Kedi Tüy Dökülmesi Nedenleri ve Çözümü

Kedi Tüy Dökülmesi Nedenleri ve Çözümü

Kedilerde ani tüy dökülmesini önlemek için kedinin bakımında dikkat etmeniz gereken önemli detaylar vardır. Normal koşullarda kedinin belirli oranda tüy dökmesi kaçınılmazdır. Evde bakılan kedilerin tüy dökmesi son derece doğal ve normal bir süreçtir. Tıpkı bizlerdeki saç dökülmesi gibi kedilerde de yaşam döngüsünün bir parçası olarak tüy dökülmesi durumu vardır. Kedinin sağlıklı ve parlak tüylere sahip olması için eski tüylerini dökmesi ve yerine yenilerinin çıkması gerekir. Ancak bazı durumlarda kedilerde normalden fazla oranda tüy dökme sorunu görülebilir. Kedi tüy dökülmesi sorunun önlemek için yapmanız gereken tüm işlemleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Kedi Tüy Dökülmesi Neden Olur?

Kedilerde tüy dökülmesi nedenleri esasında doğal bir süreçtir. Ancak kedinizde daha önce tanık olmadığınız bir şekilde aşırı tüy dökülmesi varsa, muhtemelen ters giden bazı şeyler vardır. Kedinin sağlığında problem olduğu zaman bir yan etki olarak tüy dökülmesi hız kazanabilir. Bu tür durumlarda öncelikle kedinin tüylerinde hızlı ve ani dökülmeye yol açan sorunun ne olduğu tespit edilmeli ve ardından gerekli tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Uzmanlara göre kedilerde tüy dökülmesinde en çok karşılaşılan sebepler şunlardır:

  • Mevsim geçişine bağlı tüy dökülmesi
  • Kötü beslenmeye bağlı tüy dökülmesi
  • Aşırı stres yüzünden tüy dökülmesi
  • İç organ hastalıkları yüzünden tüy dökülmesi
  • Parazit ve mantar nedeniyle tüy dökülmesi
  • Alerji sebebiyle tüy dökülmesi
  • Hormona bağlı tüy dökülmesi

Kedilerde Tüy Dökülmesini Önleme Yolları

Kedilerde tüy dökülmesini engelleme yöntemleri bu soruna yol açan durumları ortadan kaldırmaktan geçer. Mevsim geçişlerinde kedilerde tüy dökülmesi olması normaldir. Ancak bunun dışında aşırı bir tüy dökülmesi sorunuyla karşılaştıysanız uzman veteriner hekime başvurmanız tavsiye edilir. Bu sayede kedinin yaşadığı ani tüy dökülmesi sorununun arkasındaki sebepler uzman gözetiminde tespit edilebilir. Kediye yapılacak bazı muayeneler ile tüy dökülmesine yol açan hastalık veya alerji gibi durumlar teşhis edilebilir. Tüm bunlarla birlikte kedi tüy dökülmesi sorununu kendi çabanızla ortadan kaldırmak istiyorsanız yapmanız gereken bazı işlemler vardır.

Kediyi Düzenli Olarak Taramak

Kediyi aralıklı olarak taramak onun tüy sağlığını korumasına yardımcı olur. Kedinin tüy dökülmesindeki temel sebep yeni tüylerin çıkması ve eski tüylerin koparak vücuttan ayrılmasıdır. Bu süreci hızlandırarak sağlıklı hale getirmek için kedinizi belirli aralıklarla taramanız tavsiye edilir. Kedinin tüylerini düzenli taradığınızda hem sağlıklı tüylerin çıkmasını hızlandırabilir hem de onun görünüşünü daha güzel hale getirebilirsiniz. Kediyi tararken kullanacağınız ekipmanların da mutlaka kedinize uygun olması ve onu strese sokacak malzemelerden oluşmaması gerekir. Aynı zamanda sağlık açısından sakıncası olmayan materyalden üretilen kedi tarakları son derece faydalı olacaktır.

Kediyi Stresten Uzak Tutmak

Kediyi strese sokmamak tüy dökülmesini önlemek için en önemli unsurlardan biridir. Eğer kediniz ev ortamında olsa bile çevresel faktörler yüzünden sık sık strese giriyorsa, istemeden de olsa tüy dökmesi hızlanacaktır. Kedinizin ani bir şekilde normalden daha fazla tüy döktüğünü fark ettiyseniz onun stres seviyesini düşürmeniz gerekebilir. Bu yüzden kedinize evde stres yaratabilecek diğer evcil hayvanlar, çocuklar veya misafirler gibi unsurlara karşı önlem almanız tavsiye edilir. Bu şekilde kaliteli ve konforlu bir yaşam alanı sunduğunuzda kedinizin tüyleri sağlıklı kalacak ve az dökülecektir.

Kediyi Düzenli Olarak Muayene Ettirmek

Kediyi düzenli veteriner muayenesine götürmek, evcil hayvanınızın sizinle birlikte sağlıklı ve uzun yaşaması için çok önemlidir. Tıpkı insanlar gibi kediler de belirli dönemlerde sağlık sorunları yaşayabilir. Bu sorunların arkasında yatan sebepleri erken teşhis edebilmek için düzenli aralıklarla veteriner muayenesinden geçmeleri önemlidir. Eğer kedinizi sık sık veterinere götürürseniz tüy dökmesi durumunda yapılması gerekenleri bizzat veteriner hekim gözetiminde önceden gerçekleştirebilirsiniz.

Kediye Sağlıklı Bir Ortam Hazırlamak

Kediye sağlıklı bir yaşam alanı hazırlamak sadece kedi ekipmanlarının kalitesi ile ölçülmez. Kedinin yatağı, tuvaleti, kumu, oyuncakları gibi mamaları da kaliteli ve sağlıklı içeriğe sahip olmalıdır. Kedinizin genel yaşam koşullarına dikkat etmediğiniz takdirde çeşitli sağlık sorunları yaşaması kaçınılmaz olur. Bu süreçte de kedide görünen ilk belirti ani tüy dökmesi olacaktır. Normal şartlarda az miktarda tüy döken kediniz bir anda ciddi bir tüy dökme sorunu yaşıyorsa yaşam kalitesi düşük demektir. Kedi tüy dökülmesi durumunda bakım koşullarına mutlaka dikkat edilmelidir.

Ayrıca Bakınız: Kedim Fare Yedi, Ne Yapmalıyım?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap