Kedilerin Sevgisini Gösterdiği İşaretler Nelerdir?

Kedilerin Sevgisini Gösterdiği İşaretler Nelerdir?

Kedilerin sevgisini gösterdiği işaretler şunlardır:

Yavaşça Gözlerini Kısması ve Kırpması

Kedilerin gözlerini yavaşça kısması ve kırpması en önemli sevgi göstergelerindendir. Kediler yabancıları tehlike olarak gördüğü için başka kedilerle karşılaştığında gözlerini fal taşı gibi açarak uzun uzun bakışır. Kedi öpücükleri diye nitelendirilen göz kırpması ise şefkat ve memnuniyet göstergesidir. Dilerseniz evcil hayvanınızın gözlerini kısma ve kırpmasını bir oyuna çevirebilir; siz aynı şekilde gözlerinizi kısarak ona karşılık verebilirsiniz.

Kediniz Size Karnını Gösteriyorsa

Kedinizin karnını göstermesi diğer sevgi göstergelerindendir. Çoğu hayvan gibi kediler de hassas olan karın bölgesini herkese göstermek istemez. Bu bölgeleri sırtına göre daha yumuşak yapıda olduğu için kendilerini güvende hissetmedikleri anlarda vücudunu koruma altına alırlar. Kediler,  rahat ve güvende olduklarını hissettiklerinde yuvarlanarak karınlarını göstermekten çekinmezler. Kedinizin karın bölgelerini size göstermesi sizi sevdiğinin ve size güven duyduğunun önemli bir işaretidir.

Kedinizin Kendini Temizlemesi

Kedinizin kendini temizlemesi de hayvanınızın sizi sevdiğini gösterir. Kediler sadece kendini sürekli temizleyerek yalama içgüdüsü göstermez.  Kendilerini stresten arındırmak ve aynı ortamda bulundukları kişi ile sevgi bağını güçlendirmek için yalanırlar. Kediniz önünüzde her yerini yalıyorsa kendini güven içinde hissederek aileden sayıyor demektir.

Kediniz Burnunu Size Sürüyorsa

Kedinizin burnunu sahibine sürmesi önemli sevgi belirtilerindendir. İnsanlarla bu şekilde anlaşmak tepki çekmenize sebep olabilir. Fakat kendiniz için bu gibi hareketler sevginin önemli göstergelerindendir. Bu özel selamlaşmayı sizinle yaparak yüz bölgesindeki feromanlarını size sürer. Bu şekilde aidiyet duygusu kurar.

Kedinin Sürekli Yanınızda Olması

Kedinin sürekli sahibinin yanında yer alması da güçlü bir sevgi göstergesidir. Kediniz sizi sürekli odadan odaya takip ediyor, sizinle sürekli vakit geçirmek istiyor, uyuduğunuz odada uyuyorsa sizinle ilgileniyor demektir. Fiziksel olarak sevgisini göstermeyen kediler sahiplerinin yanında olduklarını göstermek için sahiplerinin yanından ayrılmazlar.

Kediniz Küçük bir lsırık Alıyorsa

Kedinizin küçük ısırık alması, sizi incitmeyecek şekilde ısırması size olan sevgi hislerinin göstergesidir. Kedilerin sevgisini gösterdiği işaretler içinde yer alan, kedinizin sizin oynarken elinizi küçük ısırıklar atması oldukça dikkat çeker.

Kedinizin Size Hediye Getirmesi

Kedinin sahibine hediye vermesi kendi dünyasında gösterdiği yüce bir sevgi işaretidir. Günün birinde sevimli kedi dostunuz kapı eşiğinde bir fare ya da ölü bir kuş getirirse, tepki vermeden sizin için avlanıp hediye getirdiğini anlayabilirsiniz. Bu gibi durumlar kedilerin dünyasında sevgi belirtisi olarak görülür.

Kediniz Mırlıyorsa

Kedilerin mırlanması mutlu olduklarını sevgi içinde olduklarını gösterir. Onları sevdiğinize,  ilgilendiğinizde mutlu olduklarını göstermek için mırlama eğilimi gösterirler. Mırlamanın kuvveti, şiddeti mutluluğun büyüklüğü ile doğru orantılıdır.

Yukarıda belirtilenler dışında kedinizin sizden hoşlandığını şu şekilde anlayabilirsiniz:

 • Kafa atar
 • Bacağınızın etrafında kıvrılır
 • Size karnını gösterir
 • Mırıldar
 • Size hediyeler getirir
 • Sizi kemirir
 • Sizi sürekli takip eder
 • Sizi yalar
 • Patileriyle sizi okşar 
 • Size göz kırpar
 • Dizlerinizi yoğurur, yuvarlanır kucağınızda olmak ister
 • Sizi gördüğünde esner ve gerinir
 • Dışarı çıkacakken kapının önünde durur.

Kedinizin Sosyalleştiğinden Emin Olun

Kedilerin sosyalleştiğinden emin olma evcil hayvanınızın size olan sevgisini en iyi şekilde görmenize yardım eder. Kediler insanları sevebilir fakat herkese istenildiği düzeyde sevgisini gösteremeyebilir. Kedinizi genç yaştan itibaren sosyalleştirerek çevresiyle uyumlu hale getirebilir; sevgi davranışlarını da iyi göstermelerine yardım edebilirsiniz. Yavru kediler yaşamlarının ilk 2 – 9 haftasında aile bireyleriyle yaşayarak onlara güvenme eğilimi gösterir. Bu aşamada hassas bir dönemden geçen kediler bir sonraki yaşamlarında insanlara güvenme konusunda daha açık hale gelerek sevgilerini sorunsuz ve rahat şekilde gösterirler. Bu nedenle veteriner hekimler en hızlı bağlanma için kedinizi ilk 9 haftalık dönemde sahiplenmeniz gerektiğini tavsiye eder. 9 haftalık hassas dönemden sonra evcil hayvanınız güvenmeyi öğrenerek çevresi ile sosyal hale gelir. Bu süreç biraz daha yavaş ilerlediği için kedi sahiplerinin muhakkak özverili, sabırlı, hassas davranmaları gerekir. Her ne kadar kedileriniz evcilleştirilmiş olsa da insan bakımı olmadan bağımsız, rahat ve güvenli şekilde yaşayamazlar. Herhangi bir sokak kedisinin sahiplenerek onların sosyalleştirdiğinizde sevgi,  güven davranışlarını zahmetsiz, rahat şekilde kazandıklarını görürsünüz.

Dışarıda yaşayan kediler insanlara çok fazla maruz kaldığı için daha kolay ve hızlı şekilde sosyalleşir. Evcil hayvanlarınıza kısa bir eğitim verdikten sonra onlarla iletişim kurmanız daha kolay ve güvenli hale gelir. Kedinizi sosyal hale getirerek insanlarla güvenli, sağlıklı, sevgi dolu bir ilişki geliştirmelerine destek olabilirsiniz. Evcil hayvanınızın umursamaz tavırları kimi zaman sahiplerini üzse de bu davranışları onların doğal hareketleridir. Kedinizin size olan sevgisini göstermek için kullandığı pek çok farklı yöntem bulunmaktadır. Kediler sevgi davranışlarıyla öne çıkan özel canlılardır. Çevreleri ile uyumluluk gösteren kediler kendi istekleri doğrultusunda tepki geliştirirler. Kediler sahiplerine olan sevgilerini özel,  farklı şekilde gösterirler. Kedi sahipleri kedilerin sevgi dolu hareketlerinin farkına varması için onları iyi tanımalıdır. Kucak kedisi olmayan kediler sizinle sarmaş dolaş yaşamaktan hoşlanmayacaktır. Bu sizi sevmediği anlamına gelmez. Kedilerin sevgisini gösterdiği işaretler, belirtilere baktığınızda erkek kedilerin kendine has pek çok sevgi davranışı geliştirdiğini görürsünüz.

Ayrıca Bakınız: Kedilerin Doğum Yaptığı Zaman Aralığı Nedir?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap