Kedilerin Mutfak Tezgahına Çıkması Nedenleri

Kedilerin tezgahına çıkması onların oldukça meraklı canlılar olmasından kaynaklanmaktadır. Kediler mutfak tezgahı gibi yüksek yerlere çıkmaktan çok hoşlanırlar. Fakat kedi sahipleri kedilerin tezgaha çıkmasından genellikle pek hoşlanmazlar. Kedilerin tezgaha çıkması çoğu kişi için hijyenik kabul edilmez. Bu nedenle kedilerin evdeki bazı alanlara yaklaşmamalarını istemek gayet doğaldır. Kediler çoğunlukla eğitilemeyen canlılar oldukları için tezgaha çıkma huylarından vazgeçmeleri zor olmaktadır. Peki kedilerin neden mutfak tezgahına çıkmaktan çok hoşlandıklarını biliyor musunuz?

Kedilerin Mutfak Tezgahına Çıkması Nedenleri

  • Kediniz tezgah üzerinde bulunan herhangi bir yiyeceğin tadına bakmak istiyor olabilir.
  • Mutfak tezgahı ya da masa kedinizin yolu üzerinde olabilir.
  • Kediniz sadece sıkıldığı için tezgahın üzerine çıkmak istiyor olabilir.
  • Kedilerin tezgahın yüksekliğinden keyif alıyor olabilir.
  • Kediniz dinlenmek içi tezgahın üstüne çıkıyor olabilir.
  • Mutfak tezgahında bulunan musluktan su damlıyor olabilir. Kediler musluktan su içmeye bayılırlar.

Kedilerin Mutfak Tezgahına Çıkmasını Nasıl Önlersiniz?

Mutfak tezgahları kedilerin sık tercih ettiği ve aktivite alanı olarak kullandıkları bir alandır. Kedilerin tezgaha çıkması sizin yemek yapmanıza ya da temizliği sağlamanıza engel olabilmektedir. Özellikle evde ki diğer bireyler ya da misafirler bu durumdan oldukça rahatsız olabilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için kedinize tezgahın üzerine çıkmamayı öğretmelisiniz. Kullanabileceğiniz bazı farklı yöntemler kedinizi tezgahtan uzak tutmaya yarayabilir.

Kedinize Farklı Oyun Alanları Oluşturun

Kedinizin tezgahın üzerine çıkmasından rahatsızsanız öncelikle enerji ihtiyacını gidereceği oyun alanları oluşturmayı denemelisiniz. Kediler sahiplerine sıkıntı yaratmak için tezgaha çıkmazlar. Tırmanmak ve yüksek yerlere çıkmak kedilerin doğalarında vardır. Bu nedenle bir kedi ağacı alarak işe başlayabilirsiniz. Böylelikle kediniz mutfak tezgahı yerine kedi ağacına tırmanmaya başlayabilir. Kediniz her kedi ağacına çıktığında onu ödüllendirmeyi deneyebilirsiniz.

Kedi Uzaklaştırıcı Spreyler Kullanın

Bu spreyler içinde bulunan kokular sebebiyle kedinizi belli bölgelerden uzak tutacaktır. Kedi uzaklaştırıcı spreyi, kediniz tezgaha çıkmaktan vazgeçene kadar tezgah üzerine uygulayabilirsiniz. Uzaklaştırıcı sprey almak yerine evdeki malzemelerden de faydalanabilirsiniz. Tezgahınızı beyaz sirke ile silerek ardından nane yağı damlatabilirsiniz. Kediler bu kokulardan hoşlanmadıkları için tezgaha çıkmak istemeyeceklerdir. Kediler narenciyelerden de nefret ederler. Tezgahın üzerine portakal ya da limon kabukları bırakabilirsiniz.

Kedinizi Sesli Olarak Uyarın

Kediniz her tezgaha çıktığında hayır diyebilir ya da el çırpma gibi bir hareket kullanabilirsiniz. Bunu devamlı hale getirdiğinizde kediniz bu hareketli azarlama olarak algılayacaktır. Fakat kedinize yüksek sesla bağırmak sizden soğumasına sebep olabilir. Ses tonunuzu iyi ayarlamalısınız.

Çift Taraflı Bant Kullanın

Kediler üzerlerine yapışan herhangi bir şeyden nefret ederler. Bu nedenle tezgaha çıkmalarını engellemek için çift taraflı bant kullanabilirsiniz. Tezgahın üzerine parçalar halinde ya da şeritler şeklinde bandı yapıştırmalısınız. Kediniz bandın ne olduğunu anlamaya çalışırken patilerini ve burnunu kullanacaktır. Bu sırada bant kedinizin patilerine ya da burnunu yapışarak onu rahatsız edecektir. Böylece kediniz tekrar tezgahın üstüne çıkmak istemeyecektir. Bandı iki hafta kadar süreyle tezgahta tutmanız fayda sağlayabilir. Kediniz kısa süre içerisinde tezgahın üzerinde rahat edemeyeceğini anlayacaktır.

Musluğunuzu Tamir Ettirin

Kediler musluktan su içmekten hoşlanırlar. Eğer damlayan bir musluğunuz varsa kediniz bu nedenle tezgaha çıkıyor olabilir. Musluğunuzu tamir ettirmeniz ya da değiştirmeniz durumunda kedinizin tezgaha çıkması için bir nedeni kalmayabilir. Kediler musluktan taze su içebildikleri için hoşlanmaktadır. Kedinizin suyunu taze tutmaya çalışın ya da vakit bulamıyorsanız kedi su pınarı satın almayı deneyin.

Kedinizi Kesinlikle Cezalandırmayın

Kedinize tezgaha çıktığı için ceza vermemelisiniz. Kediler ceza ve davranışları arasında ki bağlantıyı kuramazlar. Bu nedenle onlara asla sözlü ya da fiziksel şiddet uygulamamalısınız. Aksi takdirde kediniz insanlardan korkmaya başlayacaktır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap