Kedilerin Perdelere Tırmanması Engelleme Yolları

Kedilerin perdelere tırmanması, kedi sahiplerinin sıklıkla karşılaştığı durumlardan biridir. Kedi sahipleri özellikle de perdelerinin yırtılmasından ve delinmesinden şikayetçi olurlar. Bu durumu engellemek için aslında kedileri perdelerden uzak tutmak gerekir. Kedilerin perdelerden uzak kalması için farklı yöntemler uygulanabilir. Kedinizin sıkıntı, enerji birikimi, eğlence gibi farklı nedenlerden perdelere tırmanmaya çalışması mümkündür. Peki, kedilerin perdelere tırmanmasını engelleme yolları nedir?

Kedilerin Perdelere Tırmanması Engelleme Yolları Nelerdir?

Kedilerin perdelere tırmanmasını engellemek için ona farklı alternatifler sunmak önemlidir. Farklı alternatifler olduğu sürece kedinizin perdelerinize de tırmanma oranı daha düşük olacaktır. Ayrıca farklı teknikler ile evin dekorasyonunu kedinize uygun hale getirerek perdelere tırmanmasını engellemeniz mümkün olabilir.

Kedinize “Hayır”ın Ne Anlama Geldiğini Öğretmelisiniz

Kedinize “Hayır” kelimesinin ne olduğunu öğrenmesi gerekiyor. Yapmaması gerektiği davranışlara “Hayır” kelimesini söylediğiniz zaman sizi dinlemesi ve o davranışı yapmayı bırakması gerekiyor. Kediniz O zaman perdeye tırmanırken sizin onu uyarmanız, kedinize engel olabilir.

Kedilere bir anahtar kelime belirlemek gerekir. “Hayır.”, “Yapma.” gibi emir sözcüklerinin söylenmesi, kedinizin yapmaması gereken durumlarda yapmasını istediğiniz hareketleri yapmasına engel olabilir. Kedinize bu anahtar kelimeyi söylediğiniz zaman onun perdelerinize saldırmasını önleyebilirsiniz.

Kedi Kovucu Spreyler Hazırlayın

Kedinizin evdeki belli noktalardan uzak kalmasını istiyorsanız farklı içeriklere sahip kedi kovucu spreyler hazırlayabilirsiniz. Bu spreyler sirke, esansiyel yağ, turunçgil, idris otu, sarımsak gibi farklı içeriklere sahip olabilir. Evlerde genellikle esansiyel yağlar tercih edilmektedir. Limon ve portakal esansiyel yağları ve lavanta esansiyel yağları karıştırılarak kedilerin yaklaşmayacağı kokular elde edilir.

Portakal, limon ve lavanta gibi keskin kokulara sahip olan esansiyel yağlar kedilerin hoşuna gitmez. Bu kokuya sahip alanlara yaklaşmayan kediler genellikle bu kokuları aldıkları eşyalara yaklaşmak istemezler. Bu taktik ayrıca kedilerin bitki ve benzeri nesnelere yaklaşmasını önlemek için de kullanılabilir.

Stor Perde Tercih Edin

Kedinizin perdelerinize tırmanmasını istemiyorsanız stor perde tercih edebilirsiniz. Stor perdelerin boyutu ayarlanabileceği için kedinizin tırmanmasına engel olabilmektedir. Bu perdeler klasik perdeler gibi sallantılı modele sahip olmadığı için kedinizin pek ilgisini de çekmeyecektir.

Stor perdelerin boyutu kedinizin tırmanamayacağı şekilde ayarlanabilir. Aynı şekilde stor perdeler klasik perdelere göre daha dayanıklıdır. Bu nedenle kedinizin stor perdeye çıkması durumunda yırtılması da daha zor olacaktır. Stor perdelerin kumaşı normal perdelerden farklı olduğu için bu perdelere tırmanmaları pek sorun olmayacaktır.

Tırmalama ve Tırmanma Alternatifleri Üretin

Kedinizin tırmanması ve tırmalaması için farklı alternatifler üretmeniz mümkündür. Kedinize bir tırmanma ve tırmalama direği satın alabileceğiniz gibi ona bir tırmalama direği de hazırlayabilirsiniz. Bir sopa, kalın bir metal parçası ya da dayanıklı bir karton ve halat kullanarak kedinize tırmalama direği hazırlayabilirsiniz. Bu sayede kedinizin perdeye tırmanmasını engelleyebilirsiniz. Perdeye tırmanması yerine bu direklere tırmanabilir ve bu direkleri tırmalayabilir.

Kedilerin tırmalaması için belli alanlara kedi tırmalama bantları yapıştırabilirsiniz. Masaların bacaklarına, duvara, kolonlara ve kedinizin tırmaladığını bildiğiniz çeşitli mobilyalara kedi tırmalama bantlarından yapıştırabilirsiniz. Bu sayede kediniz evdeki diğer eşyalara da zarar vermez ve tırmalama bantları ile ilgilenir.

Cezalar Kullanılmalı Mı?

Kediniz ile olan bağınızın sağlıklı olması için cezaları kullanmamanız tavsiye edilir. Kedilere ceza vererek eğitim vermek pek tercih edilmez. Kedinizin eğitimi ve çeşitli konularda uyarılması noktasında sert davranmamak ve ceza vermemek önerilir.

Kedilere ceza vermek, onunla olan bağların sarsılmasına neden olabilir. Bu tür durumlar kedilerin size olan güvenini sarsar. Aynı zaman kedilerin eğitimlerini de sekteye uğratabilir. Cezaların işe yaradığı söylense de aslında kedilere ceza verilmesi onların bu davranışı daha fazla yapmasına neden olabilmektedir. Bu sebeple kedilerin cezalar karşısında ters tepki verebilmesi de göz önünde bulundurulmalıdır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap