Kediler Neden Dil Çıkarır?

Kediler neden dil çıkarır? Çok sık karşılaşılan bir durum değildir. Kedilerin dil çıkarması sevimli görünse de normalleştirmemek ve nedenini araştırmak gerekir. Kedilerin her davranışında olduğu gibi bu davranışının da farklı sebepleri olabilir. Görüntü olarak kedi sahipleri rahatsız olmasa da aslında kedilerin dil çıkarması bir problemin habercisidir. Aynı zamanda kediler endişe altındayken de dillerini çıkarabilirler. Kedilerde nefes almakta zorluk yaşanırken nefes almayı kolaylaştırmak için dillerini çıkarırlar. Kedilerin dilleri en gelişmiş organlarıdır. İnsan diline kıyasla oldukça hassas bir yapısı vardır. Kedinizin başını okşadığınızda ve o bu durumdan oldukça keyif alırken dilini çıkarması sizi endişelendirmemeli. Fakat başka belirtiler fark ettiğinizde her ihtimale karşı bir veteriner hekime götürerek kedinizi muayene ettirmelisiniz.

Kediler Neden Dil Çıkarır?

Kedinizin dilini dışarı çıkarması, farklı nedenler ile ortaya çıkabilir. Bu gibi bir durumda kedinizin ne sıkıntısı olduğunu iyi gözlemlemelisiniz. Kedilerin dillerini çıkardığı durumlar ise;

  • Kusmak üzere olan kediler dillerini çıkarır.
  • Kediler öksürmek üzereyken dilini dışarı çıkabilir.
  • Korku altında hisseden ve stresli kediler dillerini dışarı çıkarabilir. Bu gibi durumlarda kediler kendilerini güvende hissetmek ister. Böylece yaşadıkları stres önemli düzeyde azalacaktır.
  • Sıcak havalardan etkilenen kediler dillerini dışarı çıkarırlar.
  • Nefes almakta zorlanan kediler dillerini çıkarır.
  • Kendini iyi hisseden ve keyifli kedilerde dillerini dışarı çıkarabilir.

Kediler Dilini Nasıl Kullanır?

Kediler dillerini yiyecek ve su için kullanırlar. Dil yapıları oldukça gelişmiştir ve yiyecekleri hızlı bir şekilde yakalayabilirler. Kedilerin dil yüzeyi tat tomurcuklarından oluşmaktadır. Tat tomurcukları bir araya gelerek kedilerin dil yüzeyini oluşturduğu bilinir. Kediler dillerini istedikleri şekilde ayarlayarak kullanabilir. Bu seviyeyi miyavlama dereceleri belirlemektedir. Kedilerin günlük yaşam içerisinde gösterdikleri farklılıklar dillerini kullanış şeklini de değiştirir. Bu farklılık kedilerin dillerini farklı kullanmasına bağlıdır. Kedilerin dilleri devamlı olarak yiyecekler ile uğraştığı için enfeksiyon kapabilmektedir. İlerleyen zamanlarda iltihaplanma görülebilir. Sonuç olarak kediler dillerini kaybedecek duruma gelebilirler. Dilleri sayesinde hayatlarını sürdürdükleri için bu durum oldukça zordur.

Kediler Neden Uyurken Dil Çıkarır?

Uyurken dilleri dışarıda oluyorsa endişelenmenize gerek yoktur. Fakat nedenini anlamak için gözlem altında tutmanız önerilebilir. Kediler sıcakladıklarında veya çok gevşediklerinde dili dışarıda uyurlar. Kediler terleyemedikleri için sıcak günlerde dillerini dışarı çıkararak nefes alabilirler. Böylece vücutlarını serinletebilirler. Kedilerin uyurken dilini çıkarmasının en yaygın sebebi sıcak olmasıdır. Aynı zamanda kediniz çok rahat olduğunda da dilini dışarı çıkararak uyuyabilir. Kaşlar gergin olmadığı zaman çeneleri de belli bir miktar açılır ve sonuç olarak dilleri dışarı çıkar. Çoğunlukla bu durum olumsuz bir şeye işaret etmez. Yine de emin olabilmek için kedinizi bir süre izlemeli ve hareketlerini kontrol etmelisiniz.

Kediniz Dilini Çıkardığında Ne Yapmalısınız?

Kedilerde herhangi bir sağlık sorunu nedeniyle dilini çıkardığında müdahale edilmesi gerekir. Kediniz uyurken ya da siz onu severken dilini çıkarıyorsa bu durum normal kabul edilebilir. Kediler miskinleştikleri zaman dillerini çıkarabilir. Fakat kediniz gün içerisinde birden fazla kez dilini çıkarıyorsa ve öksürük, nefes alma sorunları gibi belirtiler eşlik ederse vakit kaybetmeden bir veteriner hekime gitmelisiniz.

  • Kediniz nefes almakta zorluk çekiyorsa sakin kalmalısınız. Kediniz rahat bir pozisyonda kalmak isteyecektir. Durum devam ederse en kısa sürede veteriner hekime götürmelisiniz.
  • Kediniz dilini çıkarıyor ve ayrıca sıcak çarpması belirtileri gösteriyorsa onu serin bir alana taşımalısınız.
  • Erkek kediniz gün boyunca 10 dakikadan daha uzun süre dilini çıkarıyorsa veteriner hekim muayenesi gerekmektedir. Akciğer problemleri için kalp ve göğüs röntgeni çektirebilirsiniz.
  • Kedinizin dili maviyse organlarına yeterli miktarda oksijen gitmiyor olabilir. Zaman kaybetmeden bir veteriner hekime gitmelisiniz.
E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap