Kedi Pire Damlası Nasıl Kullanılır

Kedi pire damlası kullanmak kedilerde pire sorunu için ilk başvurulan yöntemlerden biridir. Veteriner hekimlerde pirelerden kurtulmak için pire damlaları kullanmaktadır. Özellikle yaz aylarında kedilerin daha sık pirelendikleri bilinmektedir. Bu önemli sorunu en kısa zamanda ve kesin şekilde çözmek her kedi sahibinin isteğidir. Fakat pireler konusunda başarılı olmak her zaman mümkün olmayabilir. Çünkü pireler kısa sürede evin her yerine yoğun olarak yerleşme ve üreme özelliğine sahiptir. Evin temizliğini sağlamak ya da kedinizi dışarıya bırakmamak pire sorununu çözmenize yetmeyebilir. Bu nedenle kullanacağınız kedi pire damlası hem kediniz hem de sizin için fayda sağlayabilir.

Kedi Pire Damlası Nasıl Kullanılır?

 • Kedi pire damlası kullanırken kedinizin damlayı yalayamayacağı yerleri belirlemek önemlidir. Kediler enselerini yalayamadıkları için damlayı enseye uygulamak daha uygundur.
 • Pire damlası kulaklarının arasından enseye doğru uzanan bir çizgi halinde uygulanmalıdır.
 • Kedilerin patilerini ensesine değdirerek yalamalarını önlemek adına birkaç saat kedinizi gözlemlemeniz önerilmektedir.
 • Ayda bir defa düzenli olarak kullanarak pire sorununu azaltmanız mümkündür.
 • Pire damlasını uygularken kedinizi sabit tutmak için aile bireylerinden birinin yardımını isteyebilir ya da veteriner hekiminize gidebilirsiniz.
 • Pire ilacının etkisinin azalmaması için bir gün boyunca damlanın uygulandığı bölgeye su değdirilmemesi iyi olacaktır.
 • Kedinizde damla sonrası alerjik reaksiyon geliştiyse bölgeyi bol su ile durulamanız önerilmektedir. Ardından veteriner hekiminizden yardım istemelisiniz.
 • Kediniz pire damlasını yaladıysa halsizlik, uyku hali, isteksizlik ya da titreme gibi belirtiler görülebilir.

Kedi Pire Damlası Kediler İçin Zararlı mı?

Kedinizin kullanacağı pire damlasına herhangi bir alerjisi yoksa yüksek ihtimalle bir sorun ile karşılaşılmaz. Fakat bunun için yıllardır kullanılan ve güvenilirliği kanıtlanmış pire damlalarını kullanmanız gereklidir. Ucuz pire damlaları taklit ya da kaçak olarak üretilmiş olabilir. İçeriği bilinmeyen bu damlalar kedinize ciddi cilt problemleri yaratabilmektedir. Bu nedenle kedi damlası alırken veteriner hekiminize danışabilirsiniz.

Kedinizin pire damlasına alerjisi bulunuyorsa muhtemelen kullanım sonrası reaksiyon gösterecektir. Bu belirtiler 1 2 saat içinde belli olduğu gibi birkaç gün içinde de döküntüler ile kendini gösterebilir. Bu belirtiler ölümcül sonuçlar verecek kadar ciddi olmasa da tedbirli olmakta ve veteriner hekimden yardım almakta fayda vardır. Birden fazla kediye sahip olan kişilerin pire damlası kullanırken daha dikkatli olmaları gerekir. Çünkü kediler birbirlerini temizledikleri için damlanın uygulandığı bölgeleri yalayabilirler. Pire ilacının ağız yoluyla alınması şiddetli reaksiyon ve zehirlenmelere neden olabilmektedir. Kedilerin bir gün boyunca ayrı odalarda tutulması ve gözlenmesi önemlidir.

Kedi Pire Damlası Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Kedi pire damlaları 6 haftadan küçük yavru kedilere uygulanmamalıdır.
 • Yavru kediler 6 haftadan büyük olsalar da annelerinden ayrılmamış ise pire damlası uygulamamak gerekir. Çünkü anne kedi yavrularını temizlerken damlayı yalayarak zehirlenebilir.
 • Özellikle pire sorununun arttığı yaz aylarında pire damlalarının ayda bir defa uygulanması gerekir. 3 ayda bir uygulanan pire damlaları henüz yaygın olarak kullanılmamaktadır.
 • Kış aylarında pire damlalarının 2 ayda bir uygulanmaya devam edilmesi gerekir. Özellikle birden fazla kedisi olan kişilerin pire damla zamanını aksatmaması önemlidir. Çünkü pireler kediler arasında değiş tokuş yapabilir. Bu nedenle kedilere aynı zamanda pire damlası uygulamakta önemlidir.
 • Normal kedi şampuanları pire sorunu için çare değildir. Pirelerden kedinizi yıkayarak kurtulamazsınız. Bu nedenle pire ilacı bulunan bir pire şampuanı kullanmanız daha faydalı olacaktır.
 • Pire damlasının içerisinde bulunan etken maddelere karşı bir alerjiniz olabilir. Bu nedenle damlaya çıplak elle dokunmamanız ve dokunduysanız da ellerinizi hızlıca yıkamanız önerilmektedir. Kedilere uygulanan pire damlalarına dokunmak çeşitli sorunları beraberinde getirebilir.
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap