Kedilerde Sarı Yağ Hastalığı Nedir?

Kedilerde sarı yağ hastalığı, kedinizin sağlığı için ciddi bir risktir. Bu rahatsızlık kedilerde E vitamini eksikliğine yol açar. Beslenme düzeninin yanlış ya da eksik olmasından kaynaklanıyor. Bu durumun görülmemesi için kedinizin düzenli ve sağlıklı şekilde beslenmesi gereklidir. Kedilerde ciddi sorunlara neden olabilen sarı yağ hastalığı, bulaşıcı bir hastalık değildir. Bu hastalık yalnızca kedinizin beslenme şeklinin yanlış olması ile ilgili bir durumdur. Peki, kedilerde sarı yağ hastalığı nedir? Bu hastalığın belirtileri nelerdir ve neden ortaya çıkar?

Kedilerde Sarı Yağ Hastalığı Nedir?

Kedilerin yanlış beslenmesinden kaynaklanan bu hastalık özellikle de sokak kedilerinde görülebilmektedir. Sokak kedileri evde bakılan kediler kadar iyi şekilde beslenemez. Bu durumda da E vitamini eksikliğine yol açan sarı yağ hastalığının görülmesi mümkün hale gelir. Kedilerin sağlığı için ciddi bir tehdit olan bu rahatsızlık, farklı belirtiler ile kendini gösterir. 

Beslenme sırasında doymamış yağ içeriğinin fazla olması, kedilerde sarı yağ hastalığının meydana gelmesini tetikler. Beslenme kedinizin büyümesi ve gelişmesi için önemli olduğu gibi pek çok sağlık sorununun yaşanmaması için de büyük öneme sahiptir. Bundan dolayı kedinizin sağlıklı içeriklere sahip dengeli mamalar ile beslenmesini sağlamanız gereklidir. 

Kedilerde Sarı Yağ Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Kedilerde sarı yağ hastalığının farklı belirtileri olur. Öncelikli olarak E vitamini eksikliğine yol açan sarı yağ hastalığının belirtileri şu şekilde:

  • Ateş
  • Halsizlik
  • Hassaslaşan cilt
  • Yağlı tüyler
  • Tüylerde cansız ve sağlıksız görünüm
  • Uyuşukluk
  • Ağrılar
  • İştahsızlık
  • Deri üzerinde ya da altında kitlelerin görülmesi

Bu durumlar kedilerin bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur. Ayrıca zaten dengeli beslenmediği için sarı yağ hastalığına sahip olan kediniz iştahsız hale gelir. Bu nedenle de kedinizin halsiz ve uyuşuk şekilde hareket etmesi olasıdır. 

Sokak kedilerinin eksik ve yetersiz beslenmesi nedeniyle bu rahatsızlığın sıklıkla görülmesi olasıdır. Bu rahatsızlığa bağlı şekilde ciltlerinde döküntüler, tüylerinde cansızlık ve kedinin davranışlarında isteksizlik gözlemlenmesi olasıdır. Kedinizin böyle olumsuz bir durum yaşamaması için mümkün olduğunca dikkatli beslenme programı izlemeniz tavsiye edilmektedir. Veteriner desteği alarak mama seçimi sağlamanız da bu rahatsızlığa neden olacak doymamış yağlardan uzak kalmanız için yardımcı olacaktır.

Kedilerde görülen ciddi belirtiler sonrasında veteriner desteği almak oldukça önemlidir. Kedinizin beslenme düzeninde yanlış bir tüketim ürününe yer vermeniz, bu rahatsızlığın ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle veterinere danışarak kedinizin hangi içeriklere sahip yiyecekleri tüketemeyeceğini öğrenmeniz gerekir. Ton balığı ve ciğer gibi ürünler insan tüketimi için hazırlanmışsa bu besinlerin kedinize verilmemesi gerekir. 

Kedilerde Sarı Yağ Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Kedilerde görülen sarı yağ hastalığının nedeni çok açıktır. Kedilerin doymamış yağ içeriği fazla olan mamaları ve yiyecekleri tüketmesi sonucunda sarı yağ hastalığı meydana gelebilmektedir. Özellikle de insanların tüketimine özel olarak hazırlanmış ton balığı ve benzeri ürünlerde doymamış yağ içeriği yüksek olduğu için kedilere bu ürünlerin verilmemesi önerilir. 

Kedilerdeki sarı yağ hastalığı özellikle de insan tüketimi için hazırlanan ton balığı ve ciğer gibi yiyeceklerin tüketimine bağlı şekilde görülür. Kedilerin bu rahatsızlığa sahip olmasının temel nedeni doymamış yağ içeriği yüksek olan besinlerin tüketimidir. Kedinize mama seçerken doymamış yağ miktarına dikkat etmek bu nedenle oldukça önemlidir. 

Kedilerin mamalarında yer alan balık ya da ciğer ürünleri, onların tüketimine uygun olacak şekilde işlenir. Çoğu mamada yer alan ciğer ve benzeri ürünler onların tüketimine uygun olduğu için insan tüketimine uygun olan ürünler gibi sorun teşkil etmez.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap