Kedilerin Tuvalet Kabı Nasıl Olmalı?

Kedilerin tuvalet kabı nasıl olmalıdır? Kediler için tuvalet kabı seçilirken dikkate alınması gereken en önemli özellikler genel anlamda hijyen kurallardır çünkü kedinin kendisini ve evi temiz tutması için tuvaletinin de temizliğini koruması oldukça önemlidir. Bu nedenle de kedilerin kum kaplarının hem etrafı kirletmeyecek hem de kedilere hijyen açısından sorun yaratmayacak tuvaletler olması tercih edilir. Peki, kediler için tuvalet kabı seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Kedilerin Tuvalet Kabı Seçimi Nasıl Olmalı?

Tuvalet kabı seçimi sırasında dikkat edilmesi gereken pek çok nokta vardır. Bunlar genel anlamda tuvaletin temizliği ve kedinin rahat kullanımı ile ilgilidir. Bu nedenle de bu noktalara dikkat edilerek alınan tuvaletler aslında kedilerin çok daha rahat ve temiz şekilde tuvaletlerini kullanmasını sağlar.

Tuvalet kabı seçimi aslında hem kedinin kumları etrafa saçmasını önlemek, hem daha temiz şekilde tuvaletini kullanması için hem de kokunun oluşmaması için büyük öneme sahiptir. Kedilerin kum kapları genellikle koku oluşturabildiği için doğru tercih edilirse aslında bu kokudan da kurtulmak mümkün hale gelir. Hem tuvaletin içinin hem de tuvaletin etrafının temizliğinin sağlanması da aslında doğru tuvalet seçimi ile sağlanabilir.

Kedi Tuvalet Kabı Koku ve Temizlik İçin Öneriler

Kedilerin tuvaletleri genellikle her gün kumu değişmediği sürece kokar ancak elbette ki her gün kedi kumu değiştirmek hem masraflı hem de zahmetlidir. Bu nedenle de seçilecek olan kedi tuvaletinin özelliklerinin kokuyu en aza indirecek özellikte olması tercih edilir. Bunun için de genellikle kapalı kedi tuvaletleri ön plana çıkar. Bu kapalı tuvaletlerin kapısı kedi geldiği zaman açılır ve kedi bu kabın içine girerek tuvaletini yaptıktan sonra rahatlıkla çıkar. Kedi çıktıktan sonra da yine aynı şekilde kapısı kapalı olacağı için bu tuvaletlerin dışarı koku verme olasılığı çok düşüktür. Bu nedenle de kapalı kedi tuvaletleri tercih edilebilmektedir.

Açık olarak tercih edilen kedi tuvaletlerinin etrafı için de ek ürünler kullanmak mümkündür. Bu ürünler ayrıca kedi tuvaletlerinin altına yerleştirilebilecek olan ek aparatlar olabilir. Örneğin kumu tutacak bir plastik halı gibi malzeme olabilir. Bu sayede kedinin çıkaracağı kumların da etrafa dağılması önlenebilir.

Kedilerin tuvaletleri genellikle plastik malzemeden üretilir. Bu ürünlerin hem temizliği daha kolay olur hem de maliyeti daha azdır. Bu nedenle de kedi tuvaletlerini kaliteli plastik malzemeden üretilmiş şekilde tercih etmek mümkündür.

Kediler tuvaletlerini yaptıktan sonra içgüdüsel olarak onu örtme, saklama eğilimi gösterebilirler. Bu eğilimlerinden dolayı da aslında etrafa farkında olmadan pis kumlarını saçabilirler. Bu durumun yaşanmaması için de kedilerin kum kaplarının etrafına delikli olarak üretilen özel parçalar yerleştirilebilir ya da tercih edilecek olan tuvalet kabının etrafı da buna özel olarak tasarlanmış olabilir. Kedilerin tuvaletlerini seçerken yanları yüksek olan kapların da tercih edilmesi mümkündür. Bu sayede kedilerin kum sıçratması olasılığı en aza indirilebilir.

Kedi tuvaletlerinin boyutu da kedilerin rahat şekilde ihtiyaçlarını giderebilmeleri için büyük öneme sahiptir. Kedi tuvaleti çok küçük ise kediler bunun içine girmek istemeyebilir. Bu nedenle de hem boyut olarak hem de kullanım kolaylığı olarak uygun ürünlerin tercih edilmesi gerekir.

Kedilerin tuvaletleri ne kadar özenle seçilirse seçilsin koku yapabileceği ve düzenli olarak temizlenmesi gerektiği unutulmamalıdır. Bu tuvaletler ne kadar sık temizlenirse koku yapma oranları da o kadar düşer ve ayrıca kedilerin de daha hijyenik şekilde tuvaletlerini kullanmaları o kadar kolay hale gelir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap