Yavru Kediler Nasıl Sosyalleştirilir?

Yavru kediler nasıl sosyalleştirilir? Aslında her kedinin kendine özgü bir karakteri vardır. Kediler doğumlarından itibaren çok dışa dönük olabilirler ya da çekingen ve utangaç olabilirler. Kedilerin bu özellikleri ile zamanla çeşitli süreçler sonrasında değiştirilebilir. Örneğin bebekliğinde çok utangaç olan kediler zamanla daha dışa dönük hale getirilebilirler. Bu nedenle de kedilerin sosyalleştirilmesi, onlar ile farklı yollar ile iletişim kurulması, yavruluktan yetişkinliğe geçene kadar olan dönem içinde oldukça önemlidir. Kedilerin karakterleri bu dönemde belli olur, bundan dolayı da karakter gelişimlerini sağlamak aslında kedinin yavruluk döneminde oldukça önemlidir.

Yavru Kediler Nasıl Sosyalleştirilir?

Yavru kedilerin sosyalleştirilmesi için farklı evcil hayvanlarla ve insanlarla karşılaşması ve iletişim kurması önemlidir. Özellikle de ev içindeki bireylerin yavru kedi ile sürekli olarak ilgilenmesi, onunla iletişim kurması ve ona yakın olması önemlidir. Yavru kedilerin pek çoğu büyük ölçüde oyuncudur. Oyuncu kedilerin evdeki her bir üye ile oyunlar oynaması, en iyi iletişim yöntemlerinden biri olacaktır.

Yavru kediler evdeki bireyler harici farklı evcil hayvanlarla ve özellikle de farklı kediler ile sosyalleştirilebilir. Uyumlu, sosyal ve oyuncu kediler ile yavru kediler bir araya getirildiği zaman kısa zamanda sosyalleşme görülecektir. Aslında yavru kediler, başka yavru kediler ile bakılıyorsa çok daha sağlıklı şekilde sosyalleşmenin sağlanması mümkün olacaktır.

Kediler, başka kediler ile bakıldığı zaman eğer uyumlu ve sosyal kediler ile beraber yaşıyorsa zaten karakterleri de buna uygun şekilde sosyalleşerek gelişecektir. Kediler sosyal ortamda bulunması, onların da sosyal bir karaktere sahip olmasına katkı sağlayacaktır.

Kedilere Sosyal Ortam Nasıl Sağlanır?

Kedilere sağlanacak olan sosyal ortam aslında küçük yaştan itibaren oluşturulmalıdır çünkü kedilerin karakteri daha ilk günden itibaren gelişmeye ve kendine özgü hale gelmeye başlar. Kedilere sağlanacak olan sosyal ortamın ise çeşitli olması önemlidir. Örneğin farklı kedilerle, köpeklerle, farklı evcil hayvanlarla, insanlarla sürekli olarak iletişim ve etkileşim içinde olan kediler çok daha sosyal, dışa dönük, neşeli hayvanlar olmaktadır ve daha cana yakın davranışlar göstermektedir.

Sosyal anlamda daha az faal olan yavru kediler ise zamanla karakterlerini buna göre şekillendirir. Bu nedenle de kediler ne kadar az sosyal ortama girerse aslında o kadar az sosyal bir kişiliğe sahip olurlar. Bu nedenle de diğer hayvanlara ve insanlara karşı bu kedilerin daha soğuk ve uzak davranışlar sergilemesi mümkündür. Bu tür davranışlar sergileyen kedilerin karakterlerinin de aslında sosyalleşme yönünde değil, içine kapanık yönde geliştiği söylenebilir.

Kedilere sağlanacak olan sosyal ortamda oyunlara yer vermek, kedilerin hoşuna gidecek olan aktiviteleri uygulamak, onlara sevgi ve ilgi göstermek önemlidir. Ayrıca kedilerin sevdiği oyuncakların, sevdiği yemeklerin, sevdiği kişilerin de bu ortamda olması ona güven sağlar. Bu sayede güven içinde kendini rahat hissederek sosyalleşmesi sağlanabilir.

Yavru Kedilerde Sosyalleşme Yöntemleri

Kedilerin sosyalleştirilmesi için aslında pek çok etkinlik sağlanabilir. Örneğin farklı kediler ile tanışmaları, farklı kediler ile oyunlar oynamaları sağlanabilir. Ayrıca kediler ile oyun oynarken onların sevdiği ya da seveceği oyuncakları tercih etmek de mümkündür. Bu sayede kedilerin ilgisini çekmek, onunla yakınlaşmak daha kolay hale gelir.

Sosyalleşme sırasında kedilerin hareketlerini takip etmek ve onların farklı tepkilerini incelemek de oldukça önemlidir. Bu tepkiler takip edilerek de kedinin sosyalleşme yöntemleri izlenebilir çünkü her kedi aynı şekillerde etkinlikte bulunmaktan hoşlanmayabilir. Bazı kediler oyuncaklarla oynamaktan hoşlanırken bazıları başka kediler ile ya da sahipleri ile oynamaktan hoşlanabilir. Bu nedenle farklı kedilerin hareketleri takip edilerek onlarla nasıl sosyal iletişim kurulacağı da kısa zamanda anlaşılabilir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap