Kedilere Tasma Takılır mı?

Kedilere tasma takılır mı? Günlük yürüyüş sırasında, köpeğin tasmalı görünmesi olağandır. Ancak bir kedi sahibi kadife pençesiyle bloğun etrafında gezindiğinde çok dikkat çekiyor. Bir tasma ile yürüyen bir kedi – az ya da çok iyi. İlk bakışta tuhaf görünür. Özellikle de kedilerin insanlardan bağımsız oldukları bilinir. Ama tasmalı bir kedinin kaşlarını çatması haklı bir durum mudur?

Kediniz ile “Yürüyüşe Çıkmak” Dışarı Çıkmaya Bir Alternatif midir?

Özellikle büyük şehirlerde, kalabalık caddelere yakın ve evin arkasında bahçesiz bir kedi sahibi kedisine iyi bir şeyler yapmak ister. Bir tasma ile “yürüyüşe çıkmak”, dışarıda olmaktan ödün vermek niyetindeyse, arkasında kesinlikle iyi bir niyet vardır. Ancak kediye herhangi bir iyilik yapmıyorsunuz.

Dışarıda dolaşan bir kedi, bir köpekten çok farklı hareket eder ve tasma ile imkânsız şeyler yapar. Kediler çalılık ve dar nişleri inceler, duvarlarda denge kurup, ağaçlara tırmanır. Ve arada oturup pusuya yatıp seyreder.

Kesin olan bir şey var: Kediler, sahiplerinin yanında “yürüyerek” ilgilenmezler. Otonom yolculuk yaparsınız ve harekette ve “bölgenizi” araştırmak için izleyeceğiniz rotalarda kendi ritminiz olur.

Nasıl ki bir insan olarak ağaca tırmanmayacaksanız ya da çalılıklarda bir farenin arkasından atlayamayacaksanız, yaya bölgesi gezisinde kedinin kişiye eşlik etmesi uygun değildir. Tüm bu uyaranlara maruz kalmak, endişeli ve korkmuş bir kedi için önemli bir stres ve çaba anlamına gelir.

Kedilere Tasma Takılır mı

Bir kediyi koşum takımına alıştırmanın ve onu tasmalı hale getirmenin hala çok yararlı olmasının birçok nedeni vardır. Yani bulaşıklar, aksi takdirde apartmanda yaşayacak olan bir kedi için dışarı çıkma aksesuarı olarak değil, güvenlik eğitimi, sosyalleşme ve geçici kullanım için kullanılacaksa.

Kedileri tasmaya alıştırma yolları:

  • Bölgede yeni: Serbest bırakılması gereken bir yavru kediniz var mı veya dışarıdaki kedinizle birlikte hareket ettiniz mi? İnsanların eşliğinde, deneyimsiz ev kedileri yeni ortama ilk adımlarını atabilir, etrafına bakabilir ve arazilerini ezberleyebilirler.
  • İyileşme: Dışarıdaki kaplanınız hasta mı veya bir hastalıktan yavaş yavaş iyileşiyor mu? Bir tasma ile, hayvanın gözetiminiz altında saatlerce dışarıda hareket etmesine izin verirsiniz.
  • Güvenlik eğitimi: Kadife pençenizin, kedi için güvenli bir balkon gibi binanın bölümlerine erişmesini mi istiyorsunuz? Bir tasma ile, hayvan sizin varlığınızda bilmediğiniz alanı inceleyebilir.
  • Sosyalleşme: Kedinizi yeni bir oda arkadaşıyla bir araya getirmek ve en kötüsü en kötüye giderse vahşi bir avı durdurmak ister misiniz? Ev avantajına sahip köklü ikametgahı bir tasmaya koyun. En özenle hazırlanmış sosyalleşme bile başarısız olabilir – tasma güvenli bir mesafe sağlar.
  • Güvenlik: Koşullar nedeniyle, her zaman kediyi yanınızda taşıma kutusu olmadan götürmeniz veya yolda bırakmanız gerekebilir. Örneğin, uzun bir yolculuğa çıkarsanız ve kedinin arada rahatlaması gerekiyorsa. Tasma size ve hareket halindeyken hayvan güvenliğini sağlar.

Kedim İçin Doğru Tasmayı Nerden Bulabilirim?

Kedi, doğrudan yakaya bağlı bir tasma ile değil, daima bir koşum takımı ile tasmalı olmalıdır. Kedi korkarsa, karışırsa ve hatta boğulma gibi bir kaza çok hızlı gerçekleşebilir. Koşum takımlarında tasma, kedinin omuzları arasındaki bir noktaya tutturulur. Bu çok daha güvenlidir. Kedi koşum takımı sıkışmamalı veya çok gevşek oturmamalıdır.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap