Kediler Mutlu Olduklarında Ne Yapar?

Kediler Mutlu Olduklarında Ne Yapar?

Kedilerde mutluluk belirtileri, şöyle sıralanabilir:

  • Mırlamak
  • Patileriyle sahiplerine dokunması
  • Sahipleriyle beraber uyumak istemesi ve uyuması
  • İştahının yerinde olması
  • Kendini sık sık yalayarak temizlemesi
  • Kuyruğunu dik tutması
  • Kulaklarının dik olması

Kedilerin mutlu olduklarında yaptıkları arasında sahiplerinin yanlarında oturmak ve kendilerini sürekli sevdirmek de vardır. Ancak bu durum ağırlıklı olarak kedilerin 3 yaşlarını doldurmadıkları zamanlarda görülür. 3 yaşlarından sonra sahiplerine olan sevgilerini temas ederek gösterme eğiliminde olmazlar.

Kediler Öpüldüğünü Anlar Mı?

Kedilerin öpülmesi, anlayabilecekleri davranışlardan biridir. Kediler, sahipleri tarafından kendilerine gösterilen sevgilerin tümünü hissedebilen canlılardır. Bundan dolayı da sahiplerinin kendilerini öpmesi kendilerini çok mutlu edecektir. Belirli bir yaşa gelene kadar kediler sahipleri tarafından kendilerine verilen öpücüklere yalayarak tepki verirler. Ancak belirli bir yaşı geçmelerinden sonra yalnızca göz kırpma ile tepkilerini vermeye başlayabilirler. Kedilerin sahiplerine göz kırpmaları, öpücüklerini gördükleri ve kendilerinin de sahiplerin, öptükleri anlamına geldiğinden kedi sahipleri sevinmelilerdir.

Kedi İle Uyumak Sağlıklı Mı?

Kediyle uyumanın sağlığa etkisi, bünyeye göre değişebilir. Bazı bünyelere zarar verir, alerji oluşumuna bağlı olarak kişilerin nefes darlığı yaşamalarına neden olabilir. Ancak bazı kişiler için alerjik bir durum yaşatmaz ve bundan dolayı sağlıkları için de zararlı değildir. Ancak beraber uyunan kediler sürekli evde ise bir sorun yaşanmaz. Kedilerin çok sık dışarı çıkmaları, derileri ve patileriyle beraber dışarıdan eve mikrop getirdikleri anlamına gelir. Bunun için ev kedilerinin sokağa çıkması durumlarında temizlendiklerinden emin olunmasından sonra kedilerin yatağa alınması en sağlıklı durum olacaktır.

Kedinin Mutsuz Olduğunu Nasıl Anlarsın?

Kedilerin mutsuz olduğunun anlaşılması, genel olarak kedilerin her zaman yaptıkları şeyleri yapmamaya başlamalarının gözlemlenmesi sayesinde yapılabilir. Yani, sürekli miyavlayan kedilerin daha az miyavlaması, iştahlı olan kedilerin kendilerine verilen öğünleri yememeleri gibi durumlar mutsuzluklarına işarettir. Bu durumların tam tersinin yaşandığı da görülebilir. Hareketli olan kedilerin hareket etmelerinde de değişim gözlenebilir. Sürekli hareket halinde olan ve gezip dolaşan kediler, mutsuz oldukları zaman kendilerine ait alanlarda daha fazla zaman geçirmeye meyilli olacaklardır.

Kediyi En Çok Ne Üzer?

Kedileri üzen şeyler dendiği zaman akla ilk olarak kedilerin ihmal edilmesi gelir. Kediler, sürekli beraber oldukları kişilerden ilgi görmek isterler. Özellikle de sahiplerinin kendileriyle geçirdikleri vakitten büyük zevk alacaklardır. Etrafında kimsenin olmaması, sahiplerinin odağının farklı bir noktada olması gibi durumlar kedileri çok üzecektir. Bunun yanında kedileri severken çok fazla sıkıştırmak, onları gürültülü bir ortamda bırakmak, tuvaletlerinin pis kalması ve suları ile mamalarının taze tutulmaması üzecektir. Üzüldükleri zaman Kedilerin mutlu olduklarında yaptıkları hiçbir davranış kendileri tarafından yapılmamaya başlanır. Sahipleri eğer kedilerini mutsuz görüyor ancak neden mutsuz olduklarını anlamlandıramıyorlarsa, mutlaka bu durumlara dikkat etmelilerdir.

Kediler Konuşulanları Anlar Mı?

Kedilerin insanların konuştuklarını anlamaları, belirli komutlar dışında mümkün değildir. Kediler, yalnızca insanların kendileri ile konuşup konuşmadığını ayırt edebilecek kapasiteye sahiplerdir. Kendilerine söylenen her şeyi anlayamazlar ancak zamanla isimlerini öğrenebilir, sürekli olarak tekrar edilen komutları da uygulayabilirler. Kediler, hisleri fazla kuvvetli canlılar arasında yer alırlar. Bunun için insanların kendilerine anlatılanları anlayamasalar da insanların hissettikleri pek çok duyguyu hissedebilirler.

Yavru Kedi Yalnız Kalınca Neden Miyavlıyor?

Kedilerin yalnız kalınca miyavlamaları, çoğunlukla sahiplerinden daha fazla ilgi görmeyi bekledikleri içindir. Kedilerin herhangi bir sorunları olmadığı sürece miyavladıkları pek görülen bir durum değildir. Bundan dolayı karınlarının tok ve sağlık sorunlarının olmadığından emin olunan kedilerin miyavlama sebeplerinin ilgi beklemek olduğu söylenebilir. İlgi beklentisinin yanında, fazla strese girmiş olan kedilerin de sürekli olarak miyavladığı bilinen durumlar arasında yer alır. Özellikle yaşlanmaya başlamış olan kedilerin miyavlamaları, çoğunlukla stres ve hastalık kaynaklıdır.

Kediler Mutlu Olunca Nasıl Ses Çıkarır?

Kedilerin mutluyken çıkardıkları sesler, mırlama ve gırlamadır. Bir kedi, sevildiğini ve kendisine ilgi gösterildiğini bildiği zaman mutlu olur. Mutlu olduğunu da isteyerek veya refleks olarak sahiplerine veya kendilerine ilgi gösteren kişilere göstermek isterler. Bunun için de yavruyken genelde mırlamaya benzer sesler çıkardıkları görülür. Yaşları büyüdükçe kedilerden çıkan mırıltı gırlamaya dönüşebilir. Her kedi mırlama veya gırlama gibi sesler çıkarmayabilir ancak bu gibi sesleri çıkarmaması da kedilerin mutsuz olduğu anlamına gelmez.

Kedilerin Ağladığı Nasıl Anlaşılır?

Kedilerin ağladığının anlaşılması için gözlerine ve çıkardıkları seslere dikkat edilmesi gereklidir. Eğer kediler, daha önceden pek çıkarmadıkları seslere benzer sesler çıkarmaya başlamışlarsa, bu durum ağladıklarına işaret olabilir. Buna ek olarak ağladıkları zaman kedilerin gözleri yaşlanacaktır. Gözlerde yaş yerine çapakların görülmesi de kedilerin kısa bir süre önce ağladıkları anlamına gelecektir. Kedilerin ağlamaları, bazen sahiplerine kendilerine daha fazla ilgi vermeleri için naz yapmak içindir. Ancak sık sık ağlamayan kedilerin ağlaması, canlarının yandığının işareti olarak görüldüğünden dikkate alınması gereken bir durumdur.

Kediler Evde Kimi Sahibi Olarak Görür?

Kedilerin sahipleri seçtikleri kişiler, genelde kendilerini en çok seven kişilerdir. Kediler, bulundukları ev ne kadar kalabalık olursa olsun kendilerini en çok seven ve en çok ilgilenmek isteyen kişiyi hissedeceklerdir. Bundan dolayı da seçimleri bu yönde olacaktır. Bunlara ek olarak, kedilerin evde en güvendikleri kişiyi sahipleri olarak gördükleri de bilinir. Stresli oldukları ya da korktukları zamanlarda yanlarına yanaştıkları kişiler genellikle sahibi olarak bildikleri kişiler olacaktır.

Kediler Sahiplerini Özler Mi?

Kedilerin sahiplerine özlemleri, özellikle bir süre ayrı kalmışlarsa fazlaca olur. Kediler ve köpekler için zaman daha hızlı geçer. Kediler sahiplerini çok özleyebilir ve Kedilerin mutlu olduklarında yaptıkları davranışların tümünü sahiplerini özledikleri zaman yaptıkları görülür.

Ayrıca Bakınız: Kedilerin Yediği Yeşillikler Nelerdir?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap