Kediler Kutuları Neden Sever?

Kediler kutuları neden sever? Kedinizin çok oyuncağı ve bir kedi evi olmasına rağmen basit bir ayakkabı kutusunda ya da kolide yattığına çok kez şahit olmuş olabilirsiniz. Hatta internette kedilere satın alınan oyuncakların bir kenara bırakılıp da kutular ile oynandığı da sıklıkla görülmüştür. Bu durum kedinizin keşfetme isteği ile yakından ilişkili olsa da farklı nedenlerden dolayı da kedinizin kutuları sevmesi mümkündür. Kediler kutuların içine girip yatmaktan ve kutular ile oynamaktan keyif alırlar. Bu durum hemen hemen her kedi sahibinin yaşadığı keyifli bir andır. Kedinizin basit bir kutu ile saatlerce oynaması ya da onun içinde saatlerce yatması eğlenceli gelir. Bu durumun ise farklı nedenleri mevcuttur. Peki, kediler kutuları neden sever? Kediler için kutuları bu kadar ilgi çekici kılan şey nedir?

Kediler Kutuları Neden Sever?

Kediler kutuları ilgi çekici ve rahat bulur. Bir yatağı olmasına rağmen kutunun içinde yatmak ister. Her ne kadar yatağı daha rahat görünse de kediniz kutu içinde daha huzurlu şekilde uyur. Bu durum farklı temel güdülerden kaynaklanıyor olabilir. Kedinizi bir kutu içinde yatarken gördüğünüzde ona müdahale etmemeniz ve onun rahat şekilde yatmasına izin verin.

Kediler Kutuları Güvende Olma İçgüdülerinden Dolayı Sever

Kedilerin sahip olduğu “güvenli alanda olma dürtüleri”, kedilerin kedisini daha iyi korumada aynı zamanda güvende hissettikleri alanlarda yer almalarına neden olur. Kedinizin yanları açık olan ve tamamen korunaklı görünmeyen yatağında yatmak yerine her yeri kapalı olan bir kutuda yatmayı daha güvenli bulur. Bu onların temel güdülerinden kaynaklanan b ir davranış şeklidir.

Kedilerin doğaları gereği bir av olmamak için çabalarlar. Bu yüzden de kapalı görünen bir kutunun içinde saklanmak, onun için daha güvende hissetmelerine yol açar. Çevreden gelecek olumsuz etkenlerden uzak olmalarını ve saklanmalarını sağlayan kutular, etrafı izlemeleri için de eşsiz bir seçim. Kedinizin bir kutuda yatarak saatlerce etrafı izlediğini ve rahat şekilde uyuduğunu görürseniz bu onun temel saklanma ve güvende olma güdüsünden kaynaklanıyor olur. Ayrıca kediler yalnızca kutularda değil dolapların içinde ve yatakların altlarında da bu şekilde güvende hissedebilirler.

Kediler Stresin Azaltılması İçin Kutularla Vakit Geçirirler

Kediniz ev içinde stres altındaysa bir kutuya saklanmak, onun için odasına çekilmek gibi gelir. Yalnızca kendine ait bir alanda dinlenerek, sinirini yatıştırır. Ayrıca etrafı rahatlıkla gözetleyebileceği bu kutu onun stresinin giderilmesine de katkı sağlar. Yeni bir hayvan ile yaşamaya başlaması, sahibinin bebeğinin olması gibi farklı durumlar onda stres yaratır. Bu durumlarda kedinizi bir kutunun içine gizlenmiş şekilde bulursanız ona müdahale etmeyin. Kendini rahat ve güvende hissettiği bu alanda stresten uzak şekilde dinlenmesine izin verin.

Kediler Sıcak Kalmak İçin Kutular Kullanır

Özellikle de sokak kedilerinin sıklıkla kullandığı bu yöntem kimi durumlarda hayat kurtarıcı olur. Evdeki kediler de üşüdükleri zaman bir kutunun içine girerek sıcak kalmak için saklanabilirler. Kutuları bir ev ya da kendilerine ait bir oda gibi gören kedilerin kutunun içinde gerçekten de vücut sıcaklığını koruması ve dengelemesi daha kolay olacaktır. Bu nedenle de üşüyen kedilerin kutuya girmesine sıklıkla rastlanır.

Sokak kedilerinin sokaklardaki ve parklardaki kedi evlerine girmek yerine sokaklara koyulan kutulara girdiğini görmüşsünüzdür. Bunun nedenlerinden biri vücut sıcaklıklarını korumak olur. Kediler de çok soğuk havalarda üşürler. Bu nedenle de vücut sıcaklıkların korumak onlar için hayati öneme sahiptir. Soğuk kış aylarında kedilerin barınacağı kedi evleri yoksa üretecekleri en temel çözüm bir karton kutuyu kedilerin kullanımına hazır hale getirmek olacaktır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap