Kediler Öpülmekten ve Sarılmaktan Hoşlanır mı?

Kediler Öpülmekten ve Sarılmaktan Hoşlanır mı?

Kediler öpülmekten ve sarılmaktan hoşlanır mı? Köpek, insanın en iyi arkadaşı olarak kabul edilir. Gerçek şu ki, kediler de tıpkı onlar gibi sevgi dolu yoldaş. Kürk burunların insanlarla kucaklaşması, aşikâr bir şefkat belirtisidir. Ama hepsi bu değildir. Bu sevimli kedi davranışının altında öpülmeleri ve sarılmaları vardır. Peki, severler mi? Bu yazıda bunu öğrenebilirsiniz.

Çoğu kedi, istedikleri zaman kucaklaşmayı seçebilmeleri koşuluyla, insanlarla kucaklaşmayı sever. Bu neden böyle ve kadifemsi kucaklamanın arkasındaki sebepler nelerdir?

Kediler Sıcaklık ve Güvenlik İçin Kucaklaşır

Yavru kediler vücut ısılarını yalnızca yaklaşık üç haftalıkken düzenleyebilirler. O zamana kadar anne kedilerine ve kardeşlerine çok sıkı sıkıya sarılmaya muhtaçtırlar. Sarılmanın amacı soğumamaktır.

Daha sonra bile, kediler dinlenmek için en sıcak yerleri aramayı sever. Burası özellikle en sevdikleri kişinin kucağında güzeldir. Kedinizin iyiliği için sıcaklık kadar önemli olan güvenliktir. Vahşi doğada, örneğin daha büyük yırtıcı hayvanlar gibi çeşitli tehlikelere maruz kalır. Bu nedenle, her zaman tetiktedir ve bilinmeyen en ufak bir ses veya koku ile kaçmaya hazırdır.

Güvenli bir yerdeyken rahatlayabilir ve uyanıklığının biraz azalmasına izin verebilir. Kediniz sizinle çok kucaklaşırsa, kendinizi güvende hissedecek ve size yüzde yüz güvenebileceğini bilecektir. Kediler ayrıca kedilerle ve diğer evcil hayvanlarla sıcak oldukları ve kendilerini güvende hissettikleri yerde kucaklaşırlar.

Kedi Kucaklaşmak İster: Sevgi İfadelerine Dikkat

Kediler öpülmekten ve sarılmaktan hoşlanır mı? Bununla birlikte, kedilerin insanlara kucaklaşması her zaman tamamen fedakârca değildir. Sıcaklık ve güvenliğin yanı sıra dikkat çekiyorlar. Ve buna, örneğin aç veya susuz olduklarında, çöp kutularının tekrar temizlenmesi gerektiğinde, oyun oynadıklarında veya dışarı çıkmak istediklerinde ihtiyaçları vardır.

Kediler, biz insanların, sarılmaya geldiklerinde ihtiyaçlarını karşılamaya hazır olduğumuzu çabucak öğrenir. Dikkat sarılmaya genellikle miyavlama ve talebi vurgulamak için pençe dürtmesi eşlik eder.

Dikkat! Kediniz normalde kucaklaşmazsa ve görünürde bir neden olmadan aniden yapışkan davranışlar sergiliyorsa, onu önlem olarak veterinere götürün – sizi ağrı veya hasta olduğu konusunda uyarmak isteyebilir.

Kediler Öpülmekten ve Sarılmaktan Hoşlanır mı? Sarılmaktan Hoşlanmayan Kediler

Öte yandan, insanlarla kucaklaşmayı sevmeyen kediler de var. Bunun çeşitli nedenleri olabilir. Bazı kürk burunlar, kişiliklerine göre ayrılmıştır ve kucaklanmalarına gerek yoktur.

Kedinizin bebekken yeterince sosyalleşmemiş olması ve insanlarla olumlu bir teması olmaması da mümkündür. Bu durumda içgüdü, onları insanların potansiyel bir tehlike olduğu konusunda uyarır, bu nedenle önlem olarak utangaç olmayı tercih ederler. Kadife pençeler insanlarla kötü deneyimler yaşamışsa, onların varlığında özellikle endişeli hale gelirler.

Bu durumda, hayvanınız öncelikle sizin bir tehdit olmadığınızı öğrenmelidir. Ama kediler kucaklaşmak için eğitilebilir mi? Bu soruyla ilgili olarak, kedinizi hiçbir şey yapmaya zorlamamalı, onu yalnız bırakmamalı, sakin ve rahat kalmalısınız.

Evcil hayvanınıza, size yeterince güvenmesi için ihtiyaç duyduğu zamanı ve yeri verin. Günlük yaşamın olabildiğince rutin olduğundan emin olun ve kedinizin yanında gürültüden kaçının. Böylelikle dört ayaklı arkadaşınız hazır olduğunda size tek başına yaklaşacaktır.

Örnek durum: Kanepede rahat edin ve bir kitap okuyun – bu şekilde kediniz sizi gözlemleme, değerlendirme ve size yaklaşma hızını belirleyebilir. Ek olarak, onunla çok oynayarak, nazikçe konuşarak ve ikramlar sunarak güvenini artırabilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap