British Shorthair Tüy Bakımı Nasıl Yapılır?

British Shorthair tüy bakımı düzenli olarak yapılması gerekli. Sık ve genellikle kısa tüylere sahip olan British Shorthair kedilerin tüylerinin bakımı aksatılmadan ve sık sık yapılmalıdır. Tüylerinin canlı ve sağlıklı görünümünü koruması için bakım ve temizliğin yapılması çok önemlidir. Kısa tüylere sahip olan British Shorthair pek tüy dökmezler. Tüylerinin canlı görünümünün korunması için ise temizliğinin ve bakımının düzenli olması şarttır. Peki, British Shorthair tüy bakımı nasıl olur? Tüylerin bakımı sırasında nelere dikkat etmek gerekir? Kedi sahiplenme kararı verdiğinizde bakımının da düzenli aralıklar ile yapmanız gerektiğini unutmayınız!

British Shorthair Tüy Bakımı

British Shorthair kedinizin tüy bakımın yapmanız aslında diğer kedilere göre oldukça kolaydır. Tüyleri yoğun bakıma ihtiyaç duymayan bu kedilerin taranması önemlidir. Düzenli şekilde ve aksatmadan taranan tüyler canlı görünümünü korur. Ayrıca temizlik de her kedide olduğu gibi British Shorthair kedilerde de büyük öneme sahiptir. Bu kedilerin tüylerinin temizliği sırasında da dikkat edilmesi gereken çeşitli hususlar vardır. Bunlar göz önünde bulundurulduğu zaman kedinizin sağlıklı tüylere sahip olması da mümkün olur.

British Shorthair Tüylerinin Taranması Nasıl Olmalı?

British Shorthair kedilerin tüyleri sık ve kısadır. Kısa tüylere sahip olan bu kedilerin buna uygun taraklar ile taranması gerekir. Kısa tüylü kediler için özel olarak üretilen taraklar bu alanda iş görecektir. Kedinizin tüylerinin taranması, dökülen tüylerin canlı tüylerden ayrılmasını sağlar. Bu sayede kediniz dökülen tüylerini yalamaz ve dökülen tüyler kedinizin cansız bir tüy görünümüne sahip olmasına engel olamaz. 

Dökülen tüylerin taranması, kedinizin tüylerinin rahatlamasına da yardımcıdır. Ayrıca kedilerin tüyleri kimi zaman birbirine dolanıyor. Bu durum çoğunlukla temizliği ve taranması düzenli şekilde yapılmayan kedilerde görülür. Kedinizin bakım ve temizliğini düzenli şekilde yaparsanız böyle bir problemle karşılaşmanız mümkün olmayacaktır. 

Tüylerin taranması sırasında tüylerin uzadığı yöne doğru tarama hareketi yapın. Bu sayede kedinizin tüylerinde meydana gelen dolanma ve benzeri durumları onun canını acıtmadan çözebilirsiniz. Yüz bölgesi ve kafası için de farklı ve ucu daha dar olan tarakları tercih edebilirsiniz. Kedinizin tüm vücudunu bu şekilde kaşımanız hem onu mutlu edecek hem de bakımını sağlayacaktır. Tarama sırasında nazik davranın ve kedinizin cildine tarağı fazla bastırmamaya özen gösterin. Tarama sonrasında tarağı güzel yıkadığınızdan ve dezenfekte ettiğinizde emin olarak parazit ve benzeri durumlardan uzak kalabilirsiniz. 

British Shorthair Tüylerinin Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Kedinizin tüylerini temizlemek için onu yıkamanız gerekir. Yıkama sırasında kedinizin yüz kısmına şampuan gelmemesine özen gösterin. Ayrıca kedinizin tüyleri için özel olarak üretilen kedi şampuanlarını tercih edin. Sizin kullandığınız şampuanlar ya da sabun benzeri ürünler kedinizin cildinde alerjiler meydana getirebilir. Bundan uzak kalmak için de kedinizin tüylerini doğru ürünler ile yıkamanız hem temizlenmesine hem de sorun yaşamamasına yardımcı olacaktır. 

Tüylerin temizliği sırasında kedinizi şampuanı ile köpürtün. Sonrasında ılık su ile tüm vücudu durulayın ve kedinizi bir havluya sarın. Bu sayede tüyler aşırı sıcak ya da aşırı soğuk sudan dolayı zarar görmemiş olacaktır. Onun üşümemesi için de ılık su tercih etmeniz önerilir. 

Tüylerin temizliği sırasında dolanan tüyleri açmak için tarak kullanmanız mümkündür. Şampuan kedinizin tüylerinin yumuşamasını sağlar. Bu şekilde şampuanlanmış kedinizin tüylerini tararsanız tarama daha etkili sonuç verebilecektir. 

Kedilerde Tüylerin Temizliği ve Bakımı Neden Önemlidir?

Kedilerin tüylerinin temizliği ve bakımı, kedinizin temel ihtiyacıdır. Sağlıklı bir görünüme sahip olması için tüy bakımının da düzenli olması şarttır. Bu nedenle tüylerinin temizliğini ve bakımını aksatmamanız gerekir. Kedilerin tüy temizliği için kediler için özel üretilen kedi şampuanlarını tercih etmeniz önerilir. Bu şampuanlar kedinizin tüy özelliğine ve cinsine göre farklı ürünler olabilir. Bunları göz önünde bulundurarak şampuan seçmeniz kedinizin bakımı için daha etkili sonuçlar getirecektir. 

Tüy bakımı ve temizliği doğru ve düzenli şekilde yapılan kedilerin pek çok hastalıktan uzak kalması da mümkün olabilir. Dökülen tüylerin taranarak temizlenmesi, kedinizin cildinin temizlenmesi pek çok cilt ve sindirim problemini önlemede etkilidir. Bu nedenle kedinizin tüylerini düzenli şekilde taramanız ve temizliği yapmanız gerekir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap