız aslında belli etkenlere bağlı olarak bu durumun meydana geldiğini söylemek mümkündür. Kedilerin davranışları da tıpkı insanlarda olduğu gibi birden bire değişmez ve bunun için belli etkenler gerekir. Bu sebeple de kedinizin davranışlarında bir anda görülen büyük çaplı değişimler varsa ve karakterine uygun şekilde hareket etmiyorsa ortada bir problem olması olasıdır.

Kedilerde Davranış Bozuklukları Nedenleri Nelerdir?

Kedilerde davranış bozuklukları görülmesi aslında pek çok nedeni olabilir. Örneğin kedinizin kızgınlık döneminde olması, depresyonda olması, sizi kıskanıyor olması, sürekli olarak tehdit unsurları algılıyor olması, evdeki eşya ya da kişileri sürekli yabancılıyor olması gibi durumlar kedinizin davranış bozukluğuna sahip olmasına neden olabilir. Bu durumda da davranışlardaki değişimin ya da farklı davranışların kaynağının ne olduğunun anlaşılması büyük öneme sahiptir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap