İlk Defa Kedi Sahibi Olacakların Bilmesi Gerekenler

İlk defa kedi sahibi olacakların kedi bakımına, kedilerin hastalıklarına, kedilerin ihtiyaç ve isteklerine yönelik bilgi sahibi olması gerekir. Bu bilgiler ışığında yavru ya yetişkin bir kedinin sahiplenilmesi ve sağlıklı şekilde büyütülmesi mümkündür. Kedilerin de insanlar gibi farklı ihtiyaç ve istekleri ya da hastalıklar ve gereksinimleri olabilmektedir. Bunları bilerek bir kedi sahiplenmek ve ayrıca hayatlarının da eski düzeninde olmayacağını bilmek, ilk defa kedi sahiplenecek olanların farkında olması gereken durumlardır. Peki, ilk defa kedi sahibi olacakların bilmesi gerekenler nelerdir?

İlk Defa Kedi Sahibi Olacakların Bilmesi Gerekenler Nelerdir?

İlk defa kedi sahibi olacakların bilmesi gereken önemli noktalar aslında genel anlamda kedilerin en iyi şekilde bakılması, büyütülmesi ve beslenmesi için yapılması gerekenleri içerir. Bireyler evlerini, yaşamlarını ve günlük işlerini kedilerine uygun hale getirmeli ve hem maddi hem de manevi olarak bir kedi sahiplenmeye hazır olmalıdır. Bu sayede kedinin yeni evinde mutlu ve sağlıklı şekilde büyüyüp yaşaması mümkün olabilir. Kedi sahiplenmek aslında bir bebek bakmaktan farksız olarak görülebilir çünkü bireyin yaşamında büyük bir değişim yaşaması söz konusudur ve bunun dışında kedilerin de ilgiye ihtiyaç duyması, evde yeni bir bireyi olması gibidir.

Kedilere Uygun Ev Düzeni: Değişecek Olan Düzen

İlk defa kedi sahiplenecek olanların yaşamlarında büyük bir değişim olacağını bilmesi gerekir. Kedilere uygun şekilde evin düzenini değiştirmek gerekebilir, dekoratif ürünlerin pek çoğunun ortadan kaldırılması gerekebilir ya da en basit şekilde eve yeni gelecek olan evcil dostunuz için bir alan oluşturmak amacıyla bazı eşyaları kaldırmanız gerekebilir. Bu nedenle de öncelikli olarak yaşamınızın ya da düzeninizin buna uygun olup olmadığını gözden geçirmeniz gerekir.

Yeni Kediniz İçin Maddi Yeterlilik

İlk defa kedi sahiplenecek olanlar, bu durumda maddi bir sorumluluk da olacağını bilmelidir. Maddi sorumluluklar genel anlamda kedinin sağlığı ya da bakımı ile ilgili olacağı için tamamının son derece gerekli olduğunu söylemek mümkündür.

Kedinize Alınacak Olan İhtiyaçların Neler Olduğu

Kedi sahiplenecek olanların öncesinde bir ihtiyaç listesi hazırlaması ve kedinin eve girdiği andan itibaren ihtiyaç duyacağı tüm ürünleri bilmesi gerekir. Bunlar yatak, mama ve su kabı, tuvalet gibi öncelikli ürünler de olabilir; oyuncak, tırmalama direği ve benzeri ürünler de olabilir. Bu ürünlerin tamamının hangi amaca yönelik olarak alınacağı ve nasıl seçilmesi gerektiği de bilinmelidir.

Kedi Bakımı

Kedi sahiplenecek olan bireylerin kedi bakımına dair detaylı bilgi sahibi olması gerekir. Örneğin kedinin nasıl yıkanabileceği, tırnaklarının nasıl kesilebileceği, tüylerinin ne zaman taranması gerektiği gibi detayların yanı sıra kedilerin hangi yiyecekleri yemesi ya da yememesi gerektiği gibi önemli durumlar da ayrıca bilinmelidir. Bu şekilde sağlıklı ve bakımlı bir kedi ile beraber yaşamak mümkün olabilir.

Kedinizin Yaşayabileceği Hastalıklar

Kedi sahiplenecek olanların kedilerin sahip olabileceği hastalıkları, sağlık sorunlarını bilmesi büyük öneme sahiptir. Örneğin basit bir tüy dökülmesi probleminin hangi hastalıkların belirtisi olabileceğinin bilinmesi ya da grip ve benzeri hastalıkların nasıl belirtiler gösterdiğinin bilinmesi önemlidir. Bu sayede kedilerin herhangi bir rahatsızlığı olduğu zaman kısa sürede anlaşılabilir ve anında tedavi edilebilir. Aynı şekilde bazı durumların da tehlike yaratmayacak basit faktörler olduğunun bilinmesi, panik yapmadan kedilerin takip edilmesini de gerektirebilir. Bu nedenle de kedi sahiplenmeden önce kedilerin sahip olabileceği hastalıklar ve belirtilerinin bilinmesi öneme sahiptir.

Yeni Kediniz Verilmesi Gereken Eğitim

Kedilerin karakterlerinin ve davranışlarının gelişimi için eğitime ihtiyaçları vardır. Bu nedenle de kedi eğitimine dair bilgi edinmek ve sahiplenilen kediyi de bu şekilde doğru davranışlara yöneltecek şekilde eğitmek gerekir. Kedi sahiplenmeden önce nasıl kedi eğitimi uygulanabileceğini ve hangi konularda kedilerin nasıl eğitildiğini bilmek önemlidir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap