Kedilerde Hipertansiyon Nedenleri ve Belirtileri

Kedilerde hipertansiyon genellikle ilerleyen yaşlarda görülür. Kan damarlarında sızma ve yırtılmaya dahi neden olabilen hipertansiyon özellikle de yaşlı kedilerde görülmektedir. Kedilerde hipertansiyon belirtileri görüldüğü zaman veteriner desteği alınması oldukça önemlidir. Hipertansiyon durumu ciddi bir problem olabileceği için kedinizin erken dönemde tedavi edilmesi gereklidir. Yaşlı kedilerde görülebilen kronik böbrek yetmezliği ya da hipertiroidizm gibi rahatsızlıklarla ilişkili olan hipertansiyon, yüksek tansiyon durumudur ve ciddiye alınmazsa ciddi sonuçları olabilir. 

Kedilerde Hipertansiyon Belirtileri

Kedilerde görülen hipertansiyon durumu farklı belirtiler ile kendini ortaya koyar. Bu belirtiler genel anlamda kedinizin tansiyonu yüksek olduğu zaman ortaya çıkar. Kalp, böbrek, göz rahatsızlıklarının ortaya çıkmasına neden olabilen hipertansiyon durumu kedinizin sağlığını uzun sürede ciddi şekilde etkileyebilir. Kedilerde hipertansiyon belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Körlük
 • İrileşmiş göz bebekleri
 • Gözde kanlanma ya da kanamalar
 • İdrarda kan
 • Burun kanaması
 • Baş dönmesi
 • Yürüme bozuklukları
 • Vücudun bir tarafında ya da yalnızca bacaklarda görülen zayıflık
 • Göz kürelerinin istemsiz yuvarlanması
 • Retina yırtılması
 • Şişmiş ya da küçülmüş böbrekler
 • Nöbet geçirme

Kedinizde bahsedilen belirtilerden birkaç tanesini gözlemlediğiniz takdirde hipertansiyon rahatsızlığının meydana gelebileceğinden şüphe edebilirsiniz. Bu durumda vakit kaybetmeden veteriner desteği almanız çok önemlidir. Özellikle de gözlerde görülen farklı belirtiler kedinizde yüksek tansiyon olduğuna işaret eder. Bu durumda kedinizin hem göz hem de genel vücut sağlığı için erken dönemde teşhis koyulması şarttır. 

Gözlemlenen belirtiler genel anlamda insanlardaki yüksek tansiyon belirtileri ile benzerlik gösterir. Bu belirtiler kedilerin sersemlemesine, rahatsız ve huzursuz hissetmesine neden olur. Ciddi ağrılar ve yürümede zorlanma gibi belirtiler kedinizin günlük hayatını büyük ölçüde zorlaştıracaktır. Bu nedenle belirtileri gözlemlediğiniz zaman vakit kaybetmeden veteriner desteği almanız çok önemlidir. 

Kedilerde Hipertansiyon Nedenleri

Kedilerde görülen hipertansiyon farklı nedenlere bağlı olabilir. Bu rahatsızlık özellikle de kedilerin böbrek yetmezliği, hipertiroidizm ya da hormonal dengesizliğe sahip olması ile ortaya çıkar. Bu rahatsızlıklar kendi başına kedinizin sağlığı için tehlikeli olabildiği gibi hipertansiyon rahatsızlığını da meydana getirir. Kedinizin sağlığı için erken dönemde teşhis ve tedavinin sağlanması bundan dolayı çok önemlidir. 

Kedilerde görülen hipertansiyonun bir nedeninin de diyabet olabileceği görülmüştür. Aşırı kilolu kedilerde hipertansiyon olabilme riskinin daha fazla olduğu gözlemlenmiştir. Aşırı kilolu kedilerin genel sağlığı için kilo vermesi oldukça önemlidir. Yalnızca hipertansiyon değil farklı pek çok rahatsızlığı da tetikleyen aşırı kilo kedilerin ciddi sağlık sorunları yaşamasına neden olur. Bunun meydana gelmemesi için kedinizin beslenme ve egzersiz düzenine dikkat etmeniz gereklidir. 

Kedinizin farklı rahatsızlıklara sahip olmaması genel anlamda hipertansiyonun da ortaya çıkmamasını sağlayabilir. Bu nedenle beslenme düzenine dikkat etmek, su içme ve egzersiz zamanlarını kontrol altına almak ve sağlığı için gereken her koşulu sağlamak kedinizin yüksek tansiyona sahip olmaması için yeterli olabilecektir. 

Kedilerde Hipertansiyon Tedavisi Nasıl Sağlanır?

Kedilerde görülen yüksek tansiyonun tedavisi için öncelikle yüksek tansiyon nedeninin belirlenmesi gerekir. Tedavinin sağlanması için hastalığa neden olan etken belirlenir. Belirlenen bu etkene yönelik tedavi uygulanırken kedinizin yüksek tansiyonunun da dönem içinde ortadan kalkması mümkün olacaktır. 

Kan basıncının dengesini sağlamak için kedilerde ilaç kullanımı mümkündür. Bu ilaçlar veteriner tarafından önerilen ve reçetelendirilen ilaçlardır. Ayrıca kedinizin beslenme düzeninde sodyum oranı düşük olacak bir diyet programının tercih edilmesi de mümkündür. Bu sayede tansiyonun kendiliğinden yükselmesi mümkün olmaz. Kedinizin tansiyonunu yükseltecek her etken ortadan kaldırılmaya çalışılır. 

Her hastalıkta olduğu gibi hipertansiyon rahatsızlığında da ana neden belirlendikten sonra tedavi süreci hızlı şekilde işleyecektir. Örneğin böbrek yetmezliğine bağlı şekilde hipertansiyon görülüyorsa kedinize böbrek yetmezliği tedavisi uygulanacaktır. Bu tedavi sırasında ve sonrasında kedinizin hipertansiyon durumunun ortadan kaldırılması da mümkün olabilecektir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap