Kedim Fare Yedi, Ne Yapmalıyım?

Kedim Fare Yedi, Ne Yapmalıyım

Kedinin fare yemesi evcil hayvan sahiplerinin pek sık karşılaştığı bir durum değildir. Ancak bahçeli evlerde kedi bakımını üstlenen kişiler zaman zaman kedisinin fare yakaladığına şahit olmuştur. Kediler genellikle oyun amaçlı ve avlanma içgüdülerini tatmin etmek için bir farenin peşinden giderler. Kedinin yakaladığı fareyi yemesi çok nadiren görülen olaylardan biridir. Çünkü sağlıklı beslenen ev kedilerinin fare yemesini gerektirecek herhangi bir durum yoktur. Kedim fare yedi diye internet üzerinden araştırma yapıyorsanız yapmanız gerekenler hakkında detaylı bilgileri bu içeriğimizde bulabilirsiniz.

Kedi Fare Yer Mi?

Fare yiyen kediler zaman zaman çevremizde karşılaştığımız canlılardır. Kediler ile fareler arasındaki bu savaş esasında çok eskilerden beri günümüze gelmiş bir tanımlamadır. Hatta dilimizde “Kedi olalı bir fare tuttun” gibi deyimler de vardır. Kedilerin fareleri görmesi ve peşlerine takılması tamamen oyun amaçlıdır. Bu nedenle kediler, avlanma içgüdülerini tatmin etmelisiniz. Kendinden fizik olarak küçük bir canlı olan farelerle eğlenmek için onları kovalayabilirler. Kedinin fareye doğru hamle yapmasının temel amacı fareyi öldürüp yemek değil onunla avcılık oynamaktır.

Bir kedinin fare yemesi çok nadiren görülen olaylardan biridir. Çünkü özellikle evcil kedilerin farelerle çok yakın bir ortamda yaşamadığı bilinir. Ancak bahçeli evlerde bakılan ve dışarıyla temas halinde olan kedilerin zaman zaman fare yakaladığı veya bir farenin peşine düştüğü görülür. Kediler fareler ile sadece uğraşırlar ve onlarla oyun oynarken başarılı olurlarsa onları yakalarlar. Bazı durumlarda kediler yakaladıkları fareleri geri bırakırken bazıları da öldürmeyi tercih eder. Ancak her iki durumda da kedi ölü fareyi yeme davranışını göstermez.

Kedi Hamster Yer Mi?

Hamster yiyen kediler de çok nadir olarak tanıklık edilen canlılardır. Evcil kediler bir fare türü olan hamster’lar ile oyun amaçlı olarak iletişime geçebilirler. Genellikle aynı evde bakılan hamster ve kediler eğer sahipleri tarafından birbirine alıştırılmadıysa iki canlının birbirine karşı saldırgan tutumlar göstermesi kaçınılmazdır. Bu tür durumlarda kedim fare yedi şikayetindeki gibi istenmeyen durumlarla karşılaşılmaması için her iki canlının aynı ortamda tutulmamasına özen gösterilmelidir.

Aynı evde bakılan kedi ile hamster, oyun amaçlı birbiri ile mücadele eder. Genellikle kediler, fizik olarak kendilerinden çok küçük buldukları hamster’ları gafil avlamak ve onlarla eğlenmek için agresif tutumlar sergileyebilirler. Kedinin avcılık dürtüsüyle harekete geçip hasmter’ı avlaması ve onu yakalaması durumunda müdahale edilmezse hamster’ı öldürür. Ancak tıpkı kedinin oyun amaçlı fare yakalaması gibi hamster’ı da yakalamak temel amaçtır, bu durumda hamster’ı yeme davranışında bulunmazlar.

Kediler Fare Yerse Ne Olur?

Kedilerin fare yemesi durumunda endişe edilecek bir durum yoktur. Normal şartlar altında kedinin bir fare ile sadece oynaması, en kötü ihtimalle fareyi öldürüp bir kenara bırakması beklenir. Ancak kedi çok kötü koşullarda yaşadığı için açsa veya yaklaşık 2-3 gündür hiçbir şey yiyememişse yakaladığı farenin etine hayır demez. Kediler öldürdükleri fareleri belirli koşullarda yiyebilen canlılardır. Ancak farenin etini çok sevdiklerinden değil tamamen ciddi derecede aç olduklarından fareyi yerler. Çünkü kediler, fare etinden ziyade diğer et türlerini daha çok severler. Bu yüzden ev ortamında iyi bakılan evcil kediler, bahçede bir fare gördüklerinde sadece zaman geçirmek için onunla uğraşır.

Kedinin fare yemesi halinde genel vücut sisteminde ciddi bir problem görülmez. Sindirim sistemi gelişmiş olan kediler fare etini rahatlıkla sindirir. Ancak fare eti, evcil kedilerin alışmış olduğu mama ve diğer et türlerine göre hiç de lezzetli değildir. Bu yüzden kediler fareleri yemekten imtina edebilirler. Ancak farenin lağım gibi hijyenik olmayan koşullarda yaşaması ve bu fareyi kedinin yemesi durumunda bazı sağlık problemleri ortaya çıkar.

Kedimin Fare Yemesini Nasıl Önlerim?

Kedinin fare yemesini engellemek için evcil hayvanınızı daima gözünüzün önünde tutmanız gerekir. Eğer kediniz ev dışında bahçe veya sokakta dolaşmaya alışmış bir kediyse fare yakalayabileceği yerlere gitmemesini sağlayabilirsiniz. Genellikle evcil kedilerin bir fare ile karşılaşma olasılığı çok düşüktür. Bu nedenle kedim fare yedi gibi durumlarla karşılaşmamak için kedinizi evde tutmaya özen göstermeniz gerekir. Ayrıca kedinizi günlük ve düzenli olarak beslediğinizde sokakta fare bulsa bile onu yemeyecektir.

Ayrıca Bakınız: Kediler Kabus Görür Mü?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap