Kedim Beni Yalnız Bırakmıyor: Kedimden Nasıl Kaçarım?

Kedim beni yalnız bırakmıyor? Kedilerin yalnız kalması anksiyete sorunlarına ve davranış bozukluklarına sebep olabilir. Uzun süre boyunca kedilerin yalnız kalması evdeki çeşitli tehlikelere de yol açabilmektedir. Aynı zamanda bazı kediler sahiplerine daha düşkün olurlar ve kedilerin yalnız kalması daha ciddi sorunlara yol açar. Kediniz evde uzun süre yalnız kalmak istemediği gibi siz evdeyken size aşırı ilgi de gösterebilir. Bazen bu durum kedi sahipleri tarafından rahatsız edici boyutlara ulaşabilir. Özellikle siz ev işleri ile uğraşırken ya da evde çalışırken kediniz araya girebilir. Sizi evin içerisinde sürekli takip edip işlerinize engel olacak düzeye gelebilir. Bu nedenle kedinizin sizi yalnız bırakabilmesi için bazı yöntemleri denemeniz gerekir. Aksi halde kediniz ile sürekli ilgilenmeniz gerekir. İlginizi kestiğiniz zamanda bu durum kedinizi normalden fazla olumsuz etkileyebilir.

Kedim Beni Yalnız Bırakmıyor: Kedilerin Sizi Yalnız Bırakmasının Yolları

  1. Onu Görmezden Gelin

Kedinize sürekli ilgi gösterdiğinizde siz ev işleriyle uğraşırken sizi rahat bırakmamaları mümkündür. Kedinizi böyle zamanlarda görmezden gelerek bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

  • Sınırlarınızı Belirleyin

Kedinizi ne kadar sevseniz de belli sınırlarınızın olması gerekir. Ev içerisinde kedinizin giremeyeceği bir oda olması önemlidir.

  • Masa Kırıntılarını Vermeyin

Kedinizi masa kırıntıları vermeye alıştırırsanız her zaman daha fazla isteyecektir.

  • Başka Bir Kedi Sahiplenin

Kedinizin her zaman size muhtaç kalmaması için yeni bir kediyle arkadaş olması faydalı olabilir.

  • Oyuncaklarla Dikkatini Dağıtın

Enerjik olan kedilerin yorulması ve enerjilerini atması için oyuncaklardan yardım alabilirsiniz. Böylece dikkatleri dağılır ve sizinle daha az ilgilenirler.

  • Sağlık Durumunu Değerlendirin

Kediniz çeşitli sağlık durumları sebebiyle sizin peşinizde olabilir. Rutin veteriner kontrollerini aksatmamalısınız.

Kediniz İçin Güvenli Barınaklar Sağlamak

Kediniz vakit geçirecek bir yer bulamadığında sizin yanınıza gelir ve sizi uzun süre yalnız bırakmaz. Kediler günlerinin bir çoğunluğunu uyuyarak geçirmeyi severler. Evin sakin alanlarında rahat bir yatak bulundurmanız önemlidir. Kediniz için pencere önüne konforlu bir alan yaratmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca bir kedi ağacı kurabilir veya yüksek bir alanda kendini güvende hissetmesini sağlamak için battaniyeler koyabilirsiniz. Kedinizin özellikle hazırladığınız alanları kullanmasını sağlamalısınız. Kediniz bu alanları kullandığında onu nazik bir ses tonuyla övmeli ve ödül mamaları ile bu yerleri tercih etmesine destek vermelisiniz. Kediler davranışlarının karşılığında ödüllendirildiği zaman olumlu pekiştirme yoluyla bu davranışları alışkanlık haline getirirler.

Kediniz İçin Rutin Oluşturmak

Kediler hayatlarının rutinler ile devam etmesinden hoşlanır. Rutinlerinde bir aksilik olduğu zaman sizi rahatsız ederek yalnız bırakmazlar. Kediler rutinlerinde küçük bir değişiklik olsa bile endişeye ve strese maruz kalmaktadır. Bir ev tadilatı veya mobilyaların yerini değiştirmeniz, akrabalar ya da yeni doğan bir bebek kedinizin bütün düzenini bozabilir. Bu durumun üstesinden gelmek için ani değişiklikler yapmaktan kaçınmalısınız. Özellikle kedinizin aktiviteleri ve yemek zamanı konusunda her zaman sabit bir program içinde devam etmelisiniz. Kedinizin ne zaman yemek yiyeceği veya ne zaman uyuyacağını zamanla öğrenmesi gerekir. Kediler sizi yalnız bırakmadıklarında rahatsız edici olabilirler. Bu durumun engellenmesi için gerekli sınırlar koyulmalıdır.

Kedinizin Yatak Odasına Girmesini Engellemek

Kedinizin odanıza girmesini engellemek için kapısını her zaman kapatmalısınız. Odanızın kapısı yoksa mutlaka kapı taktırmanız gerekir. Kediniz kapı kapalı da olsa içeri girmek için ısrar edecektir. Çünkü kediler her zaman kapalı bir kapının ardında ne olduğunu merak eder. Kapıyı kapalı tutmanın haricinde kedinizin aşamayacağı bir bariyer de yapabilirsiniz. Bariyer fikri kedinizin aktifliğine göre farklılık gösterir. Kedinizin odaya girmesine izin vermemek stres yaşamalarına neden olur. Sonuç olarak kediniz kötü davranışlar göstererek evin diğer odalarına yönelebilir. Bu konuda veteriner hekiminizden tavsiyeler alabilirsiniz. Odanızın kapısını kapatacağınız sırada kedinizin ilgisini çekecek ödül mamalarından ve oyuncaklardan yararlanabilirsiniz. Kedinizin sınırlarının belli olması önemlidir. Kediniz oda içerisinde uygun gördüğünüz şekillerde gezmelidir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap