Evde Kedi Tıraşı İçin Neler Kullanılır?

Evde Kedi Tıraşı İçin Neler Kullanılır

Evde kedi tıraşı dikkatli bir biçimde yapmanız gereken bir işlemdir. Kedilerin zaman zaman farklı durumlardan dolayı tıraş edilmeleri gerekebilir. Bu tür tıraş gerektiren durumlar karşısında kedinizin sağlığını bozmadan dikkatlice kedinizin tıraş edilmesi gerekir. Evde Kedi tıraşı için özel olan tıraş makineleri ve makaslar ile yapılan bir işlem. Kedi tıraşı veterinerler veya konu hakkında kapsamlı bilgi sahibi olan kişiler tarafından yapılmalı.

Kedi Tıraşı Evde Yapılır mı?

Kedilerin tıraşı evde de yapılan bir işlem. Evde kedi tıraşı yapmak isteyen kişilerin bilmesi gereken bazı ince noktalar bulunur. Kediniz asi bir karaktere sahip ise tıraş edilme esnası sırasında sürekli hareket edebilir. Kedinizin sürekli hareket etmesi yüzünden yanlışlıkla kedinize zarar verebilirsiniz. Asi karaktere sahip bir kedi tıraş işlemi esnasında tıraşı yapan kişiye de zarar verebilir. Ayrıca kedi tıraşı yaparken çok dikkatli olmanız ve bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Bu noktalara dikkat etmeniz zor olacağı için bir uzman veterinerden yardım almanız kedinizin sağlığı açısından daha iyi olabilir. Kedinizi evde tıraş etmeye karar verirseniz konu ile ilgili kapsamlı bir araştırma yaparak ve kedi tıraş videoları izleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kedi Tıraşında Hangi Aletler İle Yapılır?

Evde Kedi tıraşı esnasında kullanılan aletler kedinizin türüne, sağlık durumuna ve tıraş yapılma sebebine göre değişebilir. Kedilerin tıraş işlemlerinde evcil hayvanlara özel üretilen tıraş makineleri kullanılır. Kedi tıraş makineleri kedilerin zarar görmeyeceği biçimde tasarlanmış makinelerdir. Kedi tıraşında kullanılan tıraş makinelerinin bazıları mıknatıslı motora sahip olan makinelerdir. Mıknatıslı motor sayesinde tıraş makinesi az ses çıkarır. Bu sayede yüksek ses duyunca rahatsız olan ve hırçınlaşabilen kediler yüksek sese maruz kalmadan tıraş edilebilir. Bazı uzun tüylü kedi cinslerinin tüyleri sadece makas kullanılarak kısaltılır.

Kediler İnsanların Kullandığı Tıraş Makineleri İle Tıraş Edilmeli mi?

Kedileri tıraş ederken insanların gündelik yaşamında kullandıkları tıraş makinelerinin kullanılması fazla tavsiye edilmeyen bir durumdur. Kedilerin insanların kullandığı tıraş makineleri ile tıraş edilmemesinin en büyük sebebi zarar görme ihtimalidir. Kedilerin derileri insanların derilerine kıyasla çok daha ince ve hassas derilerdir. Bu yüzden insanların kullandığı tıraş makineleri ile tıraş olmaları durumunda derilerinde yaralanmalar olması yüksek bir ihtimaldir. Kedilerin tıraş işlemlerini gerçekleştiren tıraş makineleri insanların kullandığı tıraş makineleri ile farklı özelliklere sahip modellerdir.  Ayrıca kedileri insan tıraş makinesi ile tıraş etmek hijyen problemlerine yol açar.

Kedi Tıraşı Yapmadan Önce Nasıl Hazırlıklar Yapılmalıdır?

Kedileri tıraş etmeden önce hazırlık olarak bazı şeyler yapmanız ve yapmamanız gerekir. Öncelikle tıraş olacak kedi işlem öncesinde stres olabileceği durumlardan uzak durmalıdır ki tıraş işlemi esnasında da sakin kalabilsin. Kedi hiç hazırlamadan çok ani bir biçimde tıraş edilmeye başlanırsa kedi korkarak tıraşa engel olacak hareketlerde bulunabilir. Bu yüzden kediyi tıraş etmeden önce kedi ile yakın ilişkisi bulunan birinin kediyi severek rahatlatması faydalı olabilir.

Kediyi tıraş etmeden bir diğer yapılması gereken kediye tıraş makinesinin ona zarar vermeyecek bir eşya olduğunu göstermek gerebilir. Tıraş makinesini açtıktan sonra da bir süre kedinin tıraş makinesini incelemesine izin vermek faydalı olabilir. Ayrıca kediyi tıraş etmeden önce hazırlık olarak kedinin tüyleri taranmalıdır. Kedinin tüyleri taranmazsa ve kedinin tüylerinde düğüm olursa kedi tıraşı zorlaşır.

Kedileri Tıraş Etmek Zararlı Mı?

Bazı durumlarda kedileri tıraş etmenin zararları bulunsa da bazı durumlarda da tam aksine kedilerin ve çevrelerinde bulunan insanların sağlığı için iyi olabilir. Kedilerin bazı sağlık sorunlarında tüylerinin tıraş edilmesi gerekli bir işlem haline gelir. Bazen de sağlık sorunlarının önüne geçilmesi için kedi tüylerinin tıraş edilmesi gerekebilir.

Kedilerin tüyleri arasında oluşabilecek düğümler yüzünden kedinin derisi hava alamaz ve bu durumlarda sağlık sorunları oluşabilir. Kedilerin deri sağlığı açısından da zaman zaman tüylerinin tıraş edilmesi faydalı olabilir. Özellikle mevsim geçişleri esnasında kedilerin tüyleri fazla dökülerek hem kedilerin hem de çevresindeki insanların rahatsız olmasına yol açabilir. Bu rahatsızlığın önüne geçebilmek için kedilerin tüyleri mevsim geçiş zamanlarında tıraş edilebilir.

Tıraş Olan Kedilerin Tüyleri Ne Kadar Sürede Uzar?

Kedilerin tüylerinin uzama süresi kediler arasında değişiklik gösterebilir. Tıraştan sonra kedinin tüylerinin uzama süresi kedi tıraşının makasla veya tıraş makinesiyle gerçekleştirilmesine bağlıdır. Kedinin tüyleri makas ile kısaltılmış ise tıraş makinesi ile tıraş edilmesine oranla daha hızlı uzar. Kedilerin tüylerinin uzama süresi kedinin cinsine göre de değişiklik gösterebilir. Doğru zaman ve şartlar altında tıraş edilen kedinin tüyleri ortalama olarak 2 ay içerisinde uzayabilir.

Anestezi İle Kedi Tıraşı

Bazı durumlarda kedi tıraşı anesteziyle yapılan bir işlemdir. Veteriner hekiminiz kedinizin durumuna göre işlem esnasında anestezi kullanıp kullanılmayacağına karar verir. Eğer kediniz çok hırçınsa ve tıraş işleminin gerçekleşmesine engel oluyorsa anestezi kullanılması gerekebilir. Kedi tıraş esnasında çok hareket ederek kendine ve çevresine zarar verebilir. Kedinin hareket etmesi yüzünden tıraş esnasında zarar görmesi riskli bir ihtimaldir. Veteriner hekim bu tür durumlarda sakinleştirici veya anestezi kullanabilir.

Kedi Tıraşı Yapılırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Kedi tıraşında dikkat edilmesi gerekenler göz önüne alınarak işlemin gerçekleştirilmesi gerekir. Kediyi tıraş ederken tıraş eden kişinin yaralanmalardan korunması için eldiven giymesi faydalı olabilir. Kedinin derisini gergin tutmaya dikkat etmek de tıraş işleminde dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir. Ayrıca tıraş edilen kedi işlem esnasında hareketleniyorsa birden fazla kişinin kediyi sabit tutması gerekebilir. Kedi tıraşı esnasında kedinin sevdiği bir mama veya oyuncak ile de dikkati dağıtılarak işlem kolaylaşabilir.

Ayrıca Bakınız: Kedilerin Kulak Hareketleri ve Anlamları Nelerdir?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap