Kediler Neden Mırlar?

Kediler neden mırlar? Kedilerin mırlaması ya da diğer tabiri ile gırlaması, kedi sahiplerinin sık duyduğu ve çoğu zaman anlam veremedikleri bir sestir. Yeni kedi sahiplenmiş biri için kedilerin çıkardığı mırıldama sesi endişe verici dahi olur. Kedilerin kendi dünyasında hissettiklerini ve duygularını ifade etmek için çıkardıkları 8 farklı ses bulunmaktadır. Kedilerin mırlaması mutluluklarını, kızgınlıklarını, endişelerini ya da korkularını ifade eder. Bilim insanları hala bugün kedilerin çıkarttıkları sesleri çözebilmiş değil. Kedilerin mırlaması kucağınızda yatan bir kedinin sevildiğinde ve ilgi gördüğünde ortaya çıkabilecek bir ses. Aynı şekilde güneşin altında uzanan ve rahatlayan bir kedide mırlama sesini çıkarır. Fakat kedi mırlamasının sadece mutlu olduklarında ortaya çıkacağı yanılgısına düşmemek ve diğer ihtimalleri de düşünmek gerekir.

Kediler Neden Mırlar? Kedilerin Mırlama Nedenleri

Kediler genellikle rahat, mutlu ve güvende hissettikleri zaman mırıldarlar. Aynı zamanda hastalandıkları, korktukları ya da acı çektikleri zaman da mırıldanabilirler. İnsanlar ölmek üzere olan kedilerin dahi mırıldandığını gözlemlemiştir. Kedinin güvenliği ve rahatlaması mırıldanmasına neden olacak durumlardandır. Uzmanlar kedilerin mırıldandığı zaman endorfin salgıladıklarını belirlemiştir. Bu hormon keyifli ve mutlu durumlarda salgılanır ve hayvanın acısının azaltılması konusunda oldukça başarılır. Ayrıca bir kedinin kendi kendine iyileşmesi için mırıldaması büyük oranda yardımcı olabilir. Kediler genellikle sahiplerine dertlerini anlatmak istediğinde de mırıldamayı tercih ederler. Kediler yemek ya da herhangi bir şey istediklerinde mırıldanmayı tercih ederler. Kedilerin çıkarttığı ses ağlama sesi ile benzerlik göstermektedir.

Kedi Mırlaması ile İlgili Teoriler

Uzmanlar henüz bir kedinin nasıl mırlayabildiğini çözebilmiş değil. 60’lı yıllarda kedi mırlamasının kan dolaşımı ile ilgili olduğu iddiası ortaya çıkmıştır. Bu teoriye göre, kedi mırlamasının ortaya çıkması alt ana toplardamardan geçen kanla ilgilidir. Daha sonra ise insanlar mırlamanın alt damaktaki titreşimlerden meydana geldiğini düşünmüştür. Günümüzde ise en çok kabul gören teori, kedilerin mırladığı zaman gırtlağında oluşan hava akışının modülasyonu sebebiyle olmasıdır. Teknik anlamda bu ses gırtlakta bulunan kasların kasılması ile meydana gelir. Kedinin nefes borusunun ağız kısmına kısmi ve tekrar edici bir şekilde açılıp kapanmasıyla bu ses ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle mırlama titreşimini üreten organlardan geçen hava basıncında farklılıklar oluşur. Kediler nefes alırken diyaframda meydana gelen kasılmalar, bu sesin neden çok ya da az sürekliliği olduğunu açıklamaktadır.

Kedi Mırlamasının İnsanlara Faydası

  • Kedilerin mırlaması solunum güçlüğü semptomlarını azaltmaktadır.
  • Kedi sahibi insanların kalp krizi geçirme riskinin %40 daha az olduğu bilinmektedir.
  • Kedi mırlamasının titreşimleri kas ve tendon sakatlanmalarını rahatlatmaktadır.
  • Kedi mırlaması kan basıncı seviyesini düşürmektedir.
  • Kedilerin çıkardığı çeşitli sesler, beyindeki glikoz ve oksijen tüketiminin artmasını sağlamaktadır. Bu durum kişide mutluluk ve olumlu hisler meydana getirir.
  • Kedi mırlaması sayesinde yaraların şişlik ve enfeksiyon riskini azaltmaktadır.
  • Kedi mırlaması 20-50 Hz ve 100-200 Hz frekansları arasında bulunmaktadır. Bu durum kemik sağlığının korunmasında etkilidir.
  • İnsanlar yapısal olarak düşük dozdaki uğultular ile sakinleşir. Kedi mırıldaması insanlara anne karnını hatırlatır ve rahatlamalarına neden olur.
  • Kediler mırıldayarak ben buradayım mesajı verirler. Bu durum kişinin yalnız hissetmesini önler.

Bazı Kediler Neden Mırlamaz?

Mırlama eylemi kedilerle özdeşleşmiş bir ses olsa da bazı kediler kendilerini ne kadar güvende hissederse hissetsin mırlamayabilir. Özellikle tüysüz kedilerin mırlamaması daha sık görülen bir durumdur. Mırlamayan her kedi kendini huzursuz ya da güvende hissetmez. Her kedinin kendine has bir karakteri olduğu için bazı kediler sadece mırlamayı tercih etmiyor da olabilir. Ayrıca bazı kedilerde ses tellerinden kaynaklı genetik problemler görülebilir. Bu nedenle mırlama sesini çıkaramazlar. Bu gibi bir problem kedinin sağlığı üzerinde olumsuz bir etki oluşturmaz. Bazı kedi cinslerinin mırlama tonu ise insan kulağının algılamayacağı kadar düşük frekansta olabilir. Bu kediler mırlamıyor olarak görünse de gövdelerine kulağınızı yasladığınızda titreşimini hissedebilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap