Kedilerde Vahşilik Neden Olur?

Kedilerde Vahşilik Neden Olur

Kedilerde vahşilik durumu araştırılması gereken ciddi bir sorundur. Çünkü kedilerde vahşilik hem sahiplerine hem çevrelerine hem de kendilerine zarar verir.

Kedilerde vahşilik, birden bire gelişebilir. Her şey çok yolunda giderken, hiç anlaşılmayan bir sebepten ötürü kediler vahşileşebilir. Önemli olan bu sorunun altında neyin barındığıdır.

Aslında kedilerde vahşilik olayı, yavruyken başlar ve bunun en büyük sebebi kendini koruma iç güdüsüdür. Genellikle küçükken annesiz kalmış kedilerde görülür. Bu kediler çok ürkek, savunmasız ama aynı zamanda da sürekli karşılarındaki diğer kedilere ve insanlara tıslayarak kendilerini savunmaya çalışırlar.

Bu kedilere küçük yaşta davranış kazandırılması gerekmektedir. Küçük yaşta davranış kazandırılmayan kedilerin, vahşi olması doğal bir durumdur ve bu durumun düzelmesi de sahiplerine bağlıdır. Ayrıca bu durumun düzelmesi uzun zaman alır.

Bazı kediler sahiplerine ve davranışlarına çok çabuk adapte olurken, bazı kediler bu duruma alışamaz.

Kedilerde Saldırganlık Neden Olur?

Kedide saldırganlık sebepleri çeşitli konuları içermektedir. Kedilerde görülen saldırganlık hem başka kedilere hem de insanlara ciddi zararlar verebilir.

Genel olarak bakıldığı zaman kedilerde saldırganlık sebepleri şu şekilde sıralanır;

  • Bulundukları bölgeyi tehdit altında hissetmeleri
  • Kedilerin aşırı korkması
  • Kedilerde kaygı ve stres
  • Kedilerde hastalık durumu
  • İstemedikleri davranış ve tavırlarda bulunulması
  • Bulundukları ortamlardaki ani ve sürekli değişiklikler
  • Mekan değişikliği
  • Başka kedilerle aralarında olan rekabet ve üstünlük yarışı gibi nedenler, kedilerde saldırganlığa sebep olur.

Kediler bulundukları bölgeyi kimseyle paylaşmak istemezler. Hatta bazen bu bölgeleri sahiplendiklerini göstermek için oraya belli işaretler bırakırlar. Bunu diğer kediler anlayabilir. Kendi bölgelerine farklı bir kedi ya da hayvan girdiği zaman, saldırgan bir tavır sergilerler.

Kediler çok fazla korktukları zaman hem kaygı hem de stres yaşarlar. Bundan dolayı saldırganlık daha da artar.

Kediler hastalandıklarında ve kişiler tarafından istenmeyen davranışlara maruz kaldıklarında da saldırganlaşabilirler. Çünkü hasta bir kedi kimse tarafından dokunulmak istemez. Bazen sevginiz bile onlara olumsuz gelebilir. Böyle durumlarda uzak durmak en iyisidir.

Kedilerin yaşam alanlarındaki değişikliklerde saldırganlığa sebep olur. Eşyalarının, tuvaletlerinin ve oyuncaklarının değiştirilmesi ile evde yaşamaya başlayan başka insanlara kadar tüm değişiklikler onları saldırgan yapabilir. Hatta eve yeni getirilen bir kedi olursa bu durumu kabul etmeyerek saldırganlıkları artar.

Kedilerin Saldırganlığı Nasıl Geçer?

Kedilerin saldırganlığının önlenmesi doğrudan olmamaktadır. Saldırganlığın altında yatan sebep öğrenilmeli ve buna göre çözüm yolları üretilmelidir.

Bunun için öncelikle bir veteriner ziyareti yapmak doğru olacaktır. Veteriner hekim saldırganlık sebeplerini teşhis ederek, uygun olan tedavi yöntemini önerecektir. Saldırganlık, kedilerde vahşilik durumunun temelidir.

Gerekirse tıbbi ya da bitkisel ilaç reçete ederek, sorunun çözülmesi sağlanacaktır.

Kedilerde Saldırganlık Türleri Nelerdir?

Kedide saldırganlık türleri farklı farklı sınıflandırılabilir. Bunlar şu şekilde incelenir;

Oyun Saldırganlığı: Tek başına büyüyen ya da oyun oynama fırsatı olmayan kedilerde oyun saldırganlığı görülür. Kediler başka kedilerle oynarken hem sosyalleşir hem de ısırma güdüsünü öğrenir. Bir nesneye ya da farklı bir kediye oyun amaçlı saldırmak için ani hareketlilik gösterirler. Bu duygudan mahrum kalan kediler oyun saldırganlığı yaşarlar.

Korku Saldırganlığı: Kediler kendileri için hoş olmayan durumlarla karşılaştıklarında ya da gürültü, alışılmışın dışında ışıklar ya da başka türden hayvanlarla karşılaştıkları durumlarda korku saldırganlığı gösterirler. Bu nedenden dolayı onları bu etkenlerden uzak tutmak, bu saldırganlığın önüne geçmesini sağlar.

Yönlendirilmiş Saldırganlık: Kediler herhangi bir uyaran tarafından uyarıldıkları zaman direk olarak ona saldıramadıklarında farklı şeylere saldırma eğiliminde bulunurlar. Bu durum yönlendirilmiş saldırganlık olarak adlandırılır. Mesela camdan bakan bir kedi uçan bir kuş görür ve ona saldıramazsa evde bulunan farklı kedilere ya da insanlara saldırganlık gösterir.

Ağrı Saldırganlığı: Kediler zaman zaman hastalanır ve buna bağlı olarak ağrı çekerler. Kedilerin ağrıyan yerlerine dokunulması onları aşırı saldırgan hale getirir.

Durum Kaynaklı Saldırganlık: Kediler içinde bulundukları duruma göre de saldırganlık gösterebilir. Mesela o anda yanlarından geçen bir kediye hakimiyet kurmak amacıyla saldırıda bulunabilirler. Ya da yanlarından geçtikleri bir kapıya ya da bir eşyaya da aynı şekilde tepki vererek saldırırlar. Bu o anda içinde bulundukları durum ile alakalıdır.

Meternal Saldırganlık: Çok yeni doğum yapan anne kediler, kendilerine ya da yavrularına yaklaşıldığı zaman saldırıda bulunur. Bu durum meternal saldırganlığa örnek gösterilir.

Saldırgan Kedilerle Başa Çıkma Yolları Nelerdir?

Saldırgan kedilerle başa çıkma yolları saldırgan kedisi olanların merak ettiği konuların başında gelir.

Kedilerde vahşilik sebebi her ne olursa olsun korkutucudur. Saldırgan kediler, vahşi tavırlar sergiler. Saldırganlık çeşitleri genel olarak çevresel değişiklikler ile davranışsal değişik ile tedavi edilir.

Bazı durumlarda tıbbi tedaviler gerekir. Bununla ilgili olarak bir veteriner ziyareti çözüm olacaktır.

Yapılacak tedavi yöntemi ve kullanılacak olan ilaçlar, veteriner tarafından belirlenir.

Kedilerdeki saldırganlık teşhis ve tedavi açısından çok zordur. Bunun için özel olarak eğitim almış olan hayvan davranışçılarından destek almak doğru olur.

Ayrıca Bakınız: Kedilerde Çok Miyavlama Nedenleri Nedir?

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap