Kediler Nasıl Çiftleşir? Kedilerin Kızgınlık Dönemleri

Kediler nasıl çiftleşir? Kedilerin çiftleşmesi için belli şartların sağlanmış olması gerekir. Örneğin iki kedinin de kızgınlık döneminde olması şarttır. Aksi takdirde sağlıklı bir çiftleşme gerçekleşmeyebilir. Kızgınlık döneminde olmayan dişi kediler çiftleşmenin gerçekleşmemesi için çaba gösterebilir. Bu durumda da çiftleşme beklenildiği gibi sağlıklı ve nitelikli şekilde gerçekleşmez. İki kedinin de kızgınlık döneminde olması çiftleşmenin gerçekleşmesi için en önemli koşuldur. Peki, kediler nasıl çiftleşir

Kediler Nasıl Çiftleşir? 

Kedilerin çiftleşmesi konusunda dikkat edilmesi gereken belli hususlar vardır. Bu hususlar dikkate alındığı zaman kedilerin çiftleşmesi daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca kedilerin çiftleşmesi de doğru şekilde gerçekleşmelidir. Kedilerin cinsine, erişkinliğine ve sağlık durumuna göre çiftleşmenin uygun olup olmadığına karar verilmesi gereklidir. Bunun için veteriner desteği almak önemlidir. Yapılan kontroller sonucunda kedinizin çiftleşmek için uygun olup olmadığını görmeniz mümkün olabilecektir. 

Kedilerin Çiftleşmesi İçin Uygunluk Kontrol Edilmeli

Kedinizin çiftleşmek için uygun olup olmadığının kontrol edilmesi gerekir. Kedinizin sağlık durumunun ve yaş gibi özelliklerinin çiftleşmek için uygun olup olmadığı kontrol edildikten sonra çiftleşeceği kedi ile ilgili gerekli bilgileri de edinmeniz önemlidir. Çiftleşeceği kedinin aşılarının olması, cinsi, çeşitli rahatsızlıkları göz önünde bulundurulmalıdır. Bu durumlar kedilerin çiftleşme için uygun olup olmadığının tespit edilmesinde önemlidir. 

Kedilerin kızgınlık döneminde olması da çiftleşme için uygun olup olmadıklarını gösterir. Kızgınlık döneminde olan dişi ve erkek kedilerin çiftleşmesi çok daha sağlıklı olacaktır. Bu şekilde gerçekleştirilen çiftleşmelerin sonucunda daha yüksek hamilelik oranı mevcuttur. Aksi halde dişi kedinin çiftleşmekten kaçınması ya da erkek kedinin çiftleşmek istememesi mümkündür. 

Kedilerde Çiftleşme Nasıl Gerçekleşir?

Kedilerin çiftleşmesi için erkek kedi dişi kediye çiftleşme mesajı verir. Bu genellikle kedinin kulaklarının yalanması ya da sürtünmedir. Dişi kedi çiftleşmeye izin verdiği durumda çiftleşme rahatlıkla gerçekleşir. Erkek kediniz dişi kediyi koklar. Sonrasında dişi kedi çiftleşme için uygun pozisyonu alır. Erkek kediler çoğu zaman dişi kedileri ensesinden ısırma eğilimi içindedirler.

Erkek kedi ve dişi kedinin cinsel birleşmesi bu aşamada gerçekleşir ve saniyeler içinde biter. Dişi kedinin çoğu birleşme sonucunda hırçınlaşması mümkündür. Bu aslında erkek kedinin boşaldığı anda dişi kedinin acı hissetmesinden kaynaklıdır. Bu şekilde çiftleşmenin gün içinde birkaç kez tekrarlanması gerekir. Ancak bu şekilde dişi kedinin hamile kalması mümkün olacaktır. Çoğu zaman tek bir çiftleşme hamile kalmak için yeterli olmaz. 

Kedilerin çiftleşmek için istekli olması, kızgınlık dönemine bağlıdır. Kedilerin ikisi de kızgınlık dönemindeyse sorunsuz şekilde çiftleşme gerçekleşecektir. Çiftleşme sırasında dişi kedinin agresif tavırlar sergilediğini görürseniz müdahale etmemenizi öneriyoruz. Birkaç saniye kadar süren çiftleşme sonrasında dişi kedinin sakinleşmesi mümkün olacaktır. 

Kedilerde Çiftleşme Dönemi Nasıl Anlaşılır?

Kedilerin çiftleşmek için hazır oldukları, kızgınlık döneminde gösterdikleri belirtiler ile anlaşılır. Kızgınlık döneminde kedilerde davranış bozuklukları sıklıkla gözlemlenir. Bu davranış bozuklukları evin içine idrar yapma, saldırganlık, sürekli miyavlama gibi davranışlar olur. Özellikle de dişi kediler dışarıdaki kedilerin kokusunu aldıkları ya da onları gördükleri zaman sürekli olarak miyavlayabilirler. 

Kedilerin evdeki nesnelere sürtünmesi, poposunu havaya kaldırması, huysuz şekilde hareket etmesi de kızgınlığın bir belirtisidir. Dişi kedilerin kızgınlık döneminde olması, çiftleşmenin gerçekleşmesi için çok önemlidir. Erkek kediler ise genellikle çiftleşmek için kediler kadar hazırlıksız değillerdir. Kızgınlık döneminde olan kedilerin çiftleştirilmesi, daha etkili bir çiftleşme için oldukça önemlidir. 

Çiftleşme döneminde olan dişi kediler ciddi belirtiler ile bunu gösterirler. Bu dönemde kedinizin çiftleşmesini istemiyorsanız sokağa çıkarmamanız, diğer kediler ile bir araya getirmemeniz tavsiye edilir. İstenmeyen gebeliklerin meydana gelmemesi için kızgınlık döneminde kedinizi diğer kediler ile görüştürmez ve kısırlaştırırsanız etkili bir önlem almış olursunuz.

Kedinizi eş arıyorsanız bu linkten kedi eş arayanlara ulaşabilirsiniz.

https://petyasam.com/e_tur/kedi-es-ilanlari/

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap