Kediler Arasındaki Kavgaları Engellemek İçin Yapılması Gerekenler

Kediler Arasındaki Kavgaları Engellemek İçin Yapılması Gerekenler

Kavga eden kedileri engellemek için kedi sahibi olarak yapabileceğiniz bazı davranışlar vardır. Eğer kedilerinizin sık sık birbiri ile kavga etmesinden sıkıldıysanız, onların yaşam koşullarında önemli değişiklikler yapma zamanı gelmiş demektir. Kediler arasında çıkan çatışma ve kavga, evcil hayvanların yaşam kalitesini de olumsuz etkiler. Çünkü sürekli stres altında olan kediler ne kadar iyi koşullar altında bakılsa bile bazı hastalıklara çok çabuk yakalanabilirler. Bu tür hastalık risklerini ortadan kaldırmak için bakıcı olarak kediler arasındaki kavgaları engelleme görevi size düşer. Bu içeriğe göz atarak evcil hayvanlarınızın sık sık birbiriyle kavga etmesi durumunda çözüm olarak neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Kediler Neden Kavga Eder?

Kedilerde kavga sebepleri pek çok farklı nedenden oluşabilir. Özellikle aynı evde yaşayan kediler arasındaki kavgalar bile son derece normaldir. Çünkü her biri farklı karakterde ve yapıda olan kedilerin birbirleri ile anlaşması pek kolay olmayabilir. Kedilerin birbiriyle kavga etmesinin temel sebepleri arasında şunlar yer alır:

  • Hormon etkisi
  • Kedinin kendi bölgesini koruma içgüdüsü
  • Kedilerin bakımındaki kaynak yetersizliği (mama kabı, tuvalet kabı vs)
  • Kıskançlık
  • Kediler arasında şakalaşma dozunun ayarlanamaması

Tüm bunların yanı sıra kediler sadece karakter yapısı olarak da birbiriyle anlaşmakta zorluk yaşayabilir. Aynı ev ortamında çok iyi bakılan kediler arasında bile karakter özellikleri bakımından farklılık olduğu için kavga gürültü yaygın bir şekilde çıkabilir. Bu tür durumlarda kedi bakıcısı olarak onlara stresten uzak bir yaşam alanı sağlamak sizin sorumluluğunuz altındadır.

Kedi Kavgasını Engellemek Gerekli mi?

Kedi kavgasını önlemek özellikle aynı evde yaşayan kediler için önemlidir. Çünkü sürekli kavga etmeye alışan kediler zamanla bu durumu her ortamda göstermeye başlayabilirler. Evde her an tetikte gezen ve kavgaya hazır bir yapıda olan kediler iç huzuru bulamadığı için sahibine karşı da asabi davranışlar gösterebilir. Bunun yanı sıra kedilerin süreli kavga etmesi onların vücutlarındaki stres hormonunu yükseltir. Bu nedenle de kediniz dışarıdan gelebilecek viral ve bakteri kaynaklı hastalıklara daha çabuk yakalanma riski taşır. Aynı zamanda kediler arasındaki kavgaları engellemek konusunda yeterli adım atmazsanız kedinizin yaşam kalitesini ciddi anlamda düşürürsünüz.

Kedi Kavgalarını Engellemenin Yolları

Kedi kavgalarını önleme yolları her kedi sahibinin farklı yöntemleri kullanarak kısa sürede gerçekleştirebileceği işlemlerdir. Eğer evde birden fazla kedi bakıyor ve bu kedileriniz sık sık birbirleriyle kavga ediyorsa ortamda ters giden bir şeyler vardır. Kedilerinizi birbirine karşı ılımlı davranmaya alıştıramadıysanız öncelikle burada suç size aittir. Birden fazla kedi bakan kişiler, kedilerine karşı nasıl davranması gerektiği konusunda tecrübeli olmalıdır. Kedilerin kavgalarını önlemek için ev ortamında ve kedi davranışında söz sahibi olabileceğiniz bazı değişiklikler yapabilirsiniz.

İdeal Bir Ortam Yaratın

Kedilere uygun bir ortam hazırlamak, evcil hayvanlarınızın yaşam kalitesini ciddi anlamda yükseltir. Bir odada birden fazla kediyi aynı anda tutmak yerine onların evin içinde özgürce dolaşmasına izin vermelisiniz. Eğer evde çok sayıda kediniz varsa ve daireniz dar gelmeye başladıysa daha geniş odalı yerlere taşınmanız gerekebilir. Kediler arasında kaynaklar yetersiz sayıda olduğunda da doğal olarak kavga ve mücadele olması kaçınılmazdır. Kedilerinizin her biri için ideal sayıda mama kabı, su kabı ve kedi tuvaleti gibi hayati ekipmanları hazırlamanız gerekir. Son olarak kedileri kavgaya tetikleyebilecek ortam koşullarını en aza indirmeniz şarttır. Televizyonu veya müzik çaları yüksek sesle dinlemek, aile üyeleri arasında bağırmak ve çocukların kedilere agresif davranması onların kendi aralarında kavga etmesine yol açabilir. Bu tür olumsuz koşulları sıfıra indirmek şarttır.

Kedi Davranışlarını Yönetin

Kedi davranışını yönetmek için kedilerin arasında sağlıklı ve ideal bir ortam yaratmak temel koşuldur. Eğer saldırgan bir kediniz varsa onu diğer kedilerden farklı bir odaya götürmek eğitim konusunda atılacak ilk adımdır. Kavga ettikleri için kedilere bağırmak yerine onları eğitmeyi tercih etmeniz gerekir.

Kedilere İyi Bir Bakıcı Olun

Kedilerin bakım koşullarını iyileştirmek onların ruh haline de olumlu yansıyacaktır. Kedileri severken aralarında ayrım yapmamak ve hepsine yetecek kadar sevgi göstermek çok önemlidir. Kedileri severken birbirleriyle etkileşime girmelerini sağlamak da onların arasındaki dostluğu pekiştirmek için iyi bir yöntemdir. Kediler arasındaki kavgaları engellemek için tüm bu yöntemleri bilinçli bir şekilde uygulamanız gerekir.

Ayrıca Bakınız: Kedim Kumuna İşemiyor, Ne Yapmalıyım?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap