Kedilerde Karbonmonoksit Zehirlenmesi Belirtileri

Kedilerde karbonmonoksit zehirlenmesi en yaygın nedeni, evcil hayvan sahiplerinin kedi üzerindeki köpek için permetrin içeren bir pire / kene koruma müstahzarı kullanması veya ilaç uygulandıktan sonra kedinin köpekle çok yakın temasa geçmesi ve böylece kediyle temas etmesidir. Buradaki aktif bileşen “permetrin”dir. Bu nedenle, semptomatik tedaviye ek olarak odak, dekontaminasyon ve eliminasyondur. Başarılı bir terapi için hızlı hareket etmek çok önemlidir.

Serbest dolaşanlar söz konusu olduğunda, tetikleyici zehir genellikle bilinmemektedir veya spesifik bir panzehir yoktur.

 • En yaygın zehirlenme biçimleri arasında;
 • Sümüklü böcek topakları (metaldehit),
 • Fare zehiri (kumarinler),
 • Böcek öldürücüler (organofosfatlar / karbamatlar),
 • Bozuk yiyecekler,
 • Sigara izmaritleri (nikotin),
 • Yasadışı ilaçlar,
 • Temizlik maddeleri
 • Antifriz (etilen glikol) yer alır. ).

Kedilerde Karbonmonoksit Zehirlenmesi Semptomlar

 • Toksinler ne kadar çeşitli olursa olsun, neden oldukları semptomlar da öyledir.
 • Mide bulantısı, kusma, aşırı tükürük salgısı, ishal gibi gastrointestinal sistem semptomları ve / veya sallanma, titreme, kramp gibi nörolojik semptomlar sıklıkla görülür. Ayrıca solunum problemleri veya kanama (kanlı idrar, bağırsaklardan kan, mukoza zarından kanama, ciltte kanamalar) meydana gelir.

Bir evcil hayvan sahibi olarak, kedinin neden zehirlenme belirtileri gösterdiğini biliyorsanız, ilacın veya zehrin dış ambalajını tam tanımıyla getirmek ve kedinin ne zaman ve nasıl yediğini önceden veteriner hekime bildirmek önemlidir. Hangi maddenin çoğu uygulamaya geldiğinizde tüm hazırlıklar yapılır. Kedi nörolojik semptomlar gösteriyorsa, gerekli intravenöz tedavi için rutin olarak venöz erişim sağlanmalı! Aynı zamanda kediyi hastaneye kabul edebilecek bir veteriner hekime görünmek önemlidir. Hayatta kalması için zaman belirleyici olabileceğinden, her evcil hayvan sahibinin yanında her zaman acil bir durumda hayvanı için 24 saat yardım alabileceği bir telefon numarası olmalıdır.

Kedilerde Karbonmonoksit Zehirlenmesinin Teşhisi ve tedavi Yolları

Kedilerde karbonmonoksit zehirlenmesi, sunum üzerine, hastanın durumunu hızlı bir şekilde değerlendirilmeli. Gerekirse hemen harekete geçmek için kesin bir ön raporla birlikte hızlı bir klinik muayene gereklidir. Ancak, evcil hayvan sahiplerinin zehirlendiğine inandığı kedilerin ciddi bir gastrointestinal enfeksiyondan muzdarip olduğu da sıklıkla görülür.

 • Kedinin derisine zehirli bir madde bulaşmışsa, en önemli önlem kedinin yalamasını önlemek ve yıkamaktır. Bazen hayvanı hemen kesmek daha iyidir.
 • Bazı zehirler için, veteriner gözetiminde birkaç kez uygulanması gereken özel panzehirler vardır. Bunun için yatarak tedavi ve bakım genellikle gereklidir. Lütfen ev ilaçları konusunda asla kediye yardım etmeye çalışmayın!
 • Sıçan zehri tüketildiğinde hayvan ancak bir süre sonra semptomlar gösterir. Çünkü içerik maddeleri, kumarinler doğrudan toksik değildir, ancak kanın pıhtılaşmasına müdahale eder. Çoğunlukla zehir, küçük dozlarda tekrar tekrar emilir. Örneğin fareleri kontrol etmek için gizli yemle. Burada tipik semptomlar (kanama, genellikle subkutan doku veya oral mukozada çok küçük), kandaki pıhtılaşma testleri ile birlikte tanıya yardımcı olur.

Sonuç: Zehirlenen kedilerin prognozu, sadece alınan toksin türüne ve miktarına değil, aynı zamanda hayvan sahibinin ve veteriner hekimin doğru ve hızlı eylemine de bağlıdır! Hızlı ve doğru veteriner tedavisi ile birçok zehirlenme vakasında hastanın hayatta kalması sağlanabilir. Ancak çoğu zaman çok yoğun, karmaşık ve pahalı bir terapi gereklidir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap