Kedilerin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Kedilerin cinsiyeti nasıl anlaşılır? Kediler de davranış izleyerek cinsiyet belirlemek oldukça zordur çünkü iki cins de benzer davranışlar sergilemektedir. Bu nedenle davranışları ne kadar izlense de bu yöntem yanlıştır. Aslında genel olarak insanlar kedilerin cinsiyetini anlamak için doğru yolu biliyorlar ancak yavru kediler de bu yöntem ile kedilerin cinsiyetini öğrenmeniz birkaç haftanızı alır çünkü üreme organları henüz gelişmemiş olur.

Kedilerin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Kedilerin cinsiyetini anlamanız için birkaç farklı yöntem de mevcuttur. Kedinize dikkatli şekilde yavaşça yaklaşın, kedinizin cinsiyetini öğrenmek için kediyi ellerinizle kavrayıp yukarı kaldırmanız gerekmektedir. Fakat kedilerde ele gelme alışkanlığı farklılık gösterir ve sevmeyebilirler ve öyle durumlarda kediler genellikle gerilmesine neden olur. Sakinleşmesi için kediye zaman vermeniz gerekebilir ve bir süre sonra yere oturup kedinizin elini koklamasına izin verin, eğer sinirliyse, diğer adıma geçiniz. Diğer adımda kedi cinsiyetini öğrenmek için yine kediyi tutup kaldırın ve onu kucaklayınız. Bu esnada kuyruğunu kaldırıp üreme organını görüp kedinin cinsiyetini öğrenebilirsiniz veya sandalyede veya olduğu yerde bunu yaparak kedinizin cinsiyetini öğrenebilirsiniz. Çok rastlanmasa da kediniz kuyruğunun kaldırılmasına karşı koyup diretiyorsa kuyruk ile sırtın birleştiği bölgeyi kaşımayı deneyiniz.

Erkek Kedi ve Dişi Kedi Nasıl Anlaşılır?

Erkek kedi ile dişi kedi arasında ki en büyük farklılığı, kuyruğunun altında ki bölgeyi kontrol ederek öğrenilebilirsiniz. Üreme organları Kedi cinsiyeti belirlemede en önemli ve en doğru faktördür. Erkek kedilerde anüs, testis torbası, penis bulunurken dişi kedilerde sadece anüs ve idrar yolu mevcuttur. Dişi kediler de idrar yolu açıklığı dikey ve yarık olarak gözlemlenmektedir. Ayrıca dişi kedilerde anüs ile idrar yolu arasında ki açıklık mesafesi kısa olup ortalama 1,3 cm gibi bir rakamdır. Erkek kedilerin anüsü ile idrar yolu açıklığı ayrı şekillerde  en az 2,5 cm’dir. Yavru kedilerde ise 1,3 cm’dir. Bu veriler ile erkek ve dişi kedileri anlayıp kedilerin cinsiyetini bulabilirsiniz, bundan sonrası daha detaylı bilgilerdir.

Erkek kediler de testis torbaları tüy ile kaplanmış şekildedir ve diğer unsur da iki tane testise sahip olmalarıdır. Testisler hakkında boyut vermek gerekirse, boyutlarda farklılık gözükse de ortalama olarak kiraz çekirdeği boyutunda demek makul bir cevap olur. Testis torbası arka taraftan belirgin olarak görülebilir ve bir çift yumru şeklinde gözükmektedir. Bu da kedi cinsiyetini öğrenme konusunda size fayda sağlayabilir. Bazı durumlarda örnek olarak kedilerin tüyleri uzunsa bunu görmek zorlaşır. Böyle durumlarda tüyleri ıslatarak görebilme imkânınız vardır. Kedi kısırlaşmış olsa dahi testis torbaları daima mevcuttur. Fakat normalin aksine oldukça küçük haldedir. Erkek kediler de penis, testis torbasının ve orda bulunan derinin alt tabakasında bulunur.

Kediler de Cinsiyet Belirlemenin Farklı Yolları

Kedilerin cinsiyetini anlamak için sizlere ilginç gelecek bir yöntemden bahsetmek gerekmektedir. Bu yöntem her ne kadar %100 gerçek sonuçlar vermese de bilmenizde fayda var. Eğer kediniz yeni doğum yaptıysa kedilerinizin renklerine bakarak cinsiyetlerini tahmin etmeniz mümkündür.

Bazı kedilerin renkleri daima cinsiyetine özgü şekildedir. Bu da kedi cinsiyetini anlamanıza yardımcı olmaktadır. Kedinizde ki tüyler üç renk (beyaz, sarı, siyah) şeklinde veya kaplumbağa desenli ise o kedilerin dişi olma oranı yüksektir. Daha turuncu, kızıl renkli kedilerde erkek olabilir fakat sadece renklerine bakarak kedilerin cinsiyetini öğrenmeniz doğru ve sağlıklı bir bilgi olmaz. Bu şekillerde kedilerin cinsiyeti tam belirlenemez. Eğer davranışlarına bakarak kedinizin cinsiyetini öğrenmek isterseniz kısırlaştırılmamış kediler de davranışa bakarak bunu söylemek daha kolaydır.

Doğal davranarak cinsiyetlerinin özelliklerini daha doğru şekilde yansıtırlar. Kısırlaştırılmamış erkek kediler dişi kedilere göre daha agresif davranırlar. Ayrıca kafaları büyük ve derileri oldukça kalındır. Genellikle dolaşmayı severler ve günlerce dolaşa bilirler. Genellikle kendi yaşam bölgelerini keskin koku bırakarak işaretlerler. Dişi kediler de erkek kedilere oranla etrafa koku bırakması düşük ihtimaldir. Bu farklılıklar kedi cinsiyeti belirlemenize yardımcı olsa da unutmayın kedi cinsiyetini belirlemenin en doğru yolu üreme organlarının kontrolüdür.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap