Kedilerin Tuhaf Davranışları: Kedi Davranışların Anlamları

Kedilerin tuhaf davranışları pek çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilir. Örneğin bir depresyon durumunda, kıskançlık halinde, sağlık sorunlarında, düzen değişimlerinde ya da alışma süreçlerin kedilerin olağanın dışında hareketlerde bulunması ve tuhaf davranışlar sergilemesi mümkündür. Bu nedenle de kedilerin içinde bulundukları duruma göre davranışları değerlendirilmeli ve buna uygun şekilde hareket edilmelidir. Kedilerin davranışlarını yalnızca bir duruma bağlamak yanlış olabilir. Bir süreliğine kedilerin davranışları izlenebilir. Buna uygun şekilde kedinin davranışının altında yatan nedenler belirlenebilir.

Kedilerin Tuhaf Davranışları Nelerdir?

Kediler aslında normalde gösterdikleri davranışların tam tersi şekilde davrandığında ya da normalde yapmadıkları davranışları yaptıklarında tuhaf davranışlar sergiliyor olabilirler. Bu davranışlar da aslında bazı kedilerde normal karşılanan davranışlar olsa da kedinizin karakteri ile uyumlu değilse tuhaf geliyor olabilir.

Aniden Beliren Davranışlar

Kediler hiç olmayan davranışlarını bir anda sergilemeye başlayabilir. Bu davranışlar kedinin karakterine ters hareketler olduğu zaman tuhaf olarak adlandırılabilir. Örneğin normalde evdeki eşyalara zarar verme eğilimi içinde olmayan bir kediye sahipseniz ve kedi bir anda evdeki eşyaları tırmalamaya, ısırmaya başlıyorsa bu tuhaf bir davranıştır. Kedinin herhangi bir sebebe bağlı olarak bunu gerçekleştiğini söylemek mümkündür.

Kediniz normalde tuvalet kabı hariç bir yere tuvaletini yapmazken bir anda evdeki farklı noktalara tuvaletini yapmaya başlıyorsa bu durum da aslında tuhaf bir durumdur. Bunun nedeni kızgınlık dönemi olabilir, depresyon ya da sıkıntı olabilir, kedilerin ilgi görmek istemesi ya da kıskançlıkları olabilir. Daha pek çok nedene bağlı olarak evdeki farklı noktalara tuvaletlerini yapmaları mümkündür.

Kedilerin sonradan bir anda değişen davranışları her ne kadar rahatsızlıkların bir habercisi olabilecek olsa da aslında kedilerin de değişen ruh hallerinin olduğunu bilmek ve anlık olarak farklı tavırlar sergileyebileceklerinin farkında olmak gerekir. Bu durum, onların bizimle iletişim kurma şeklidir. Aslında normalde yapılmayan hareketleri yapmaları bir şeyler anlatmak istedikleri anlamına gelir.

Kedilerin Tuhaf Davranışları

Kedilerin tuhaf davranışlarının yalnızca aniden beliren ve eskiden farklı şekilde yapılan hareketler olduğunu söylemek mümkün değildir. Kediler farklı şekillerde de tuhaf hareketlerde bulunabilir. Örneğin;

  • Suratını size sürtmesi,
  • Başını size vurması,
  • Kuyruğunu farklı zamanlarda farklı şekillerde sallaması,
  • Aniden saldırgan hareketler göstermesi,
  • Sizi ya da bir yeri patileri ile adeta yoğurmaları,
  • Ağızları açık şekilde durmaları,
  • Mamalarını ya da oyuncaklarını gömmeye çalışmaları

gibi farklı pek çok tuhaf davranışları vardır. Bu davranışlar aslında kedilerin hemen hemen hepsinde zaman zaman görülebilecek olan davranışlardır.

Kediler mutlu olduklarında, sevgi ve ilgi görmek istediklerinde, rahat hissettiklerinde ve güvende olduklarında ya da kendilerini güvenceye almak istediklerinde bahsedilen pek çok hareketi yapabilirler. Bu hareketler aslında onlar için oldukça normaldir ancak kedilerin normalde yapmasına alışkın olmadığımız bu tür hareketlerinin tuhaf davranışlar olduğunu söylemek mümkündür.

Kediler bu hareketleri bazen kendilerini korumak, bazen sizden ilgi görmek için yapabilir ve bu tuhaf hareketlerin her biri de aslında kedilerin iç dünyalarını anlamamıza ve duygularını bilmemize katkı sağlar.

Hareketlerin Anlamı Vardır

Her hareketin bir anlamı vardır ve kediler aslında yaptıkları pek çok hareketi bir içgüdüye uygun şekilde yapar ya da bilinçli şekilde gerçekleştirir. Bu hareketler bize tuhaf gelse de aslında kedilerin her hareketlerinin bir anlamı olduğunu bilmek ve bu hareketlerin anlamı konusunda da bilgi sahibi olmak büyük öneme sahiptir. Bu sayede onun ne anlatmak istediğini anlamak ve buna yönelik şekilde hareket etmek de mümkün olacaktır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap