Kedilerin Yüksek Yerleri Sevmesi Nedenleri

Kedilerin yüksek yerleri sevmesi ve genellikle evlerde de yüksek alanlarda bulunmaktan keyif alırlar. Kapıların, dolapların, yatak başlıklarının, sandalyelerin, kalorifer peteklerinin üstlerinde kedileri görmek mümkündür. Kedilerin içgüdüsel olarak yüksek yerlerde bulunmaktan keyif aldıklarını söylemek mümkündür. Ayrıca bu onların hem güven hem de hakimiyet duygularına hitap eder. Bu nedenle de yüksek alanlarda bulunmaktan keyif aldıklarını ve içgüdüsel olarak yükseklerde yer aldıklarını söylemek de mümkündür. Peki, kediler yüksek yerleri neden sever?

Kediler Yüksek Yerleri Neden Sever?

Kediler yüksek yerlerde bulunmaktan farklı nedenlerden dolayı keyif alabilir. Özellikle kendilerini güvende hissettikleri için, hakimiyet hissini sevdikleri için ya da farklı nedenlere bağlı şekilde kedilerin yüksek yerlere çıkması ve çoğu zaman orada uzun saatlerini geçirmesi mümkündür. Bazen kedinizi kapıların üzerinde, televizyonunuza tırmanırken, dolapların üstlerinde ya da çıkamayacaklarını düşündüğünüz yüksek alanlarda görmeniz mümkündür. Yalnızca mutfak tezgahına çıkmak bile kediniz için çok eğlenceli ve hakimiyet hissettirici bir duygu olabilir.

Güvende Hissetmek İçin Yüksekte Bulunabilirler

Kedilerin güvende hissetmek istediklerinden dolayı yüksek alanları tercih etmeleri mümkündür. Bu sayede etrafta olup biten her şeyi net şekilde görebilirler. Kendilerini neyden ve nasıl koruyacaklarını da kestirebilirler. Bu aslında kediler için temel bir içgüdüdür. Kendilerini korumak için iyi bir gözlem yapmak şarttır. Bunu evde de yapmaları mümkündür.

Özellikle de eve yabancı biri geldiği zaman kedinizin yükseklere çıkması ve onu izlemesi mümkündür. Bu sayede hareketlerinin tehditkar olup olmadığını izleyerek anlayabilir. Kediniz genellikle bulunduğu alandan etrafı rahatlıkla görebileceği bir konumu seçer. Bu sayede özellikle de yabancıların yanında kendini güvende ve rahat hisseder.

Kedilerde Hakimiyet Duygusu

Kediler güdüsel olarak hakimiyet sahibi olmayı severler. Bulundukları ortama hakim olmak ve bu ortamda üstün olduklarını bilmek isterler. Bu nedenle de yüksek alanlarda yer almaları mümkündür. Kedilerin hakimiyet kurma ve ortamı tam anlamıyla kavrama istekleri evdeki her alanda yükseklerde yer almalarına neden olabilir.

Bulundukları ortamdaki her eşyayı ve her kişiyi net şekilde görebilmek, onların hakimiyet duygusunu tatmin eder. Bu nedenle de siz iş yaparken yüksek alanlardan sizi izlemeleri, sizin yaptıklarınızı takip etmeleri onlarda hakimiyet duygusu uyandırır. Böylece sanki evdeki her bir eşyayı kontrol edebiliyormuş ve nerede olduklarını dikkatli şekilde inceleyebiliyormuş gibi hissederler. Bu da kedilerin avcı duygularına hitap eden bir durumdur. Avlarının üzerinde olmasa da sizin ya da evdeki eşyaların üzerinde hakimiyet kurduklarını düşünebilirler.

Kedilerin Yüksek Yerleri Sevmesi: Yalnız Kalmak İçin Yüksekte Olmak

Kediler kimi zaman yalnız kalmak için yükseklere çıkıp uzun vakit geçirebilirler. Özellikle de kalabalık evlerde yaşayan kedilerin yüksek alanları kendilerine ait olarak belirlemeleri mümkündür. Bu alanlarda bir nevi dinlenmeleri ve yalnız kalarak zaman geçirmeleri mümkündür. Özellikle de farklı evcil hayvanlar ile birlikte aynı evde yaşayan kediler evdeki yüksek alanları kendi alanları olarak belirlerler. Bu alanlarda bir nevi saklanabilirler. Yabancılardan kaçmak, depresyonu geçirmek, biraz dinlenmek için bile yüksekleri tercih edebilirler.

Kedilerin Yüksek Yerleri Sevmesi: Farklı Alanlar Keşfetmek İsterler

Evinize yeni bir kedi geldiyse evin her bir köşesini keşfetmek isterler. Bu nedenle de yatakların altından koltukların içlerine kadar girebilirler. Yüksek alanlar da onları cezbedeceği için dolapların üstlerini, kapıların ya da kitaplıkların üstlerini keşfedilebilecek yeni yerler olarak görebilirler. Bu yeni alanlar onlar için yeni bir oyun alanı olabilir. Kimi zaman bu yüksek alanlara çıkıp saatlerce etrafı izleyebilirler. Bunu bir oyuna çevirebilecek olan kedinizin yüksek alanlarda bulduğu şeylerle oynaması ve bazen yere atması bile olasıdır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap