Kedi Pasaportu Nedir Nasıl Çıkarılır?

Kedi pasaportu kimi zaman seyahatler sırasında zorunlu olur. Kediniz için çıkartacağınız pasaport sayesinde onun da sizinle birlikte seyahat etmesini sağlamanız mümkündür. En azından 7 aylık olan kediniz için yurtdışı seyahatleri öncesinde pasaport çıkartmanız önemlidir. Aşılarının yapılmış olması, buna dair aşı karnesinin olması ve kedinizin sağlık karnesinin de pasaporta eşlik etmesi gerekir. Kedi pasaportu çıkartmak için belli koşulların sağlanması önemlidir. Koşulları yerine getiren kedilerin pasaportu çıkarılır. Peki, kedime pasaport nasıl çıkartabilirim?

Kedi Pasaportu Çıkarma Yolları

Kedi pasaportu çıkarmak için şu koşulların yerine getirilmesi gerekir:

  • En az 7 aylık olması
  • Kedinizin hamile olmaması
  • Kedinizin aşılarının tam olması
  • Sağlık karnesi ya da aşı karnesinin olması
  • Kedinizden alınan kan örneğinde kuduz antikorlarının yer almaması
  • Kedi kimliğinin olması
  • Kedi sağlık karnesinin fotokopilerinin iletilmesi

Bu koşullar yerine getirildiği zaman farklı belgeler ile de kedinizin pasaportu çıkartabilirsiniz. İletilmesi gereken pek çok belge vardır. Bu belgelerin iletilmesindeki temel neden hem diğer evcil hayvanların hem de seyahat edecek olan evcil dostunuzun sağlığını korumak içindir. Bu nedenle de uygulanan prosedürler aslında yalnızca evcil dostlarınızı değil sizi de koruma altına alır.

Kedi pasaportu çıkartmak için öncelikli olarak kedinizin aşılarını tamamlamanız gerekir. 7 aylık olan kediler zaten temel aşılarını yaptırmış olan kedilerdir. Kediniz hamile değilse ya da kediniz kısarsa problem olmadan seyahat edersiniz. Ankara Etlik Merkez Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü’ne gönderilen kan örneğinde kuduz antikorlarının olup olmadığı kontrol edilir. Kuduz antikorlarına rastlanmazsa bu test için ödenen ücretin dekontu ve ilgili kuruluşa yazılan dilekçe de pasaport çıkartma işlemi sırasında gösterilmelidir.

Kedinizin kimliği ve sağlık karnesinin fotokopileri de pasaport işlemleri sırasında yanınızda olmalıdır. Bu işlemler sırasında pasaportun çıkarılması için gereken en önemli belge, kedinizin kuduz aşısı olduktan sonra alınan kan örneğinin temiz olduğunu gösteren belgedir. Bu belge sayesinde kedinizde kuduz hastalığına dair bulgu olup olmadığı gözlemlenir. Eğer kuduz antikorlarına sahip ise kedinizin pasaporta sahip olması uygun görülmez. Tarım İl Müdürlüğü, Hayvan Sağlığı Şube Müdürlüğü’nden Veteriner Sağlık Sertifikası da alarak kedinizin pasaportunu kolaylıkla çıkartabilirsiniz.

Kedi Pasaportunun Yararları Nelerdir?

Kedinizi yurtdışı seyahatlerine götürmeniz için pasaportunun olması şarttır. Bu nedenle de sürekli olarak yurtdışına seyahat ediyorsanız ya da kısa süre içinde yurtdışına çıkma planınız varsa ilk düşünmeniz gereken şey kedinizin pasaportu olmalı. Aksi takdirde evcil dostunuzun size eşlik etmesi de mümkün olmayacaktır.

Kedi pasaportu çıkartma işlemleri sırasında kedinize uygulanan kan testi sayesinde kedinizde kuduz antikorları ya da farklı hastalıkların bulguları olup olmadığı saptanır. Kedinizin pasaporta sahip olması için tüm aşılarının da tamamlanmış olması lazım. Bu vesile ile kedinizin eksik olan aşılarını da tamamlamanız mümkün olabilir.

Kedinize takılacak olan çip sayesinde çalınmasını önlemiş olursunuz. Kedinizin kaybolduktan kısa süre sonra da bulunmasını sağlayabilirsiniz. Kedinizin kaybolması durumunda pasaportu olması, kayıp işlemlerinin de hız kazanmasını sağlar. Yurtdışında kaybolan kedinizin bulunması için bu işlemlerin çok daha hızlı şekilde ilerlemesi mümkündür.

Kedinizin herhangi bir sağlık problemi olup olmadığını öğrenmenizi sağlar. Aşılarını yaptırmanız için bir destekleyici olan bu pasaport sayesinde kediniz ile sorunsuz şekilde seyahat edebilirsiniz. Keyifli bir tatil sırasında kedinizi yanınızda ayırmak istemiyorsanız ve maceralarınıza onu da ortak etmek istiyorsanız kedi pasaportunu zaman kaybetmeden çıkarmanızda fayda vardır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap