Kediler Neden Salatalık Görünce Korkarlar?

Kediler neden salatalık görünce korkarlar? Kedilerin yanına aniden bırakılan salatalıklardan korktuğu videolar internette büyük bir patlama yarattı. Kedilerin neden salatalıklardan bu kadar korktuğu başlarda bir türlü anlaşılamadı. Sonrasında ise kedilerin neden salatalardan korktuğu ile ilgili yorumlar gelmeye başladı.

Kedilerin salatalıktan korkmasının doğal bir tepki olduğunu söyleyen araştırmacılar, kedilerin bu tür ani gelişen durumlara ani tepkiler verebildiğini söyledi. Bu nedenle de kedilere yapılan salatalık şakalarının aslında kedileri ne kadar etkileyebileceği gözlemlendi.

Kediler Neden Salatalık Görünce Korkarlar?

Kedilerin salatalıktan korkması oldukça doğaldır çünkü internette yayılan videolarda kedilerin özellikle de güvenli bir alanda yemek yerken, su içerken ya da oyun oynarken aniden arkasına koyulan salatalar görülmüştür.

Kediler kendilerini tehditten uzak ve güvende hissettikleri bir alanda bir anda yabancı bir cisim ile karşılaştığı zaman da doğal olarak sıçrama, koşma ya da sinirlenme ve saldırma tepkisi göstermiştir.

Kedilerin Salatalığı Tanımaması

Kediler daha önce hiç salatalık görmemiş ya da salatalığa benzer cisimleri bir tehdit olarak algılaması mümkündür. Bu nedenle de salatalığa o tehdit unsuruna benzetmesi oldukça doğaldır. Kediler salatalığı yeşil bir yılana benzetme olasılıkları vardır. Bu gibi hayvanların yanı sıra daha önce canlarını acıtan bir nesneye de salatalığı benzetmeleri mümkündür.

Kediler eğer daha önce hiç salatalık görmediyse de bu, onlar için korku dolu bir deneyim olacaktır. Çünkü arkalarında bir anda hiç beklemedikleri ve bilmedikleri bir cisim belirmiş olacaktır.

Kediler Önlerine Aniden Çıkan Şeylerden Korkarlar

Kediler kendi güvenli alanlarında bir anda tehdit unsuru görmekten dolayı sıçrama ya da saldırma davranışı gösterebilirler. Aniden ortaya çıkan bir cisim, kedilerin elbette ki korkmasına ve ani bir tepki vermesine neden olacaktır. Bu oldukça doğal bir güdüdür.

Kediler bir anda ortaya çıkan ve arkasında beliren bir cismi tanıyor olsalar bile bu durumdan korkarlar. İnsanlarda da aynı durum söz konusudur. Kedilerde bu durum yalnızca salatalıkta değil farklı cisimlerde de görülmektedir. Örneğin hiç domates görmemiş bir kedi aniden arkasında gördüğü domatesten de korkabileceklerini söyleyelim. Bu aslında salatalık ile ilgili bir durum değildir. Kedilerin kendini aniden ortaya çıkan bir varlığa karşı koruma içgüdüsünden gelmektedir.

Salatalık Korkusunun Zararları

Araştırmacılar, aniden ortaya çıkan salatalık şakasının kediler üzerinde ciddi etkileri olabileceğini söylemişlerdir. Bunun kedinin psikolojisini bozabileceğini ortaya koymuşlardır. Her ne kadar bazı bireyler için bu durum eğlenceli olsa da araştırmacılar bu durumu incelemişlerdir. Kediler aniden beliren ve tehdit unsuru olabilecek bu nesneden çok etkilenilirse depresyona girilebileceğinden, nesnenin belirdiği alana yaklaşılamayacağından bahseder. Örneğin bir kedi yemek yerken arkasında aniden salatalık görürse kedinin bir daha yemek istememesi mümkündür. Bu gibi durumlar da aslında kedilerin psikolojisinin bu kadar basit durumlardan da etkilenebileceğini göstermektedir.

Kediler kendi belli güvenli alanlarındaki nesneleri tanır ve kendi alanı içinde güvende hisseder. Yabancı bir nesneyi bir anda kendi güvenli alanlarında gördükleri zaman ise verecekleri tepki öncelikli olarak kaçmak olacaktır. Ardından temkinli şekilde güvenli bir mesafeden bu nesneyi incelemeye başlarlar. Nesneye yavaş yavaş yaklaşarak onu daha yakından inceleyip gerek görürlerse saldırmaları da mümkündür. Kediler bu tehdit unsuruna benzer farklı nesneler de görürse bazı zamanda bunlara da saldırmaları mümkündür. Bu durum, kedilerin psikolojileri üzerinde ciddi hasarlar bırakabilir. Bu sebeple de kedilerin bu tür şakalara maruz bırakılmaması gerekir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Giriş Yap