Kedilerin Duyguları Var Mı? Kedilerin Duygularını Anlama

Kedilerin duyguları var mı? Kediler her ne kadar insanlardan uzak, nankör ve kibirli hayvanlar gibi görülse de aslında onlar da duygu sahibi, cana yakın ve sahibine bağlı hayvanlardır. Kedilerin duygularını pek çok şekilde belli etmesi mümkündür. Aslında kediler pek çok durumda farklı duygular hissedebilir ve insanlar gibi kahkaha atarak, ağlayarak ya da kaşlarını çatarak bu durumu belli etmeseler de beden dilleri ile duygularını dışa vurmaları mümkündür.

Kedilerin Duyguları

Kedilerin duyguları, üzgün, mutlu, sinirli ya da anlık olarak nötr duygu durumlarında olabilirler. Bu durumlar aslında içinde bulunulan koşullara bağlıdır. Kediler de insanlar gibi farklı durumlar karşısında beden dilleri aracılığıyla tepkiler verebilir ve duygularını bu şekilde ifade edebilirler.

Mutlu Bir Kedi

Kedilerin pek çok durumdan memnuniyet duyması ve mutlu olması mümkündür. Örneğin sevdiği bir yemeği yemek, ödüllendirildiğini bilmek, oyuncakları ile oynamak, sahibi ile beraber olmak, ilgi gördüğünü bilmek ya da yalnızca dinlenmek dahi kedileri mutlu edebilir. Kediler aslında çok ufak detaylar ile mutlu olabilen hayvanlardır ve sanıldığının aksine duygulara sahiptirler.

Mutlu bir kedinin vereceği tepki genellikle sahibine yaklaşmak, kendini sevdirmek şeklinde olsa da bunu aslında çok basit hareketler ile de belli etmesi mümkündür. Örneğin kuyruğunu yukarıda dik şekilde tutması, kıvrık şekilde ve yukarıda tutması gibi basit kuyruk hareketleri de aslında kedinizin mutlu olduğunun göstergesidir.

Sinirli Bir Kedi

Kediler özellikle de kendi bölgelerinde yabancı hayvanlar ya da insanlar olduğunda, bir tehdit algıladığında, hoşuna gitmeyecek davranışlar gördüklerinde sinirlenebilirler. Örneğin kediye bağırılması, onun bölgesinde başka bir kedinin dolaşması, eve tanınmayan bir misafir hayvan ya da insanın gelmesi gibi durumlar kedilerin sinirlenmesi için yeterlidir. Bunun yanı sıra diş fırçalama, yıkanma ve benzeri durumlarda da kedilerin sahiplerine karşı sinirlenmesi mümkündür.

Sinirlenen kediler saldırma gibi davranışlar sergilese de aslında yine basit vücut dili hareketleri ile sinirli olduklarını belli etmeleri mümkündür. Örneğin kuyruğunu aşağıda tutması, kabarmış olması, kuyruğunu iki yana sert şekilde sallaması gibi durumlar da aslında kedinizin sinirli olduğunun bir göstergesi olabilmektedir.

Mutsuz Bir Kedi

Kedilerin de belli durumlardan dolayı mutsuz, üzgün ya da depresif olması mümkündür. Kediler de depresyona girebilir, belli durumlara karşı üzüntü duyabilir. Bu durumlar sahibini kaybetmesi, evdeki bireylerin evden ayrılması, eve yeni bir hayvanın gelmesi ve ona daha fazla ilgi gösterilmesi gibi pek çok durum olabilir. Bu koşulların her birinden kediler olumsuz şeklide etkilenebilir. Ayrıca tüm gün evde yalnız kalmaya alışık olmayan kedilerin de sahiplerini gün boyunca göremedikleri zaman mutsuz olmaları mümkündür.

Mutsuz bir kedi tüm gün yatabilir, oyun oynamak istemeyebilir, sahibine yaklaşmak istemeyebilir, evde kendine ait olan alandan ayrılmaktan çekinebilir. Bu gibi durumların yanı sıra yemek yemekten kaçınan, sürekli uyuyan kedilerin de farklı belirtiler ile beraber depresyonda olduğunu söylemek mümkündür.

Kedilerin Duygularını Anlama

Sahipler; kedilerinin duygularını doğru şekilde yorumlamalı, onların bir soruna sahip olup olmadığını görmeli, onların da duygu sahibi bir canlı olduğunu bilerek hareket etmelidir. Kediler de özler, sever, ilgi görmek ister, mutlu olabilir, üzülebilir ya da sinirlenebilir. Bu gibi durumlarda kedinin duygularının doğru şekilde anlaşılması ve buna uygun şekilde hareket edilmesi önemlidir. Örneğin sinirli bir kedinin sakinleştirilmesi, üzgün bir kedinin ise sorunun ne olduğunun anlaşılması gerekir. Bu şekilde mevcut hastalıkların dahi ortaya çıkması mümkündür.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap