Kedilerin Birbirinden Hoşlanması Nasıl Anlaşılır?

Kedilerin Birbirinden Hoşlanması Nasıl Anlaşılır

Kedilerin birbirini sevmesi bazı davranış kalıplarından ve hareketlerinden anlaşılabilir. Aynı ev içinde birden fazla kedi bakıyorsanız kedilerinizin gerçekten birbirini sevip sevmediğini merak etmeniz doğaldır. Ayrıca tek kediniz varsa ve eve yeni bir kedi getirdiyseniz de kediler arasındaki davranış ve beden diline dikkat etmeniz gerekir. Kedilerin birbirinden hoşlanması konusunda her iki kedinin de karşı tarafa gösterdiği bazı davranış kalıpları vardır. Eğer kedinizin hareketlerini ve beden dilini dikkatli bir şekilde gözlemlerseniz, siz de kedilerinizin arasında sevgi bağı olup olmadığını anlamalısınız.

Kediler Birbirinden Hoşlandığını Gösteren Detaylar

Kedilerin birbirini sevdiğini gösteren detaylar genellikle fiziki hareketler ve beden dilinden anlaşılır. Bunun yanı sıra kediler komplike canlılar olduğu için bazı hareketlerini anlamak epey sorun yaratabilir. Kedileri tanımak ve hareketlerini anlamlandırabilmek için onlarla belirli bir süre birlikte vakit geçirmeniz yeterli olabilir. Her kedinin birbirinden farklı ve benzersiz karakterde olduğunu unutmadan kedileriniz arasındaki iletişime dikkat edebilirsiniz. Bu yüzden kedilerinizin birbirinden hoşlanıp hoşlanmadığını anlamak için ilk etapta şu davranış kalıplarını gözlemlemeniz tavsiye edilir:

  • Kedinin miyavlama tonu
  • Kedinin gözlerini kısarak bakması
  • Kedinin fiziksel temas kurması
  • Kedinin koklaması ve yalaması
  • Kedinin kavga etmekten kaçınması

Bu tür temel davranış kalıplarını göz önünde bulundurmalısınız. Böylece kedinizin diğer kedilerle sevgi bağı kurup kurmadığını anlayabilirsiniz. Eğer aynı evde birden fazla sayıda kediye bakıyorsanız her kedinizin karakter özelliklerine göre bu davranışları nasıl gerçekleştirdiğine dikkat etmeniz tavsiye edilir.

Kedilerin Birbirine Miyavlama Tonu

Yetişkin kedilerin miyavlama tonu birbirine karşı ilgi duyduklarını gösteren en önemli belirtidir. Kediler farklı sesler çıkararak birbirleri arasında iletişimin seviyesini belirler. Eğer kediniz diğer kedinize sürekli hırlıyor, tıslıyor veya tükürme davranışı yapıyorsa bunlar saldırgan tutumlardır. Kedinin çığlık atması, genel olarak saldırgan bir davranış göstergesidir. Tüm bunların ötesinde kediniz diğer kedinize sakin bir tonda miyavlıyor ve hatta yan yana geldiklerinde mırlıyorsa aralarında sevgi bağı oluşmuş demektir. Kediler bir diğer kedinin yanında sakin tonda miyavlayıp mırlıyorsa kendini rahat hissettiği anlaşılabilir. Kediler birbirinden hoşlanması durumunda saldırganlığı bırakıp rahat olacaklardır.

Kedilerin Birbirine Bakış Şekli

Her kedinin bakış şekli onun duygularını ifade etme yöntemleri arasında yer alır. Sesli iletişim dışında kediler sadece gözlerini kullanarak da iletişim kurabilen canlılardır. Yoğun bir bakış ve odaklanma genellikle saldırganlık veya düşmanca tutumun göstergesidir. Eğer kedinin yüzünde ciddi bir bakış varsa avlanma ve yırtıcı içgüdülerin açığa çıktığını söylemek mümkündür. Ancak kediniz rahat bir şekilde gözünü kırparak diğer kediye bakıyor ve ondan da aynı karşılığı alıyorsa birbirinden hoşlandığını gösterir. Çünkü kedilerde gözlerin yarı veya tam kapalı olması kendini güvende hissettiğini gösterir ve karşındakinden zarar görmeyeceğine olan güvenci yansıtır.

Kedilerin Birbirine Fiziksel Teması

Sürekli Kedilerin temas etmesi birbirlerini sevdiklerini gösteren detaylardan biridir. Çünkü genellikle başına buyruk bir canlı olan kediler canı istemedikçe sahibine bile fiziksel olarak yaklaşmayı seçmeyen canlılardır. Kedilerin temas yolu ile birbirleriyle kurdukları iletişim çok özeldir. Eğer kediler sürekli bir arada geziyor ve uyurken de vücutları birbirine değecek şekilde temas ediyorsa aralarında sevgi bağı oluşmuş demektir. Kediler genellikle sevdikleri ve stres yaşamadıkları diğer kedi veya evcil hayvanlarla temas kurmayı tercih ederler.

Kedilerin Birbirini Koklaması

Kedilerin koku iletişimi, aralarında kurdukları bağın kalitesini gösteren en önemli faktörlerden biridir. Agresif ve kısırlaştırılmamış kediler, idrar püskürtme yolu ile kendi bölgelerini belirler ve buraya yabancı bir kedi almazlar. Ancak kediler kendi kokusunu başka bir kediye yaymak istediğinde çenesini, patilerini ve yanaklarının etrafını sürtme davranışı gösterebilir. Bununla birlikte birbirini sürekli koklayan ve kokusunu aktaran kedilerin hoşlandığını söylemek mümkündür.

Kedilerin Birbirine Karşı Davranışı

Kedilerin birbirine olan genel tutumu iyi anlaşıp anlaşmadıkları hakkında kedi sahibine ipucu verir. Kediler sık sık bir araya gelip birbirini yalama, ovma ve tımarlama gibi eylemler yapıyorsa aralarındaki bağ kuvvetlidir. Ancak aynı ev içinde olmalarına rağmen bir türlü bir arada olmaya katlanamıyorlarsa kedilerin birini sevdiğini söylemek doğru olmaz. Bu nedenle kedilerin birbirinden hoşlanması durumunda aralarında kurdukları bağı bazı beden dili ve hareketlerle gösterdikleri asla unutulmamalıdır.

Ayrıca Bakınız: Yavru Kedi Bakımı Nasıl Yapılır?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap