Kediler Neden Çok Uyur? Kedilerin Uyku Süresi

Kediler neden çok uyur? Kediler insanlara oranla iki kat fazla uyuyabilir ve uyuma süreleri genel anlamda 14-18 saat arasında değişebilir. Kedilerin bu kadar uzun saatler uyumasının en önemli etkenleri de aslında gün içerisindeki aktiviteleri, harcadıkları enerji ve yorgunluk düzeyleridir. Tüm gününü zaten yatarak ya da uyuyarak geçirmiş olan bir kedinin uzun saatler boyunca uyumaya devam etmesini beklemek biraz yanlış olacaktır. Peki, kediler neden çok uyur?

Kedilerin Ne Kadar Uykuya İhtiyacı Var?

Kediler özellikle de hareketli bir gün geçirdikten sonra hiç kıpırdamadan adeta bayılmış gibi uyuyabilirler. Bu uyku süreci bazen çok uzun saatler olabilse de bazı kediler gün içindeki enerji tüketimlerine bağlı olarak o kadar uzun saatler uyuyamıyor olabilir. Bu durum da aslında temelde kedilerin harcadığı enerjiye ve gün içindeki aktifliklerine bağlıdır.

Kedilerin uykuya ihtiyaç duymasının en temel nedeni, gün içerisinde fazla hareketli şekilde zaman geçirmiş olmalarıdır. Gününün büyük bir kısmını oyun oynayarak, hoplayıp zıplayarak ve bazen de yaramazlık yaparak geçiren kedilerin çok uzun saatler boyunca uyuması ve adeta bayılmış gibi durması mümkündür.

Kediler uzun süreler boyunca uyumaya ihtiyaç duydukları zaman adeta bayılır gibi uykuya aniden dalabilirler. Kafalarını koydukları yerde uyuyakalmaları dahi mümkündür. Durum böyle olunca da bazı kedilerin gündüz şekerlemesi yapmak istemesi de olasıdır.

Kediler gün içerisinde çok fazla oyun oynaması, büyük korkular yaşaması, dışarıya çıkması, veterinere gidilmesi, hasta olması, üşümesi gibi pek çok durum aslında çok uzun saatler uyumasında etkilidir ancak kediler genellikle gün içinde aktif oldukları için de çok uykuya ihtiyaç duyarlar. Kedilerin gün içerisinde oynadığı oyunlar dahi aslında çok uzun saatler uyumaları için bir nedendir çünkü genel anlamda koşma, tutma, kovalama içerikli oyunları oynarken büyük efor harcarlar.

Yavru Kedilerin Uyku Süresi

Özellikle de yavru kedilerin çok uzun saatler boyunca uyuması mümkündür ve aslında onların gelişimi için de bu durum gereklidir. Yavru kedilerin yaklaşık 18 saate yakın süreler boyunca uyumaları mümkündür ve yavru kedilerin uykusunu bölmek, onların ihtiyaç duyacağı enerjiyi kazanmalarını engeller. Tıpkı bebeklerde olduğu gibi kedilerde de uyku, gelişimin temellerinin atıldığı anlardır. Bu sebeple de uzun saatler boyunca bir bebek gibi uyuyan kedinizin bu durumunun normal olduğunu bilmeniz gerekir.

Kediler bazen gün içinde çok yorulduklarında ayakta uyuklamaları da mümkündür. Bu durumda henüz yataklarının ya da yatacakların yerin bilinmemesinden dolayı oldukları yerde uyumaları veya gözleri yarı kapalı şekilde ayakta uyuklamaları da olasıdır. En iyisi onları yataklarında uyumaya alıştırmak, sıcak ve rahat şekilde uyumaya onları teşvik etmek olacaktır.

Kediler Neden Çok Uyur? Kedilerin Uyku Düzeni

Bir kediyi ilk sahiplendiğiniz zamanlarda kedinizin çok aktif olduğunu, özellikle de geceleri sürekli olarak evde dolandığını duyabilirsiniz. Hatta gece siz uyurken gelip üstünüze çıkması, odanızı dağıtması ya da yalnızca yatağınıza girip oyun oynaması da mümkündür. Bu gibi durumlar ilk zamanlarda kedi sahiplerine uykusuz geçen geceleri verse de aslında sonralardan kedinizin uyku düzeni de size uyum sağlayacaktır.

Öncelikle kedinizin gündüz uyumasına izin vermemeniz gerekebilir. Kedinizin gündüz uyuduğunu görüyorsanız onu çıngırak ve benzeri seslerle uyandırmayı ve oyuna dahil etmeyi deneyebilirsiniz. Kediniz eğer gündüz uyumazsa gece adet bayılacak ve size de güzel bir uyku çektirecektir.

Kedinizin gündüz uykularına çözüm getirdiğiniz zaman aslında onun gece uyuması için bir düzen sağlayabilirsiniz. Bu sayede en azından akşamın erken saatlerinde yorgun düşen kediniz, ertesi gün siz uykunuzu alıp yataktan kalkana kadar ancak uyanmış olacaktır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap